بررسی ابعاد عملیات احتمالی ائتلاف سعودی در شمال الحجه

جمعه 10 اسفند 97 - 19:08
https://iswnews.com/?p=17797

عملیات ائتلاف سعودی در این محور پس از مقاومت انصارالله در شمال و غرب حرض در ماههای اخیر، و بعد از آن عملیات بازپسگیری اخیر انصارالله در جنوب و شرق کوه النار متوقف شد؛ و حالا با شورش قبایل منطقه حجور در ماه اخیر در مدیریت کشر و القاره مجددا تجهیز و اعزام قوا برای عملیات در این محور از سوی ائتلاف سعودی و نیروهای منصورهادی آغاز شده است.

روز گذشته دستور منصور هادی به نیروهای مسلح تحت امرش مبنی بر تجهیز و اعزام ۸ گردان از استانهای مأرب، المهره، حضرموت و… به جبهه شمال الحجه رسانه ای شد.
برخی منابع نیز از اعزام چهارهزار نیروی انصارالله به منطقه حجور جهت ختم قائله شورشیها خبر داده‌اند.
(پیش از این انصارالله در پی شورش قبایل حجور، تعدادی از سران قبایل دیگر مدیریتها را جهت مصالحه واسطه کرد، اما سران قبایل حجور حاضر به مصالحه نشدند و بیش از یک ماه است که درگیری در مدیریت کشر و القاره بین قبایل و نیروهای انصارالله و کمیته‌های مردمی جریان دارد.)

با توجه به روند نبردهای ماههای اخیر، نیروهای ائتلاف سعودی و منصورهادی از جبهه النار و حرض نتیجه‌ مطلوبی نگرفته اند، پس بنابراین احتمال اینکه جهت اصلی عملیات از این جهت‌ها باشد بسیار کم است. اما شرق حیران و جاده منتهی به عاهم برای رسیدن به منطقه حجور (مستطیل زرد رنگ)، مسیر کم‌دردسرتر و مناسب‌تری است و پیش‌بینی می‌شود جهت اصلی عملیات ائتلاف از این محور صورت گیرد. در حال حاضر حیران و مثلث عاهم در سیطره ائتلاف است و مسیر اصلی عملیات محتمل آتی، در محور جاده حرض_عاهم خواهد بود. (فلش قرمز)


در تحولات آینده این منطقه، سرنوشت حجور خارج از موارد زیر نخواهد بود:


۱- تسلیم و پذیرش شکست از انصارالله:
که با توجه به پیشرویهای انصارالله و پاکسازی الرحبه، النامره، کوه المنصوره و دفع حمله به المندله و البته بشرط نرسیدن خط درگیری زمینی ائتلاف به حجور این مورد محتمل تر از موارد دیگر است.

۲- شکست انصارالله:
که بدون کمک هوایی و زمینی ائتلاف سعودی غیرممکن است. همچنین پیمودن مسیر حرض_عاهم برای ائتلاف بدلیل شرایط جغرافیایی منطقه و مقاومت انصارالله پرهزینه، با تلفات سنگین و به این سادگی‌ها نخواهد بود.

۳- مصالحه:
که با توجه به رد مذاکرات گذشته از سوی قبایل حجور و سابقه درگیریها در سالهای گذشته نیز غیر قابل دستیابی است. مگر آنکه قبایل حجور از رسیدن ائتلاف به عاهم و کمکهای هوایی و… به آنها ناامید شوند.

به هر حال شورش و درگیری با قبایل اصلا مساله ساده‌ای برای انصارالله نیست و این دست مشکلات برای انصارالله خصوصا در جبهات شمالی تهدید بزرگی است. تهدید از این لحاظ که به سایر قبایل مخالف جرات شورش را می‌دهد و از طرفی مقاومت در جبهات درگیری با ائتلاف سعودی را سخت تر می‌کند.
باید دید انصارالله پس از فتنه منصورهادی، حمله و محاصره هوایی و دریایی ائتلاف سعودی، جدایی علی عبدالله صالح، درگیری الحدیده و فتنه بهایی‌ها این‌بار با شورش قبایل مخالف اما فرصت‌طلب و منفعت‌گرایی نظیر قبایل حجور چه می‌کنند!

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام