اخبار
یک سوزن به خود! ؛ خبررسانی نادرست صدا و سیما در مورد شهر مهم الحدیدة

سوالی که این روزها ذهن مرا بسیار به خود درگیر کرده آن است که تحریریه خبر صدا و سیما در ساعت های مختلف آن، به چه روی با ماجرای نبردهای شهر الحدیده و اخبار پیرامون آن اینطور برخورد می کند؟!

آیا از سانسور خبری اخبار سوریه که در سالهای ابتدایی آن تا اواسط آن و حتی تا همین اواخر در پاره ای از مواقع صورت می گرفت، درس عبرت نگرفته اند؟!
آیا امکان دارد که ما یک اشتباه را بارها و بارها تکرار کنیم؟!
آیا وقت آن نرسیده تا با احترام به شعور مخاطب، سطح اطلاع رسانی را برای عموم مردم بالاتر ببریم و اخبار واقعی منطقه یِ تا خرخره به خون فرو رفته ی پیرامون کشور عزیزمان ایران را آنطور که هست به مردم ارائه بدهیم؟!

 

این روزها، نیروهای منافق یمنی با همراهی عظیمی از ائتلاف کشورهای عربی و غربی در حال پیشروی در آخرین گذرگاه باقیمانده ی مردم یمن یعنی شهر الحدیده هستند و با سقوط این شهر می توان گفت که یمن در حصار کامل قرار خواهد گرفت.

اما زمانی که به اخبار سیما نگاه میکنید شاهد اخباری مانند:
“پیروزی نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی علیه مزدوران خارجی،

دفع حملات ائتلاف سعودی به شهر الحدیده

شکست حملات ائتلاف سعودی به ….

دروغ ائتلاف سعودی در پیشرویهای خود در شهر الحدیده و …” هستیم.

 

این اخبار در حالی از صدا و سیما پخش می شود که این روزها دیگر با وجود گستره ی عظیمی از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، هیچ خبری از گوش و چشم مخاطب پنهان نمی ماند.

 

به چه روی وقتی که ائتلاف سعودی با انتشار تصاویر میدانی از داخل شهر حدیده، آهسته آهسته در حال پیشروی در این شهر می باشد، اخبار آن از سوی رسانه ما برعکس جلوه داده میشود؟!!

آیا از سانسور خبری که در قبال سوریه انجام دادید درس نگرفتید؟ آیا با آن وجود، مدافعان حرم رهسپار شامات نشدند؟

یادمان نرفته که چطور اخبار و حضور این دلاوران و مدافعان حریم ولایت نبوی، توسط رسانه های دولتی سانسور شد و یادمان نرفته که چطور در سالهای ابتدایی نبرد سوریه، حتی نام شهدای عزیز مدافع حرم هم توسط رسانه ملی سانسور میشد؛ همان رسانه ای که بعد ها با علنی تر شدن موضوع، با تمام قدرت فریاد مدافعان حرم را سر داد…

 

آنچه که مشخص است آن است که سیاست صدا و سیما لااقل در مورد این موضوع به خصوص، بشدت غلط است و در صورت تداوم آن اثرات جبران ناپذیری بر بی اعتمادی مردم نسبت به خود خواهد داشت.

توصیه مهم حقیر به این عزیزان آن است که اگر لااقل یارای برابری و مقابله بار رسانه های چند میلیون دلاری مانند الجزیره، العربیه و امثالهم را ندارید، حداقل با رفتار حرفه ای و راستگویی بیشتر، از دور شدن مردم از خود جلوگیری کنید؛

کمااینکه در سالهای اخیر به وضوح و روشنی شاهد این موضوع بوده ایم و یادمان باشد که همگان در مورد اعمالمان مسئول هستیم و خداوند از ما خواهد پرسید.

 

“وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَاناً نَّصِيراً . اسرا-۸۰”
بگو : پروردگارا مرا صادقانه ( به هر كاري ) وارد كن ، و صادقانه ( از آن ) بيرون آور ، و از جانب خویش برای من تسلطی یاری بخش قرار ده.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظر در مورد "یک سوزن به خود! ؛ خبررسانی نادرست صدا و سیما در مورد شهر مهم الحدیدة"

ناشناس :

بخدا راست میگین

24
1
حسام :

سلام
شاید در رسانه هایی که من در داخل کشور اخبار مربوط به سورسه و عراق و یمن و غیره را دنبال می کنم خیرگزاری شما انصافا شکست های جبهخ ی موافقان ایران مانند انصارالله و ارتش سوریه را هم به خوبی پوشش می دهد البته فقط صدا و سیما نیست بلکه سایت المسیره هم که وقتی مراجعه می کنی این پیشروی های عظیم ایتلاف عربی را دروغ می پندارد باید در اطلاع رسانی فقط و فقط حقیقت را گفت

22
ناشناس :

انصارالله نمی تواند در یمن تسلط کند چون کشورهای عربی باپیشرفترین سلاح وهواپیما اف ۱۶ واپاچی حوثی قدرتشن محدود است من نظرم اگر حوثها تا فرصت از دست نرفته به گفتگو بنشیند

6
11
علي :

من نظر شما را زياد قبول ندارم و تا حدي به صدا و سيما حق ميدهم

اولا اخباري كه صدا و سيما از پيروزي هاي انصارالله ميگويد از قول خود رزمندگان انصارالله و مسولين آن است، آيا انصارالله دروغ ميگويد؟ به همان دليلي كه انصارلله اخبار ائتلاف را دروغ ميشمارد به همان دليل هم صدا وسيما آن را دروغ ميشمارد

ثانيا روشي كه صدا وسيما در مسكوت گذاشتن نام شهداي مدافع حرم در اوايل كار داشت سياست نظام بود و پس از آنكه خود سردار سليماني به مرور حضور خود را در جبهه ها علني كرد سياست هم تغيير كرد و صدا و سيما هم به تبع آن روش خود را تغيير داد و طبق برنامه عمل كرد و ميتواند از عملكرد خودش دفاع كند

ثالثا صدا و سيما نميتواند مثل وبلاگ شما وضعيت خون آلود و وحشتناك يمن و سوريه را با آن روي خشن اطلاع رساني كند. تصور كنيد اين وضع جنون آميز و نا اميد كننده را اعلام كند و بعد از آن اخبار كشت زعفران را هم در قائنات اعلام كند، در اينصورت شنونده چه حسي پيدا ميكند؟ آيا موضوع برايش بي اهميت نميشود و آيا باعث ايجاد سنگدلي نميگردد؟

به نظر من صدا وسيما همين روش را با كمي بهبود دنبال كند بهتر است و به وقتش هم براي بسيج كردن مردم هيچ مشكلي نخواهد داشت و شما هم در اين وبلاگ كار خود را خوب انجام ميدهيد. شما نبايد توقع داشته باشيد روش صدا و سيما شبيه روش وبلاگ تخصصي شما باشد.

8
10
Mirza :

اولا) همانطور که در کشور، رسانه ملی انحصاری است، به همان میزان هم باید جای خالی رسانه هایی که باید می بودند و نیستند را پر کند و به همان مقدار هم حرفه ای عمل کند و میدان را بر ناکسان و دشمنان تنگ کند. یک رسانه حرفه ای نباید چشم به دهان یک بیانیه رسمی و یا … باشد؛ خود باید پویا باشد و با استفاده از جوانان فعال و با افزایش کیفیت خبر رسانی خود را در دل مردم جای کند. نه آنچیزی که اکنون شاهد آن هستیم. دروغ دروغ است؛ حال از دهان هرکس بیرون بیاید.

دوما) اگر شما اعتقاد دارید که این سیاست خبررسانی، سیاست نظام بود؛ پس باید به شما بگویم که مشخصا سیاست نظام در این نوع از خبررسانی اشتباه بود! باید یاد بگیریم که واقعیات را بگوییم و خود را محصور در کلمات بزرگ و دهن پر کن نکنیم. همه اشتباه می کنند غیر از معصومان؛ کافی ست کمی به اطراف نگاه بیاندازیم.

سوما) برادر گرامی مدت هاست که تحولات به لطف خداوند از حالت وبلاگ خارج شده است. وبلاگ نویسی هرچند که موثر است اما تمام نیازها را مرتفع نمی کند.
و بله مطمئن باشید همانطور که الجزیره و العربیه در کنار تمام برنامه های زرق و برق دارشان، اخبار جنگ و خونریزی و … را منتشر میکنند و قلب و ذهن مخاطبان خود را ربوده اند، اگر همت کافی در ما باشد، در کنار زعفران و آوازهای گل و بلبلی، خیلی از کارها می شود انجام داد…

بخش آخر هم که نظر تماما شخصی شماست و محنرم.

موید باشید.

10
3
علي :

من از قديم كه وبلاگ داشتيد خواننده مطالب شما بودم و به همان منوال قديم از لفظ وبلاگ استفاده كردم اين اتفاق را نشانه يك آشنايي و دوستي قديمي حساب كنيد

ناشناس :

حوثی ها معصوم نیستن
یا دروغ گفتن یا بخشی از حقیقت رو مخفی کردن
به عنوان مثال علی رغم وجود درگیری ها در ملاحیط و کتاف و باقم
حوثی ها تلویحا رد می کنن
صداوسیما نباید این کار رو می کرد
الباقی بماند

صداوسیما مرده سیاسیه

ناشناس :

سلام تو این ۵سال اخیر که فضای مجازی به سرعت به مهمترین رسانه خبررسانی مردم تبدیل شد به همان سرعت هم بی اعتمادی به رسانه ملی افزایش پیدا کرد عاملی که درصورت بی توجهی مسئولان میتواند ضررهای جبران ناپذیری به ملت و دولتمان وارد کند دشمنان بی صبرانه منتظر شکاف بین دولت و ملتمان هستتد و رسانه ملی باید با شفاف سازی اعتماد مردم راجلب کند. ملت ایران به درازای تاریخ کشورشون رو دوست داشتن و بیگانگان رو بیرون انداختن بنابراین لزومی نداره بعضی اخبار ازشون پنهان بشه.

10
3