آخرین اخبار از جبهات افغانستان، ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

شنبه 15 خرداد 00 - 01:42
https://iswnews.com/?p=47857

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ طالبان مدعی تصرف شهرستان‌های فارسی در استان هرات، ده‌یک در استان غزنی، شینکی در استان زابل و گیزاب در استان دایکندی شده است.

دایکندی:
طالبان در این ادعاها مدعی حمله سنگین به شهرستان فارسی در استان هرات و شهرستان گیزاب در استان دایکندی در شب گذشته شده‌اند که تا این لحظه صحت ندارد.
طبق اظهاراتی منبع میدانی تحولات جهان اسلام، شیعیان شهرستان گیزاب در طی ماه‌های گذشته از این شهرستان مهاجرت کرده و مناطق این شهرستان در طی ماه‌های اخیر بدست طالبان افتاده است و در روزهای اخیر نیروهای امنیتی ساختمان فرمانداری گیزاب را تخلیه کرده و در پی این اتفاق طالبان آن را تصرف کرده‌اند. در حال حاضر مقر فرماندهی پلیس در کنترل نیروهای امنیتی است و سایر نقاط گیزاب به تصرف طالبان درآمده است.

موقعیت شهرستان گیزاب در استان دایکندی

هرات:
در هرات نیز طالبان با تجمیع نیرو از سایر استان‌ها، در روزهای اخیر حملات گسترده‌ای را راه‌اندازی کرده و درصدد تصرف شهرستان‌های غوریان، گلران، فارسی، ادرسکن و کهسان قرار گرفته است. سقوط شهرستان‌های گلران، کهسان و غوریان به منزله‌ی قطع ارتباط زمینی هرات با ایران است و این تنش می‌تواند خسارات اقتصادی را برای ایران به دنبال داشته باشد.
در حال حاضر درگیری‌های پراکنده در غوریان جریان دارد و نیروهای کمکی ارتش از هرات به غوریان رسیده‌اند.
در شهرستان فارسی نیز طالبان مدعی تصرف کامل این شهرستان شده است که منابع محلی تنها جان باختن “سید شفیق جاهد” فرماندهی پلیس این شهرستان به همراه سه نفر دیگر از نیروهای امنیتی را تایید کرده‌اند.

موقعیت شهرستان فارسی در استان هرات

زابل:
در استان زابل نیز طالبان حملات سنگینی را به شهرستان‌های شینکی و شاه‌جوی انجام داده است که شهرستان شینکی طبق ادعای طالبان سقوط کرده است.
سقوط این دو شهرستان زمینه سقوط شهر قلات مرکز استان زابل را فراهم می‌کند و سقوط قلات مسیر زمینی قندهار-کابل را به طور کامل مسدود می‌کند.

موقعیت شهرستان شینکی در استان زابل

غزنی:
در این استان نیز طالبان مدعی تصرف شهرستان ده یک در پی عقب نشینی نیروهای امنیتی شده است. تصویری هم از یکی از نقاط امنیتی در شهرستان ده یک منتشر شده است که موقعیت آن مشخص نیست.

موقعیت شهرستان ده یک در استان غزنی

بطور کلی اوضاع امنیتی افغانستان در ماه‌های اخیر دگرگون شده است و تغییرات میدانی به دلیل مدل خاص طالبان در کنترل مناطق، تنها با تایید منابع رسمی و یا مستندات تصویری قابل اطلاع‌رسانی است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. محمدرضا گفت:

    به زودی حکومت افغانستان سقوط میکنه و طالبان نکبت دوباره به قدرت بر میگرده.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام