وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با روزنامه الوفاق به آخرین تحولات مرتبط با سیاست خارجی ایران در منطقه و عرصه بین‌المللی پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران طی گفتگویی با روزنامه الوفاق، در خصوص آخرین تحولات مرتبط با سیاست خارجی ایران در منطقه و عرصه بین‌المللی سخنانی را مطرح کرد.

وی در این گفتگو بیان داشت: در موضوع سوریه ما امروز با دو پدیده مواجه هستیم؛ یک پدیده اینکه جهان عرب با یک نگرش جدید در سوریه مشغول باز کردن درها، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بازگشایی سفارتخانه‌ها و برقراری همکاری‌ها در سطوح مختلف با کشور سوریه است. رهبران جهان عرب، کشورهای اسلامی و منطقه به خوبی جایگاه سوریه را درک می‌کنند، آنها می‌دانند که سوریه کشوری نیست که بتوانند آن را از معادلات منطقه‌ای حذف کنند، اما به همین نسبتی که این پدیده مثبت در سوریه شتاب گرفته، کنشگران خارجی و دشمنان سوریه از جمله آمریکایی‌ها اعمال فشارهای خود را بر مردم و دولت سوریه افزایش می‌دهند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: من از مقامات سوریه در سفر اخیرم شنیدم که به طور مثال در حوزه شرق فرات در حوزه ادلب ‌نیروهای خارجی و سرویس‌های امنیتی بیگانه به دنبال بازسازی گروه‌های تروریستی جهت اعمال فشار بیشتر بر سوریه هستند. در حوزه تحریم‌های موسوم به سزار یا قیصر طرف آمریکایی به دنبال تشدید تحریم‌ها هست.

وزیر خارجه ایران اظهار داشت: ما در نشستی که آخرین دور از نشست وزرای امور خارجه چهار کشور ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در مسکو بود، ایده‌ای را مطرح کردیم و آن این بود که ترکیه و سوریه جهت خروج نیروهای نظامی ترکیه از خاک سوریه با یکدیگر توافق کنند، اما به هر حال این معادله دو طرف دارد. طرف دوم معادله این هست که برای ترکیه امنیت مرزهایش از خاک سوریه مهم است که از جانب جریانات ناامن کننده منطقه تهدید نشود و این سخن درستی هست که ترکیه مطرح می‌کند.

وی افزود: بنابراین بر اساس ایده‌ای که ما در نشست چهارجانبه مطرح کردیم سوریه و ترکیه با یکدیگر توافق کردند که اولاً ترکیه متعهد می‌شود نیروهای نظامی خود را از خاک سوریه خارج کند و دوم اینکه سوریه متعهد می‌شود با استقرار نیروهای نظامی خود در مرز مانع از هرگونه تعرض علیه امنیت اراضی ترکیه شود و ایران و روسیه هم به عنوان ضامن در این موضوع بتوانند به ایفای نقش بپردازند. ما به دنبال این هستیم که با مشورت با برادران ترکیه‌ای خود ببینیم که چه راه‌هایی وجود دارد که در راستای رفع نگرانی ترکیه و حفظ تمامیت ارضی سوریه بتوانیم به مرزهای آرام بین ترکیه و سوریه دست پیدا کنیم.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.