ابعاد بازداشت فرمانده حشدالشعبی؛ چه کسانی مقصر اصلی این حادثه هستند؟

دوشنبه ۱۰ خرداد ۰۰ - ۲۰:۰۳
https://iswnews.com/?p=47601

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ در تاریخ ۵ خرداد، قاسم مصلح فرمانده عملیات حشدالشعبی در استان الانبار طی عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و اطلاعاتی عراق در مسیر کربلا بازداشت شد.

پس از این اقدام نیروهای عراقی و آمریکایی، گروه‌های مقاومت عراق با حضور گسترده در منطقه سبز بغداد، الکاظمی را مجبور به واکنش کرده و مقامات عراقی طی تماس‌های مختلف با افراد نزدیک به مقاومت عراق، خواستار میانجیگری و کاهش تنش در این کشور شدند.

تنش میان دولت الکاظمی و گروه‌های مقاومت عراق پس از این حادثه افزایش یافته است و پس از استقرار نیروهای مقاومت در منطقه سبز بغداد و ترک این منطقه با وساطت مقامات عراقی، روز گذشته نیروهای ویژه ارتش عراق در منطقه سبز بغداد مستقر شدند.

نیروهای عراقی و آمریکایی قبل از انجام اینگونه عملیات‌ها و تصویب ماموریت، باید مراتب را به فرمانده کل نیروهای مسلح یعنی مصفطی الکاظمی اطلاع دهند و این بدین معنا است که این طرح به تایید الکاظمی رسید. مگر اینکه نیروهای آمریکایی و عراقی، بر خلاف قوانین عراق و با بی احترامی به حاکمیت این عملیات را انجام داده‌اند!

مداخله آشکار نیروهای آمریکایی در دستگیری قاسم مصلح، یک اقدام دیگر آمریکایی‌ها علیه سازمان حشدالشعبی عراق است و این دلیلی محکم بر تکذیب سخنان مقامات عراقی و آمریکایی مبنی بر حضور محدود نظامیان آمریکایی در عراق است و نشان می‌دهد که ادعای آنها مبنی بر حضور نظامیان آمریکایی صرفا برای آموزش نیروهای عراقی یک دروغ محض بوده و این اقدامات فراتر از وظایف آموزشی آنهاست!

اقدامات مشترک نیروهای تحت امر الکاظمی و آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که آنها در کنار یکدیگر در برابر حشدالشعبی ایستادگی خواهند کرد و عدم مخالفت الکاظمی با این موضوع، یک چراغ سبز دیگر نخست وزیر عراق به آمریکایی‌ها در حمله به حشدالشعبی است. زیرا طبق اذعان وزیر دفاع عراق، نحوه بازداشت این فرمانده اشتباه بوده و در صورت ارتکاب جرم توسط وی، بازداشت آن باید توسط نیروهای امنیتی حشدالشعبی صورت می‌گرفت!

در حال حاضر با تحرکات مشترک آمریکا و دولت الکاظمی، معادلات جدیدی در حال ایجاد شدن است که نشان می‌دهد برخی مقامات سیاسی و نظامی برای مقابله با حشدالشعبی و حذف این سازمان از آمریکایی‌ها و مخالفان گروه‌های مقاومت در عراق درخواست کمک کرده‌اند!

پسر قاسم مصلح پس از بازداشت پدرش اظهار داشت: پدرم مسئول بخش مرزی با سوریه است که در برابر آمریکا‌یی‌ها ایستادگی کرد. بنابراین آنها سعی کردند با دستگیری وی از شر او خلاص شوند.

اطلاعات مشخص و تایید شده‌ای از وضعیت قاسم مصلح وجود ندارد. طبق اعلام برخی منابع وی به نیروهای امنیتی حشدالشعبی تحویل داده شده است. اما برخی منابع دیگر مدعی شدند که او در اختیار نیروهای امنیتی دولت عراق بوده و یک کمیته‌ی مشترک برای بررسی اتهامات وی تشکیل شده است.

در آینده‌ای نزدیک، شدت و نحوه برخورد گروه‌های مقاومت با دشمنان داخلی و خارجی تغییر خواهد کرد و مشخص خواهد شد آیا عراق مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های سنگین آمریکایی‌ها بوده است یا خیر.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام