اخبار
توافق بزرگ دمشق با کردهای سوریه! ؛ مفاد توافق کردها با دولت سوریه

زمانی که تهدیدات ترکیه در برابر کردهای منطقه عفرین به اوج خود رسیده بود، پیشنهادی از جانب دولت سوریه و همچنین روسیه به نیروهای دموکراتیک سوریه SDF ارائه شد مبنی بر آنکه در مقابل ورود نیروهای ارتش سوریه به این منطقه، از حمله ارتش ترکیه به عفرین جلوگیری خواهد شد.

 

اما کردها با یک اشتباه محاسباتی بزرگ و با اعتماد کامل به امریکا، پیشنهاد دولت سوریه و روسیه را رد کردند و نتیجه همانطور که گمان می رفت شکست کامل و سریع آنها و اشغال منطقه عفرین توسط ترکیه بود.

 

شاید کردها آن زمان که پیشنهاد دولت سوریه را رد میکردند، با خود اینگونه فکر می کردند که امریکا در مقابل عملیات ترکیه مانع ایجاد می کند، اما بعد از چند دیدار ترکی – امریکایی بود که کرد ها جنگنده های ترکیه را بالای سر شهرهای خود دیدند و جمعیت مردمی که از عفرین آواره می شدند.

 

حالا خبر می رسد که کُردها با دمشق به توافقی دست یافته اند که آن روزها از آن امتناع می کردند. توافقی به مراتب با امتیازات بیشتر برای دمشق و البته بعد از آنکه کنترل عفرین و منبج از دست آنها خارج شد و به منطقه تحت نفوذ ترکیه تبدیل شد.

 

اما چه چیز برای کردها تغییر کرده است که حاضر به توافق با دمشق شده اند؟

طبیعتا اشغال عفرین توسط ارتش ترکیه زمانی میسر شد که امریکا با ترکیه معامله کرد و خود کُرد ها هم سرنوشت شان را به واشنگتن سپرده بودند.
چند ماه بیشتر نگذشت که امریکایی ها بر سر منطقه مهم منبج هم با ترکیه توافق کردند و خودروهای گشتی ارتش ترکیه به این منطقه هم پا گذاشتند.

 

اما حالا در آستانه دیدار پوتین و ترامپ و در جریان رایزنی های مربوط به عملیات جنوب سوریه درعا، خبرهایی مبنی بر توافقات جدید روسیه و امریکا بر سر سوریه مطرح شده که می تواند برای کردهای سوریه ویران کننده باشد.

اگرچه جزئیات چنین توافقی قطعی نیست، اما یکی از امتیازات امریکا خروج نیروهایش از تنف و پایگاه های موقتش در مناطق کردنشین است.

 

امریکا مخالفت شدید ترکیه با سیطره کردها در مرزهایش را می بیند، و برخورد شدید دولت و ارتش عراق با جدایی طلبی کردستان عراق را دید، و از طرفی مناطقی در سوریه مانند “التنف” مکانی مستحکم و دائمی برای حضور امریکا نیست؛ و حتی مناطق عرب نشین تحت سیطره کردها هم هر روز شاهد گرایش بیشتر به دولت مرکزی سوریه است. از جمله رقه و طبقه و حتی جنوب حسکه و دیرالزور.

 

اینها را بگذارید در کنار تغییرات موسمی سیاسی در داخل امریکا و این نکته که حضور نظامی امروز امریکا در سوریه، در قالب ائتلاف بین المللی، در مأموریت مقابله با داعش عنوان می شود و مجوز دارد. و معلوم نیست مجوز آن در امریکا بعد از عملیات شرق فرات علیه داعش ادامه داشته باشد.

 

مجموع این عوامل و فشار بی وقفه ترکیه، ادامه حمایت موثر امریکا را برای کردها مبهم می نماید و آنها را به توافق با دولت مرکزی سوریه وادار کرده است.

 

توافق کردها با دولت سوریه

اگرچه هنوز این توافق نهایی نشده، اما بعد از چند دور مذاکرات در دمشق و قامشلی بین دولت سوریه و خودمختاری کردستان سوریه، شاهد بازدید نمایندگان دمشق از استان رقه بودیم که نشان از جدی بودن مذاکرات دارد. تا پیش از این، نیروهای نظامی امریکا در استان های رقه و دیرالزور مانع چنین امری می شدند.

 

آنچه که بعنوان جزئیات احتمالی این توافق تاکنون منتشر شده عبارت است از :

✅ ورود ارتش سوریه به استان حسکه و حمایت از مرزهای سوریه با عراق و ترکیه.
این مورد شامل شعبه های سرباز گیری ارتش سوریه و ایست بازرسی های مشترک با نیروهای کرد می شود.

✅ پیوستن نیروهای کرد به ارتش سوریه و برخورداری از حقوق و مزایا برای بازماندگان کشته های مبارزه با داعش؛ مدت مبارزه با داعش جزو خدمت وظیفه اجباری آنان محسوب خواهد شد.

✅ اهتزاز پرچم دولت سوریه در تمام مناطق و پایین آوردن پرچم ها و نشانه های کردی از جمله تصاویر اوجالان.

✅ تحویل چاه های نفت و گاز به وزارت نفت سوریه.

✅ قراردادن زبان کردی در واحد های رسمی آموزشی.

✅ معرفی یک شخصیت کرد به عنوان وزیر نفت سوریه.

 

بدیهی است که این شرایط کفه امتیازات را به نفع دولت سوریه سنگین می کند و می تواند تسلط کامل دمشق بر خاک سوریه را بازیابی کند؛ و باید دید در اجرا این موارد تا چه اندازه تحقق پیدا میکند.
خصوصا آنکه امریکا مانع اصلی چنین توافقی می تواند باشد…

 

جهاد رضا

 

 

یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

 

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 نظر در مورد "توافق بزرگ دمشق با کردهای سوریه! ؛ مفاد توافق کردها با دولت سوریه"

ناشناس :

انشاءالله که توافق صورت بگیرد و دست آمریکا و ترکیه همیشه فرصت طلب که در زیر پرچم اسلام خود را پنهان کرده برای همیشه از سر منطقه کوتاه بشه وکردها هم بتونن به خواسته هاشون برسن و دیگه مثلا به کوبانی نگن عین العرب .

39
14
ناشناس :

اشتباها منفی زدم

17
4
ساسان :

واقعا خاک بر سر کردها که چنین توافقی را امضا نکنند و باز از امریکا فریب بخورند

21
20
ناشناس :

محترم باش عمو! تو اکه مردی یه روز برو لب مرز خودمون وایسا حالا جنگ با داعش پیشکش

24
12
ناشناس :

لقمه نگیر
واضح است منظورش کردهای سلطه طلب سوریه است که حتی پرچم اسراییل را هم دست گرفتند

23
14
ناشناس :

گرفتن حق شد سلطه طلبی ؟!!!!برو وضعیت اسف بارکردهارو قبل از جنگ مطالعه کن

نکنه حوثیها هم سلطه طلبن بااین استدلالت؟!!!!

15
12
شایان کریمی :

انصار الله یمن هم اگر قرار بود پیاده نظام و مهره امریکایی ها بشود و درگیر یک دور باطل و دو لبه قیچی شدن مثل وعیتی که امریکا برای کرد ها و ترکیه پیش اورد تکلیفشان مشخص بود قضاوت و استدلال صفر و صدی با نگاه قومی و مذهبی در منطقه خاورمیانه ته ندارد چون تمام گروه ها و اقوام یک مثنوی مشابه دیگری کمتر یا بیشتر نزد خودش اماده دارد.
کسی که پیاده نظام بشود برای کسی که خودش عامل درگیری و اکثر نا امنی ها در منطقه است به خودش و کشورش و منطقه خیانت کرده ست.

8
5
ناشناس :

ظهور نزدیک است برای رسیدن به زندگی متعالی دعا کنید برا ظهور

7
8
ناشناس :

تا اینجا الحمدالله.

16
7
ناشناس :

سلام شما نوشتید بعد از اینکه منبیج از دست کردها خارج شد اما هیچ خبر موثقی تاکنون از اشغال منبیج به دست ترکیه مخابره نشده است.

18
9
Mirza :

سلام . در خبرهای قبلی در چند نوبت اعلام کردیم که کنترل منبج بصورت ضمنی از دست کردها خارج شده است.

19
14
ج :

در مقابل شیطان بزرگ، ترکیه ،چنین پیمانی برای هر دو طرف لازم است.وگرنه ترکیه تا دمشق را میگیرد و ترکمان ها را جایگزین کردها و آشوریان و اعراب می کند.

17
13
ناشناس :

یک پیچیدگی ای که وجود داره حضور نیروهای عرب و ارتش آزاد سوریه در قالب نیروهای اس دی اف هست. به هر حال اونها هم سهم خواهی خودشون را دارند در مناطق و خصوصا اینکه کاملا هم تحت امر ترکیه و برنامه هاش هستند. هر چند باید دید ترک ها نهایت همینطور چند اقلیم متشکل از مشت تروریست النصره در ادلب و چند گروه تکفیری در مناطق کردنشین را برای همسایگی هر چند با نفوذ و اشغالی که در سرزمین های سوریه کردند انتخاب می کنند یا یک کشور متمرکز و یکپارچه.

در ضمن آمریکا هم به همین راحتی با تمام هزینه هاش در حمایت از کردها در شمال سوریه رها نمیکنه ماجرا را و سهمی از کیک میخواد که خروج ایران از سوریه مهمترین خواسته خودش که نه بلکه اربابان صهیونیستیش هست احتمالا.

9
2
ناشناس :

تقریباکردها جنگ به نفعشون شد چون تمام خواسته هایی که حکومت بعثی در قبل از این جنگ بش تن نمیداد الان تن داده به غیر از خودمختاری نامحدودو بحث پرچم که مهم نیست.

داشتن هویت کردی سوری
صحبت وآموزش به زبان کردی
دادن بودجه بهتر به مناطق کردی
دادن پست ومقام به افراد کردچه درمناطق کردنشین وچه غیرکردنشین
وهمچنین ماندن سلاح دردستان کردها واستخدام در ارتش وبدون شک دادن پستهای فرماندهی واشتراک در اداره منطقه کردنشین
واقعا خیلی خیلی عالی شد اوضاع به نفع کردها نسبت به اوضاع قبل ازجنگ که حتی جز سوریه هم حساب نمیشدن اگرمدعی کرد بودن رو بکردن و به کردی صحبت بکردن
ولی الان راحت علاوه بر امتیازاتی که دربالا بش اشاره شد میتونن به عنوان زبان دوم هم استفاده کنن در اون منطقه در مراکز آموزشی و غیره
و نکته دیگر هم اینکه مناطق کردنشین ثروتمند ترین منطقه سوریه هست باتوجه به زمینهای حاصلخیز و پرآب و نفت که بدون شک سهم بیشتری به کردها تعلق خواهدگرفت
ضمنا مناطق کردنشین مثل مناطق علوی نشین در طرطوس و‌لاذقیه خسارتی بش وارد نشده و تخریب نشده براثر جنگ و این خیلی خوبه

نیروهای کرد چیزی مابین پنجاه تا شصت هزار نیروی مسلح زن ومرد دارن دراون متطقه که خوب آموزش دیدن و مسلح شدن و با اتحادشون با ارتش سوریه راحت میتونن مناطق اشغالی شمال حلب وعفرین رو پس بگیرن از نئوعثمانیها و تروریستهای وابسته بهشون

باتشکر از سایت

26
8
ناشناس :

واقعا خوشم اومد

4
1
ناشناس :

حکومت سوریه میتونه با اتحاد با کردها با استفاده از پ ک ک فشاربیاره به حکومت ترکیه و اونها و تروریستهای متحدشون رو ازاون منطقه اشغالی خارج کنه

24
8
ناشناس :

پ ک ک رو از نظرت حذف کنی کاملا باهات موافقم.

8
12
محمد(ل ن) :

خدا قوت به زحمت کشان تحولات جهان اسلام.
خبر شما درست باشه مژدگانی خوبی دارین!

11
7
ناشناس :

البته کردها و ارتش سوریه در طول جنگ داخلی سوریه نه تنها همواره سعی می کردند از درگیری مستقیم با هم اجتناب کنند بلکه در مواردی همکاری نزدیکی با هم داشتند. علاوه بر این چون کردها سوریه تحت تاثیر افکار و ایدئولوژی اوجلان و پ ک ک قرار دارند و اوجلان شخصیتی ضد صهیونیسم و ضد اسرائیل است امکان اتحاد کردها و سوریه زیاد است.

ناشناس :

جالب بدانید که بشار اسد شخصا علاقه زیادی اوجلان( بنیان گذار پ ک ک و رهبر معنوی کردهای سوریه) دارد در حدی که هنگامی که اوجلان در سوریه پناهنده شده بود بشار اسد حاضر نشد اوجلان را به ترکیه تحویل دهد به طوری که حتی به این دلیل خطر جنگ بین ترکیه و سوریه بالا گرفت تا اینکه اوجلان خود تصمیم به خروج از سوریه گرفت