محدودیتهای دینی دولت آذربایجان به شب‌های قدر رسید

جمعه 2 اردیبهشت 1 - 14:47
https://iswnews.com/?p=68615

اورخان محمداف روحانی منتقد دولت آذربایجان با اشاره به رویداد شب نوزدهم ماه رمضان در مساجد شیعه این کشور به تحولات جهان اسلام گفت: “دولت جمهوری آذربایجان بدون اعلام قبلی مانع برگزاری مراسم شب اول قدر ماه رمضان در مساجد شیعه شده است.”

نیروهای پلیس آذربایجان بنابر دستور استانداران از شامگاه چهارشنبه 31 شهریور (20 اوریل) برای جلوگیری از برگزاری مراسم شب اول احیای ماه رمضان در برابر مساجد شیعه این کشور مستقر شده اند.

وی با بیان اعمال محدودیت برای مراسم مذهبی شب قدر در سراسر این کشور بیان کرد: “محدودیتهای برقرار شده در همه استانها یکسان نبوده است. در رایون شمکیر و شهرک های اطراف باکو از جمله «مشتی آقا» استانداران اجازه برگزاری مراسم را تحت هیچ شرایطی نداده اند. پلیس در این مناطق درب مساجد را بسته و مردم را متفرق کرده است. اما در برخی مناطق از جمله لنکران، گنجه و سایر مناطق محدودیت ساعتی تا یک بامداد برقرار کرده اند.”

همچنین ورود کودکان و نوجوانان زیر 14 ساله به مساجد ممنوع شده است و تنها بزرگسالان مجاز به عبادت در مساجد هستند.

شیخ اورخان محمداف

روح الله آخوندزاده (آخونداف) رئیس شعبه آستارا حزب اسلام آذربایجان و زندانی سیاسی سابق نیز در گفتگو با تحولات جهان اسلام گفت: “تحلیل شرایط کنونی چندان سخت نیست و پس از آن روی می‌دهد که دولت آذربایجان مانعی برای خود نمی‌بیند. فعالان دینی و ملی گرا بنا به اتهامات ساختگی، بازداشت و راهی زندان می‌شوند. بسیاری از مخالفان دولت نیز از جمله خود من پس از سال‌ها تلاش، این کشور را ترک کرده ایم و دیگر کسی نمانده است که بتواند در مقابل دولت بایستد.”

وی با بیان قلع‌و‌قمع و مهاجرت گسترده مخالفان سیاست‌های دولت آذربایجان طی سالهای گذشته تصریح می‌کند: “حجت الاسلام (شیخ) سردار بابایف مدیر سایت مائده، آخرین نمونه از این افراد است که سال گذشته با اتهامات ساختگی محاکمه و زندانی کرده اند. این حکم بخاطر بی توجهی وی به منع سخنرانی و روضه ماه محرم صادر شده است.”

روح الله آخوندزاده (آخونداف)

عضو حزب اسلام آذربایجان با هشدار درباره ادامه سیاست ضد دینی در این کشور می‌افزاید: “رویداد شب نوزدهم تنها بخشی از رخدادهای تلخ این کشور است و پیش بینی می‌کنم که در ماه محرم نیز شاهد چنین وضعیتی باشیم.”

روح الله آخوندزاده هدف بعدی سیاستهای دولت را بنیان خانواده در این کشور اعلام کرده و خاطر نشان می‌کند: “مردم مسلمان آذربایجان به صورت سنتی عقد ازدواج را نزد روحانیان انجام می‌دهند و پس از ثبت در دفتر مساجد آن را به دفاتر ثبت احوال اعلام می‌کنند. گروهی از مردم هنوز هم از ثبت عقد در دفاتر ثبت احوال خودداری می‌کنند. امروزه رسانه های دولتی در شوهای تلویزیونی و برنامه های اجتماعی چنین تبلیغ می‌کنند که تنها ثبت عقد ازدواج در دفاتر ثبت احوال کافی است و نیازی به خطبه عقد شرعی نیست. همین می‌تواند زمینه سازی برای تدوین قانونی باشد که خطبه عقد شرعی اسلامی نیز ممنوع و روحانیان بابت این کار جریمه شوند.”

وی با تاکید بر اعمال فشار به دولت آذربایجان اظهار می‌کند: “جمهوری اسلامی ایران مهمترین حامی فعالیت های دینی در جهان اسلام است اما واکنش رسمی در مورد رویدادهای کشور آذربایجان از جمله اتهامات ساختگی برای فعالان دینی نشان نمی‌دهد و موافقت نامه های تجاری نیز با دولت آذربایجان امضا کرده است!”

بیشتر بخوانید:
تربیت دینی در جمهوری آذربایجان ممنوع می‌شود!
رونمایی از محدودیت‌های دینی مسلمانان آذربایجان
چالش محدودیت مذهبی و نفوذ ترکیه در مساجد آذربایجان

جلوگیری پلیس آذربایجان از برگزاری مراسم شب قدر در شهرک مشتی آقا (اطراف باکو)
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. amir گفت:

    جالبه واسه من سواله چرا کشور و مسئولان ما در برابر این دولت فاسد اذربایجان هیچ واکنشی نشون نمی دند؟؟؟ این بنده خدا خودش گفت اخرش:
    وی با تاکید بر اعمال فشار به دولت آذربایجان اظهار می‌کند: “جمهوری اسلامی ایران مهمترین حامی فعالیت های دینی در جهان اسلام است اما واکنش رسمی در مورد رویدادهای کشور آذربایجان از جمله اتهامات ساختگی برای فعالان دینی نشان نمی‌دهد و موافقت نامه های تجاری نیز با دولت آذربایجان امضا کرده است!”
    اگه تو جنگ قره باغ از ارمنستان حمایت میشد این همه مشکلات واسه مردم مسلمان اذربایجان ایجاد نمیشد….مسئولان یه روز در قیامت باید پاسخگوی این خیانت ها باشن.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام