به عراق خوش آمدید!!

دوشنبه 21 خرداد 97 - 04:58
https://iswnews.com/?p=12149

امروز که خبر آتش گرفتن محل نگهداری صندوق های انتخاباتی در بغداد را شنیدم، نوشتاری تراژیک در ذهنم نقش بست، اما اولین عبارتی که برای تیتر این مطلب به ذهنم آمد کمی طنزگونه بود : « به عراق خوش آمدید!! »

اگر چه در مدت سپری شده از اعلام نتایج انتخابات عراق تحلیل های متنوعی خصوصا در رابطه با پیشتازی غیرمنتظره ائتلاف وابسته به صدر ی ها منتشر شده، اما همچنان زوایای ناگفته ای از این انتخابات از جمله حوزه های کردستان و الانبار و موصل باقی مانده تا تشریح و تفصیل شود.

حقیقت آن است که صحنه سیاسی عراق، همه آن رذالت های سیاسی رایج در سیستم های سیاسی دنیا را یکجا و البته به صورت کاملا عریان و علنی در خود جای داده است.

گاهی قدرت طلبان صحنه سیاسی عراق، چندان به خود زحمت نقشه های پیچیده و حساب شده را نمی دهند و خیلی سریع، اولین گزینه ای را که به ذهنشان خطور می کند، در پیش می گیرند. حتی اگر آن گزینه ” آتش کشیدن صندوق های آرای مردم باشد، آن هم وسط روز روشن و در پایتخت کشور!

فرقی هم نمی کند که بلافاصله بعد از تصویب شمارش دستی آراء توسط پارلمان باشد! که خود بهترین بهانه و حجت بشود برای پرونده تقلب گسترده در شمارش و اعلام نتایج !

علی ای حال، بنظر می رسد این حریق، آتش اختلاف را شعله ور تر کرده و طبیعی است که پارلمان عراق که جواب مصوبه “شمارش دستی ” را با سوختن و نیستی برگه های رأی دریافت کرده است، حالا برگزاری مجدد انتخابات را خواستار شود.
و کمیساریای انتخابات هم که دچار شبه انحلال شده !

این کلاف سر در گم آنقدر گره کور دارد که انسان را از باز کردن گره ها خسته و ملول می کند … و این همان وجه تمایز صحنه سیاسی عراق است …
سخت است، اما ظاهرا چاره ای نیست جز تماشای نابودی ولو کوچک ترین امید های این مردم که همین انتخابات رکورد قهر و ناامیدی آنها را نسبت به سیاسیون شان به ثبت رساند. و قدرت طلب هایی که بدون کمترین توجه و اهمیتی به امیدهای این مردم به هر اقدامی دست میزند.

و اما آمریکا … !

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  به نظر کار کدوم گروه میتونه باشه؟

  1. ج گفت:

   تمام احزابی که نیروی نظامی دارند

  2. ناشناس گفت:

   عراق یک کشور طایفه ای و فرقه ای هست. هر گروهی توی حوز ه های تحت نفوذش تقلب کرده

 2. ج گفت:

  انتخابات اخیر پارلمان عراق یک افتضاح سیاسی بود.رییس کمیسیون انتخابات عراق در کرکوک که یک ترکمان بود بعد از اتمام رای گیری به دستور ترکیه با نیرو های نظامی تحت فرمانش به چند محل نگهداری آرا رفته و تا جای ممکن رایها را برای پیروزی طرفهای متمایل به ترکیه عوض کردند.در شهر ایزدی نشین سنجاق که فعلا مردمش در اردوگاههای اسکان آوارگان در دوک و اربیل هستند هیچکدام از صندوقهای آرای ایزدی اصلا باز نشده و در حرکتی عجیب یک فرد سنی از حزب بارزانی به نمایندگی سنجاق ایزدی نشین انتخاب شده.یا اصایب اهل حق که به خریدن رای همت گماشتند.اینها مشتی بود نمونه خروار.انتخابات باید بار دیگر در حضور ناظران بین المللی تکرار شود.

  1. ناشناس گفت:

   اولا سنجاق نیست و سنجاره. دوما حزب بارزانی برای ایزدی ها نماینده داره. ثالثا تصمیم پارلمان در جلسه ای بدون حد نصاب اخذ شده بود. سوزاندن صندوق ها هم معلومه کاره کیه. اکثر احزاب تقلب کردن

   1. ج گفت:

    خوب حداقل صندوق آرای ایزدیها رو می شمردند شاید خودشون بهتر می دانستند به نماینده ایزدیها رای بدند یا به احزاب خیانتکاری که موقع حمله دواعش اونها رو تنها گذاشتند.یا اتحاد میهنی که حداقل یه رای در سلیمانیه و حلبچه برای احزاب اپوزوسیون می گذاشت تا اینقدر آبروریزی نشه.مردم چهره واقعی اتحاد میهنی رو در خنجر زدن به پشت مردم در کرکوک دیدند.مردم دیدند که در داقوق و خرماتو نیروهای مزدور ترکیه با آتش زدن خانه های کردها و غارت اموالشان پایکوبی میکردند و اتحادیه میهنی با عقب نشینی اش از این شهرها پی منفعت طلبی بود.در ضمن هنگام تایپ با گوشی این اشتباهات پیش میاید.سنجار را سنجاق تصحیح می کند ولی برای ما تا ابد شنگال خواهد بود.

    1. ناشناس گفت:

     بله اتحاد میهنی خیانتی به مردم کرد که در تاریخ ثبت شده
     و کسی قادر به انکار نیست
     حزبی که باعث تحقق هدف اردوغان عثمانی در عراق شد

 3. ehsan گفت:

  انتخابات عراق نباید دوباره برگزار بشه

تبلیغات در تحولات جهان اسلام