عضویت یک سیاستمدار فاسد در مرکز نظامی گنجوی جمهوری آذربایجان

شنبه 15 مرداد 1 - 18:58
https://iswnews.com/?p=75926

خبرگزاری آذرتاج جمهوری آذربایجان از عضویت رئیس جمهور سابق آلبانی در مرکز نظامی گنجوی خبر داده است. ایلیر متا با خرسندی از این موضوع گفته است: “مرکز نظامی گنجوی جایگاه خوبی برای ارائه تجریبات من است!”

مرکز نظامی گنجوی از سران سابق و کنونی کشورهای بلغارستان، چین، مصر، فرانسه، یونان، ایتالیا، اردن، لیتوانی، مولداوی، لهستان، اسپانیا، ترکیه، اوکراین، آمریکا، سوئیس، سوئد و رژیم غاصب اسرائیل تشکیل شده است. این مرکز هر ساله مجمع جهانی باکو را برای بررسی بحرانهای بین المللی برگزار می‌کند.

پذیرش منافقین

ایلیر متا به جز ریاست جمهوری، فعالیت در عناوین نخست وزیری، وزیر امور خارجه، وزیر تجارت و انرژی آلبانی را نیز در کارنامه خود دارد. وی در سال 1395 همزمان با اخراج سازمان منافقین (مجاهدین خلق) از کمپ لیبرتی عراق، همراه با ادی راما نخست وزیر وقت، دو هزار نفر از اعضای این سازمان را در کمپ تیرانا پایتخت آلبانی به عنوان پناهنده پذیرفته است. در این راستا دولت آمریکا 25 میلیون دلار کمک مالی به این کشور کرده است.

رئیس جمهور سابق و متهم به فساد

سوابق جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر در این کشور اروپای شرقی سبب شده است تا اتحادیه اروپا از پذیرش آنها در این اتحادیه خودداری کند. همچنین گفته می‌شود دلیل ایجاد کمپ تیرانا برای منافقین در آلبانی به نوعی رشوه و جلوگیری از تعقیب مقامهای دولتی آلبانی توسط سازمانهای امنیتی آمریکا است. بنابر گفته رسانه های آلبانی اعضای منافقین با سیاستمداران این کشور در جرائم سازمان یافته همکاری می‌کنند.  

اگر چنین مواردی درست باشد الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان پای یکی از مقام های مافیای اروپا را به آذربایجان باز می کند. هر چند که گزارش تایید نشده ای درباره فعالیت های مشابه توسط خانواده علی اف نیز گزارش می شود که نمونه آن قاچاق مواد مخدر با هواپیماهای ترابری نظامی از افغانستان در زمان حضور ناتو در این کشور است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه، نیروهای ائتلاف ناتو در افغانستان را متهم به ترانزیت مواد مخدر تولیدی افغانستان به اروپا کرده بود. وزیر امور خارجه روسیه با بیان استفاده از هواپیماها و محموله های نظامی لجستیکی، خواستار بازرسی آنها شده بود. ارتش آذربایجان در قالب نیروهای ائتلاف حاضر در افغانستان نقش لجستیکی را بر عهده داشته است. 

همچنین طبق گزارش سال 2016 وزارت امور خارجه آمریکا درباره ترانزیت زمینی مواد مخدر اعلام شده است: مواد مخدر تولید شده در افغانستان از راه زمینی وارد ایران شده و به جمهوری آذربایجان منتقل می شود. دولت آذربایجان تنها 17 درصد مواد مخدر ترانزیت شده را کشف می کند و بقیه آن به اروپا می رود.

همچنین عبدالباری گوزل مسئول اداره اموال خانوادگی الهام علی اف همیشه متهم به پولشویی بوده است و دادستانی آذربایجان هیچ تحقیقی درباره وی نمی ‌کند. گزارش لاوروف، وزارت امور خارجه و نقش گوزل شبهه درباره فعالیتهای غیرقانونی علی اف را قوت می بخشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام