اخبار
عراق در هفته‌ای که گذشت.

صدور بیانیه‌ای توسط دفتر آیت الله سیستانی به مناسبت پنجمین سال صدور فتوای تشکیل حشد شعبی و جهاد کفایی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش : اگر عراقی‌ها با هم متحد نمی‌شدند و صفوف خود را یکپارچه نمی‌کردند و گروه‌های سیاسی هم اختلافات خود را کنار نمی‌گذاشتند، و نیز اگر همکاری کشورهای دوست و برادر نبود، پیروزی(بر داعش) محقق نمی‌شد.

– صدور بیانیه‌ای از سوی عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق مبنی بر ممنوعیت تحرکات و فعالیت‌های نظامی نیروهای خارجی و‌ داخلی در این کشور بدون اجازه بغداد.
 
– شلیک یک موشک از نوع کاتیوشا به قصر ریاست جمهوری موصل که نیروهای عملیات نینوا (عراقی) و نیروهای آمریکایی نیز در آن مستقر هستند؛ شلیک چند خمپاره به پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد که نیروهای آمریکایی نیز در آن مستقر هستند و همچنین شلیک چند موشک دیگر به سمت چند شرکت نفتی خارجی (یکی از آنها آمریکایی) در بصره.
 
– انتخاب نیچیروان بارزانی پسر برادر مسعود بارزانی به عنوان ریاست اقلیم کردستان عراق و سفرش به بغداد و دیدار با رئسای سه قوه و همچنین انتخاب مسرور بارزانی پسر مسعود بارزانی به عنوان نخست وزیر برای تشکیل کابینه محلی این اقلیم.
 
– آتش سوزی مشکوک زمین‌های گندم آماده کشت مردم در استان کرکوک و مناطق اطراف با مساحت چند صد هکتار که تا کنون مسئولیت آن را شخص یا گروهی نپذیرفته است.
 
– بمباران مجدد کوه‌های شمالی عراق و پمپ بنزینی در نزدیکی شهر عمادیه در استان دهوک توسط جنگنده‌های ترکیه.
 
– دستگیری احمد عبود العیساوی از اعضای سابق گروهی موسوم به “ارتش اسلامی” که سه سال پیش به فلوجه فرار و در آنجا به گروه داعش پیوست و مسئولیت فعالیت های تروریستی این گروه در بغداد را بر عهده داشت، به همراه چند تن از فرماندهان میدانی داعش که سالها تحت تعقیب نیروهای عراقی بودند.
 
– آغاز چندین عملیات امنیتی در مناطق مختلف عراق از جمله شمال بغداد و روستاهای مرزی این کشور با سوریه.
 
– گرامیداشت پنجمین سالگرد تاسیس حشدالشعبی .
 
– صدور بیانیه‌ای توسط دفتر آیت الله سیستانی به مناسبت پنجمین سال صدور فتوای تشکیل حشد شعبی و جهاد کفایی برای مبارزه با گروه تروریستی داعش: اگر عراقی‌ها با هم متحد نمی‌شدند و صفوف خود را یکپارچه نمی‌کردند و گروه‌های سیاسی هم اختلافات خود را کنار نمی‌گذاشتند، و نیز اگر همکاری کشورهای دوست و برادر نبود، پیروزی(بر داعش) محقق نمی‌شد.
 
– تمدید ۹۰ روزه معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران.
 
– آغاز به کار متیو تولر، سفیر جدید آمریکا، تولر پیش از این به مدت پنج سال به عنوان سفیر آمریکا در یمن فعالیت داشته است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.