تحولات افغانستان و پاکستان، ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

شنبه 21 خرداد 1 - 23:51
https://iswnews.com/?p=72482

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی درگیری نیروهای اطلاعات طالبان و عوامل داعش در شهر تالقان مرکز استان تخار، هشت نفر از اعضای داعش کشته شدند.

۱- بدخشان:
در ۱۶ خرداد ماه، بر اثر درگیری داخلی مسلحین طالبان در بازار شهرستان درایم، یک کودک کشته و هشت نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند.

۲- بغلان:
– در ۱۶ خرداد ماه، مسلحین طالبان بیش از ۱۰۰ خانواده از ساکنان شهرستان خوست و فرنگ را مجبور به کوچ اجباری کردند.
– در ۱۶ خرداد ماه، بر اثر درگیری میان مسلحین طالبان و نیروهای احمد مسعود در منطقه تغانک در شهرستان پل حصار، چهار نفر از مسلحین طالبان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.
– در ۱۷ خرداد ماه، مسلحین طالبان دو نفر در محله سوق شهرستان خوست و فرنگ و چهار نفر را در شهرستان اندراب به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود به قتل رساندند.
– در ۱۹ خرداد ماه، بر اثر درگیری میان مسلحین طالبان و نیروهای احمد مسعود در شهرستان تاله و برفک، “عین الدین رفیعی” یکی از فرماندهان میدانی نیروهای احمد مسعود و چند نفر از مسلحین طالبان کشته شدند.

۳- بلخ:
در ۱۸ خرداد ماه، افراد مسلح ناشناس چهار نفر از مسلحین طالبان را در محله سرک فرقه واقع در منطقه پنجم شهر مزارشریف ترور کردند.

۴- پنجشیر:
– در ۱۶ خرداد ماه، مسلحین طالبان یک نفر را محله ایلاق شهرستان پریان و سه نفر را در محله کرواشی شهر بازارک به قتل رساندند.
– در ۱۶ خرداد ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود در محله چمالورده واقع در شهرستان خنج، محله پیشغور واقع در شهرستان عنابه و محله تاواخ واقع در شهرستان روخه، ۲۰ نفر از مسلحین طالبان کشته شدند.
– در ۱۷ خرداد ماه، مسلحین طالبان با نیروهای احمد مسعود در محله کوهسار شهرستان پریان درگیر شدند.
– در ۱۸ خرداد ماه، یک تیپ ۱۶۰۰ نفره طالبان با نام قطعه “مجاهدین لغمان” برای نبرد با نیروهای احمد مسعود وارد شهر بازارک شدند.
– در ۱۸ خرداد ماه، مسلحین طالبان ۲۰ نفر از اهالی روستای محله واقع در حومه‌ی شهر بازارک را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت کردند.
– در ۱۹ خرداد ماه، مسلحین طالبان عملیات پاکسازی مناطق لرا، تابه، نیلان و قازلیار واقع در شهرستان دره از حضور نیروهای احمد مسعود را آغاز کردند.
– در ۲۰ خرداد ماه، بیمارستان شهرستان عنابه از تکمیل ظرفیت پذیرش مجروحین طالبان خبر داد.

۵- پروان:
در ۱۷ خرداد ماه، بر اثر انفجار انبار مهمات داعش در شهر چاریکار، پنج نفر غیرنظامی زخمی شدند. مسلحین طالبان پیش از انفجار این انبار سه زن را به ظن همکاری با داعش بازداشت کردند.

۶- تخار:
– در ۱۶ خرداد ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود به پاسگاه طالبان در منطقه زاران پچک بالا واقع در شهرستان ورسج، دو نفر از مسلحین طالبان کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.
– در ۲۱ خرداد ماه، “ذبیح الله مجاهد” سخنگوی طالبان از درگیری نیروهای اطلاعات طالبان با عوامل داعش در شهر تالقان و کشته شدن هشت نفر از اعضای این گروه از جمله فرمانده‌ی آنها به نام “یونس ازبکستانی” خبر داد.

۷- دایکندی:
در ۱۸ خرداد ماه، مسلحین طالبان دستور کوچ اجباری و تخلیه منطقه دره شاه توت شهرستان گیتی را به اهالی آن اعلام کردند. اهالی این منطقه از قوم هزاره هستند.

۸- سرپل:
– در ۱۶ خرداد ماه، مولوی “مهدی مجاهد” فرمانده هزاره تبار طالبان فرماندار این گروه برای شهرستان بلخاب را عزل و فردی ناشناس را جایگزین وی کرد.
– در ۱۹ خرداد ماه، مذاکره نمایندگان طالبان با مولوی “مهدی مجاهد” برای رفتن به شهر کابل شکست خورد. در پی شکست این گفتگوها، مسلحین طالبان مواضع خود در نزدیکی شهرستان بلخاب را تقویت کردند.
– در ۱۹ خرداد ماه، حکومت مرکزی طالبان انتصاب “مولوی عبدالرحیم اکه” به سمت استانداری سرپل از سوی مولوی مهدی مجاهد را رد کرد.

۹- قندهار:
در ۱۹ خرداد ماه، بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در محله سروساهان واقع در شهرستان سپین بولدک، یک نفر غیرنظامی و پنج نفر از مسلحین طالبان کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.

۱۰- کابل:
– در ۱۶ خرداد ماه، بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در منطقه چهارم دو‌ نفر از مسلحین طالبان زخمی شدند. داعش با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.
– در ۱۸ خرداد ماه، “فاروق وردک” وزیر آموزش و پرورش در حکومت پیشین پس از رایزنی با کمیسیون بازگشت مقامات حکومت طالبان به افغانستان بازگشت.
– در ۲۱ خرداد ماه، بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه دوازدهم، چهار نفر غیرنظامی جان باخته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

انفجار خودرو در منطقه دوازدهم شهر کابل

۱۱- هرات:
در ۱۸ خرداد ماه، جمهوری اسلامی ایران تجهیزات نظامی افغانستان که در زمان سقوط حکومت پیشین به این کشور منتقل شده بود را به طالبان تحویل داد.

۱۲- پاکستان:
– در ۱۸ خرداد ماه، ارتش پاکستان از کشته شدن دو نفر از اعضای گروه‌های تجزیه طلب بلوچ طی عملیات امنیتی در منطقه نوشکی واقع در ایالت بلوچستان خبر داد. این اشخاص در حملات اخیر علیه مرزبانی پاکستان در منطقه خاران دست داشته‌اند.
– در ۱۹ خرداد ماه، “سید محمد علی حسینی” سفیر ایران در پاکستان با “شهباز شریف” نخست وزیر این کشور در دیدار و گفتگو کرد. نخست وزیر پاکستان در این دیدار ضمن قدردانی از مواضع ایران در مردم کشمیر، خواهان افزایش همکاری‌های دو جانبه شد.
– در ۲۰ خرداد ماه، صدها نفر از اعضای حزب جماعت اسلامی و دیگر گروه های مذهبی در اعتراض به اسلام ستیزی و توهین به پیامبر اسلام (ص) از سوی اعضای حزب حاکم در هندوستان، اعتراض کردند.

بیشتر بخوانید: تحولات افغانستان و پاکستان، ۱۵ خرداد ۱۴۰۱

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام