مستند “بنا العبد” قسمت اول

چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶ - ۲۱:۳۹
https://iswnews.com/?p=1450

مستند بنا العبد مستندی جالب درباره‌ی بنا العبد و خانواده‌اش است، دختری که در جریان آزادسازی حلب ماه‌ها سوژه‌ی رسانه‌های جهانی بود…

 

این مستند با ارزش توسط برادرمان خالد اسکیف و گروه همراهش تهیه و تدوین‌ شده و خبرنگاری تحقیقی را به بهترین شکل به تصویر کشیده است. جایی که امثال شورای معروف آتلانتیک که وظیفه‌ی توجیه جنایات جنگ‌طلبان غربی با صرف هزینه‌های هنگفت سعی در عمق دادن به تلاش‌های پرحجم و اکثراً کم‌مایه‌ی رسانه‌های جریان غالب دارند، چنین مستند تصویری کم‌هزینه و دقیقی می‌تواند به بهترین شکل نقش برگ برنده را در جنگ رسانه‌ای در سوریه ایفا کند.
در ابتدای مستند هدف از تولید و پخش مستند به‌طور شفاف بیان‌شده و اینکه این مستند باهدف تخریب شخص بنا العبد و دیگر کودکان قربانی جنگ نیست بلکه هدف اصلی هشدار و روشنگری علیه سوء‌استفاده از کودکان در جنگ برای مقاصد جنگ‌طلبانه و دفاع از تروریسم است.

 

مستند به زبان عربی و با زیرنویس انگلیسی است و مطالب مهم مستند به شکل تیتر وار در زیر ارائه می‌شوند:

۱- در بخش اول به پوشش اخبار مربوط به بنا از دیدگاه رسانه‌های غربی و مخالفین دولت سوریه و تبلیغات عظیم پیرامون او در روزهای منتهی به آزادسازی حلب اشاره‌شده است. مصاحبه بنا و مادرش با بی‌بی‌سی جهانی، جایی که فاطمه مادر بنا اذعان می‌کند ویدیوهای آن‌ها مانند سلاح علیه دولت سوریه است و راوی بی‌بی‌سی می‌گوید هدف خانواده العبد اسقاط نظام سوریه به این روش است. فلش بک‌هایی به صحبت‌های قبلی بنا در ویدیوهایش ازجمله اینکه «من از جنگ متنفرم، ما به صلح نیاز داریم»، توییتهای سیاسی بنای ۷ ساله و جذب حداقل ۶۰ هزار فالوور توییتری در کمتر از یک ماه، دیدار بنا و خانواده‌اش با اردوغان رئیس‌جمهور سوریه، پاسخ اسد رئیس‌جمهور سوریه به روزنامه‌نگار دانمارکی در مورد بنا که به‌صراحت بازی‌های تبلیغاتی و پروپاگاندا را پشت قضیه عنوان می‌کند و اینکه تروریست‌ها از مردم عادی حلب به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و …
در انتهای بخش مستند به سراغ هویت خانواده العبد و ادعای خودشان می‌رود. غسان العبد پدر بنا به ادعای خودش وکیل ضد تروریست‌ها و مسئول ثبت شهروندان در مجلس آزاد حلب است. (در ویدیوهای قبلی خالد ارتباطات گسترده مجلس آزاد حلب با دولت‌های پشتیبان مانند آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ترکیه نشان داده‌شده است.)

 

۲- در بخش دوم بر اساس اسناد و مدارک حقایق کامل خانواده العبد نمایان می‌شوند.
سوابق کیفری خانواده العبد:‌محمد پدر غسان العبد تاجر اسلحه و صاحب مکان فروش و نگهداری اسلحه در محله «الشعار» حلب بوده و منذر برادر غسان پیش از این به اتهام قاچاق سلاح دستگیر و در عفو عمومی سال ۲۰۰۹ آزاد می‌شود.هر ۶ برادر العبد (ازجمله پدر بنا) در محلی بسیار نزدیک به محل اقامت بنا در مغازه اسلحه فروشی فعالیت می‌کرده‌اند. سپس خالد با یکی از شهروندان اهل محله الشعار در مجاورت مغازه‌ی سابق خانواده العبد صحبت می‌کند و جوان تأیید می‌کند که این مکان یعنی موصلات العظیمه در زمان آشغال شرق حلب مکان تعمیر، فروش و ساخت سلاح برای گروه‌های مسلح و صاحب آن محمد ابوغسان العبد بوده است. پسرش غسان وکیل بوده و دیگر پسرانش منذر،‌ عبدو، احمد و دو نفر دیگر بوده اند. او می‌گوید غسان در ابتدا وکیل بوده و بعد از جنگ به مسلحین پیوسته و همزمان در محل هیئت شرعی مسلحین واقع در بیمارستان چشم نیز مشغول بوده است.
سپس تصویری از بنای سه ساله در حال حمل سلاح در محل مغازه‌ی پدربزرگش در صفحه ی اجتماعی یکی از عموهایش نشان داده می‌شود.

 

 

۳- در بخش سوم خالد به سراغ محل زندگی خانواده العبد می‌رود.او از طریق تصاویر ماهواره‌ای و پرس‌وجو از افراد محلی محل آپارتمان غسان العبد و محل زندگی بنا را می‌یابد. آپارتمان غسان رو به روی واحد برادرش احمد العبد است. در همان ابتدای ورود خالد، کمدی که در پذیرایی خانه به‌جای مانده و در ویدیوهای بنا می‌شد آن را دید، تأیید می‌کند اینجا منزل بنا بوده است.
در مهم‌ترین قسمت مستند خالد کاغذها و مدارک به‌جای مانده در منزل را جستجو می‌کند و به اطلاعات جالبی دست می‌یابد. اولین کاغذ نشان می‌دهد که غسان به‌عنوان مسئول امور شهروندان در شورای حلب آزاد مشغول به کار بوده است. عکسی از یکی از بستگان غسان به نام محمد نورالعبد که کشته‌شده است، در کنار پرچم جبهه النصره پیدا می‌شود. سپس خالد دفتری می‌یابد که به نظر می‌رسد حاوی یادداشت‌ها و اطلاعات مهمی از غسان العبد است. اطلاعاتی که از این دفتر استخراج می‌شود:
– غسان العبد فرزند محمد و فوزیه متولد ۷-۴-۱۹۸۲، محل سکونت و شماره تلفن‌ها و ایمیل
– مدیر بخش مطالعات حقوقی در هیئت شرعی از تاریخ ۲۳-۲-۲۰۱۳ تا ۱۵-۹-۲۰۱۵ در بیمارستان چشم. با توجه به اینکه در بازه‌ای از این زمان داعش مسئول هیئت شرعی در بیمارستان چشم بوده، غسان در این مدت زیر نظر مجموعه داعش فعالیت می‌کرده است. (همراه با تصویر غسان سلاح به دست در کنار پرچم داعش)
– مربی نظامی در گردان‌های اسلامی الصفوه (که در ارتباط نزدیک با جبهه النصره بوده است) از تاریخ ۱۷-۱۰-۲۰۱۵ و قاضی تحقیق در این گردان‌ها تا فوریه ۲۰۱۶ (با تصویر غسان در گردان‌های الصفوه)

در ادامه خالد کاغذهای نقاشی بنا و دست‌نوشته‌های او که در توییتر نمایش می‌داد را پیدا می‌کند.

 

۴- در بخش چهارم خالد به سمت مقر جبهه النصره در نزدیکی خانه بنا العبد می‌رود و نشان می‌دهد که فاصله دو مکان چقدر نزدیک است. (دو ساختمان به‌صورت قطری در مجاورت یکدیگر هستند) این نشان می‌دهد بمباران‌های هوایی که فاطمه مادر بنا در ویدیوها اشاره می‌کرده برای هدف قرار دادن این مقر بوده است و چگونه مسلحین با ایجاد مقر در زیرزمین ساختمان مسکونی به‌طور واضح از شهروندان به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کرده‌اند. در ادامه خالد تصویری از اکانت قدیمی فاطمه العبد در توییتر که همراه با سلاح و نقاب است را نشان می‌دهد و کنایه می‌زند که با رفتن به ترکیه فاطمه نقاب‌ها را برداشت و نشان داد این خانواده به اصولی پایبند نیستند. خالد بنا و عمران، دو کودک اهل حلب که در رسانه‌ها به آنان زیاد پرداخته شد را باهم مقایسه می‌کند و می‌گوید شرایط آن‌ها متفاوت است، خانواده‌ی عمران ترجیح دادند باوجود مشکلات در وطن و خانه‌شان بمانند ولی خانواده بنا به وطنشان پشت کردند و به ترکیه و آغوش اردوغان رفتند.در ادامه خالد در روبه روی مقر جبهه النصره با پیرمردی محلی صحبت می‌کند و او تأیید می‌کند این مکان سال‌ها مقر جبهه النصره بوده و حدود ۱۰۰ مسلح (از داخل و خارج حلب) در این مقر حضورداشته‌اند. او باخشم می‌گوید این حیوانات ما را تحقیر می‌کردند و سه روز قبل از اینکه ارتش به این محل برسد، گریختند.

 

 

 

درنهایت خالد به داخل مقر می‌رود و باقیمانده سلاح، مهمات، مدارک، کمک‌های خارجی (به‌خصوص از ترکیه) و دفترهای ثبت جبهه النصره را می‌یابد که نشان می‌دهد این منطقه به‌طور کامل تحت کنترل النصره بوده است.

این‌ها بخشی از حقایق در مورد خانواده‌ی کودکی بود که از طرف سفارت آمریکا در سوریه (سفارت سابق) و مجله تایم به‌عنوان یکی از ۲۵ شخصیت تأثیرگذار جهان در اینترنت معرفی شد.

 

ادامه دارد…

>لینک دانلود مستند<

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  لطفا لینک با کیفیت را هم بگذارید

  ۰
  1. Mirza گفت:

   سلام و سپاس
   متاسفانه فقط همین کیفیت موجود هست

   ۰
تبلیغات در تحولات جهان اسلام