نقشه آخرین وضعیت خطوط تماس در سوریه / نقشه کامل / تا تاریخ ۲۲ شهریور ۹۶

نویسنده:
جمعه ۲۴ شهریور ۹۶ - ۱۵:۱۹
https://iswnews.com/?p=3809

در این مقاله بخوانید ؛ بررسی مهم ترین تغییرات صورت گرفته در صحنه ی میدانی نبرد طی ۷۱ روز گذشته

لینک نقشه با کیفیت از آخرین وضعیت خطوط تماس در سوریه : دانلود
لینک خبر و نقشه ۷۱ روز پیش برای مقایسه : اینجا

? مهم ترین تغییرات صورت گرفته در طول ۷۱ روز گذشته به شرح زیر است :

همانطور که در یادداشت گذشته به موفقیت های دولت سوریه و جبهه مقاومت در صحرای سوریه اشاره شد؛ ۷۱ روز گذشته را نیز بی شک باید به این روند موفقیت آمیز اضافه کرد. با توجه به حجم موفقیتها و دستاوردهای مهم در نیمه دوم سال ۹۶، این مقطع از نبردهای سوریه را باید “روزهای طلایی سوریه” نامید.

مرکز سوریه

مهم ترین رخداد نیمه دوم سال ۹۶ و یا شاید مهم ترین رخداد سالهای اخیر پس از آزادسازی حلب را میتوان آزادسازی دیرالزور نام برد. ارتش سوریه و جبهه مقاومت در ادامه پیشرویهای خود در صحرای سوریه از دو محور اصلی شمالی با فرماندهی سهیل حسن و محور جنوبی با فرماندهی مقاومت کم کم به شهر دیرالزور نزدیک شدند . این موفقیت پس از آن بدست آمد که نیروهای سهیل حسن و مقاومت با قطع مسیر داعش در مرکز صحرای سوریه و قرار دادن آنها در محاصره موفق به شکستن کمر داعش در صحرا و شرق حماه شدند و عقبه ی نیروها برای پیشروی به سمت شهر دیرالزور تامین شد.

پس از این مهم، پیشرویها به سمت شهر دیرالزور با شدت بیشتری دنبال شد و نیروهای مقاومت و ارتش سوریه با آزادسازی کباجب و شولا و همچنین بدست آوردن کنترل مساحت وسیعی از جبل بشری، تیر خلاص را بر پیکره بی رمق داعش وارد آوردند و شکستن محاصره دیرالزور محتمل شد.

سرانجام محاصره دیرالزور در ۱۴ شهریور ۹۶ پس از گذشت سه سال شکسته شد .

با آزادسازی دیرالزور نبردهای سوریه وارد فاز دیگری میشود و پس لرزه های این اتفاق به آهستگی در حال نمایان شدن است.

اولین این پس لرزه ها اعلام اتاق عملیات جدید توسط کردها با پشتیبانی کامل آمریکا جهت پاکسازی مناطق شمال رود فرات در استان دیرالزور است.

موضوع مهم دیگر توافق روسیه با اردن جهت عقب نشینی مسلحین از اطراف تنف و صحرای سوریه به داخل خاک اردن و انتقال آنها توسط آمریکا به جنوب منطقه شدادی است.

اما آنچه که در این بین بیشتر از همه اهمیت دارد، اهداف پنهان شده پشت عملیات کردها در شمال رود فرات است . مناطق شرقی استان دیرالزور به صورت ویژه شرق المیادین سرشار از میادین گازی و نفتی است و در اختیار داشتن این منابع اهمیت بسیار زیادی در آینده جهت تامین هزینه های دولت سوریه و یا تشکیل دولتی جدید یا فدرالی توسط کردها دارد. هرچند که این اهداف هیچگاه بصورت رسمی اعلام نشده است اما رفتارهای میدانی در سالهای اخیر به وضوح بیانگر این واقعیت است و سرمایه گذاری  پنهان و آشکار غرب بویژه آمریکا و اسراییل در مناطق کردنشین عراق و سوریه نشان از اهدافی مشخص در منطقه دارد.

کردهای سوریه با در اختیار گرفتن منابع انرژی مذکور گام اصلی برای تشکیل یک دولت فدرالی و یا مستقل در شمال سوریه را بر خواهند برداشت و پا جای پای آنچه که مسئولین اقلیم کردستان عراق در این کشور گذاشته اند؛ خواهند گذاشت.

با توجه به این موارد و میل ارتش سوریه برای حفظ تمامیت ارضی خود و اکنون با رسیدن به شهر دیرالزور و شتاب کردها برای دستیابی به این منابع انرژی امکان برخورد سخت بطور جدی بین کردها و ارتش و در ابعاد بالاتر وجود دارد .

غرب سوریه

مهم ترین رخداد صورت گرفته در غرب سوریه پاکسازی نهایی مناطق مرزی سوریه و لبنان توسط عملیات مشترک ارتش سوریه، حزب الله و ارتش لبنان بود که در یک بازه ی زمانی (حدودا) ۴۰ روزه موفق به پاکسازی کامل این مناطق از لوث وجود دواعش و باقی مسلحین شدند. با این احتساب حدود ۱۹۵ کیلومتر از خطوط مرزی سوریه و لبنان بصورت کامل آزاد شد و امنیت به این مناطق بازگشت.

موفقیت جبهه مقاومت در این محور ضمن افزایش امنیت منطقه، باعث آزاد شدن حجم قابل توجهی از نیروهای ارتش سوریه و حزب الله  و امکان ارسال آنها به باقی مناطق مورد نیاز جهت مبارزه با تروریسم شد .

جنوب سوریه

مهم ترین تغییرات صورت گرفته در جنوب سوریه را باید پیشروی نیروهای ارتش در صحرای شرق دمشق و عقب راندن مسلحین تحت حمایت اردن و آمریکا از اطراف مناطق حساس مانند نیروگاه برق تشرین و فرودگاه نظامی خلخله عنوان کرد. همانطور که مشخص است مسلحین بادیه به خودی خود قدرت چندانی ندارند و تابعی از دستورات آمریکا و اردن هستند.بنابراین با عقب نشینی ضمنی آمریکا و اردن از خواسته های خود در جنوب سوریه و خصوصا منطقه تنف، شاهد کاهش تحرکات مسلحین در این منطقه هستیم و اکنون این تحرکات به مناطق مرزی اردن محدود شده است و اگر وضعیت به همین صورت باشد کم کم شاهد برچیده شدن بساط مسلحین از صحرای شرق دمشق خواهیم بود.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام