تحلیل روند جنگ یمن در ماههای اخیر

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
شنبه 19 بهمن 98 - 07:54
https://iswnews.com/?p=27770

در آستانه پنجمین سال از جنگ یمن، شاهد تغییر موازنه این جنگ به نفع انصارالله هستیم. تغییری که پیش زمینه آن صبر استراتژیک و مقاومت چند ساله انصارالله در مقابل فتنه ها و حملات سنگین ائتلاف سعودی بود.

به موازات اظهارات سخنگوی نیروهای مسلح یمن که امسال را سال دفاع هوایی و پیروزی عنوان کرد؛ عملیاتهای هجومی و پیشروی انصارالله در شمال الضالع، شمال صعده و حالا عملیات بنیان المرصوص (در نِهم، غرب مارب و الجوف) قرار دارد که در حال تحقق بخشیدن به موضوع پیروزی انصارالله بر ائتلاف سعودی است.

 

همانطور که در ماههای اخیر شاهد بودیم، انصارالله پس از توسعه‌ی توان موشکی، پهپادی و پدافند هوایی خود پیشروی و پاکسازی مناطق حساس و خطرناک را آغاز کرده است.
عملیات “عقب راندن انصارالله از صنعاء” که جزء اهداف اصلی ائتلاف سعودی در یمن بود و “محمدبن‌سلمان” ولیعهد سعودی همواره در مصاحبه های خود میگفت: «تصرف صنعاء برای آنها کار سختی نیست و فاصله نیروهای ائتلاف با صنعاء کمتر از ۹۰ کیلومتر است!» با پاکسازی مدیریت نِهم شکست خورد و الان خطر از پایتخت دور شده و عملیات انصارالله نیز به غرب مارب و الجوف منتقل شده است. بنظر می‌رسد انصارالله تا رسیدن به نتایج قابل اتکا در این جبهات، عملیات را ادامه خواهند داد.

در شرایط فعلی اهداف نهایی این عملیات می‌تواند یک یا چند تا از موارد ذیل باشد:

 

۱- آزادسازی شهر مارب (مستطیل سیاه رنگ)
۲- آزادسازی مرکز استان الجوف یعنی شهر الحزم (مستطیل زرد رنگ)
۳- توقف عملیات پس از پاکسازی کامل ارتفاعات و اراضی غرب مارب و الجوف (مستطیل آبی رنگ)

 

با توجه به آخرین اطلاعات از تدارک انصارالله جهت عملیات در جبهات شرقی صنعاء، از میان موارد بالا دو مورد آخر اولویت بیشتری دارند.
در واقع تصرف مارب که یکی از پایگاههای مستحکم حزب اصلاح و دولت مستعفی منصور هادی است تدارک ویژه تری می‌طلبد و انصارالله برای پاکسازی آن بایستی عملیات گسترده تری را راه اندازی کند.

 

انصارالله از ابتدای درگیریهای اخیر تاکنون جهت تصرف الحزم حمله جدی و گسترده ای را صورت نداده است و عمده حملات اخیر جهت ایجاد پایه های حمله‌ی اصلی انجام گرفته‌اند.
انصارالله با تصرف براقش (در محور جنوبی الحزم)، انجام مذاکرات با قبایل مدیریتهای الخلق و الحزم و همچنین نبرد برای تصرف الغیل درصدد فراهم ساختن تصرف الحزم است. در واقع ائتلاف سعودی بدون کمک قبایل این منطقه ناچار به عقب نشینی از الحزم خواهند بود.

 

بطور کلی انصارالله در روزهای آتی به جهت دفع کامل خطر از صنعاء و تسلط بر استانهای شمالی بایستی چند مولفه تصرف شهر الحزم، ایجاد خط دفاعی در جبهه نِهم و پاکسازی ارتفاعات و مناطق مشرف به جاده مارب را مدنظر قرار دهد تا دستاوردهای عملیات بنیان المرصوص تکمیل و ماندگار شود. بدون تحقق این موارد اقدام برای تصرف مارب نیز کمی عجولانه و غیرممکن بنظر می‌رسد و انصارالله تجربه ناموفقی در این جبهه دارد که قطعا از آن درس گرفته است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  اگر این اتفاق طی چند ماه آینده رخ بده و انصارالله بتونه شهر الحزم و ارتفاعات جاده مارب رو به کنترل خودش در بیاره گام بعدی حتما شهر مارب و اگر تو چند ماه آینده این اتفاق بیفته به نظرم اونا رو مجبور میکنه صلح بپزیرن بخصوص که منابع نفتی عمده یمن در استان مارب هست که اگر به دست اونا بیفته شانس یمن بالاتره
  موضوع اینکه بعد اون آیا سعودی ساکت میشینه امیدوارم همونطور که گفتن امسال سال آخر جنگ باشه با پیروزی بزرگ

  1. ناشناس گفت:

   نه فکرنکنم اینطور باشه یمنی ها عملا چیزی ندارن

   1. ناشناس گفت:

    اینجور هستن

تبلیغات در تحولات جهان اسلام