به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” مقامات کشورهای آسیای میانه در جریان نشست «همکاری بین المللی و منطقه‌ای، امنیت و مدیریت مرزها برای مقابله با تروریسم»، از استقرار گروه‌های تروریستی در شمال افغانستان و تهدیدات احتمالی آنها ابراز نگرانی کردند.

نشست “همکاری بین المللی و منطقه‌ای، امنیت و مدیریت مرزها برای مقابله با تروریسم” با همکاری کشورهای آسیای میانه، سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE)، دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد (UNOCT)، مرکز منطقه ای سازمان ملل متحد برای دیپلماسی بازدارنده برای آسیای میانه (UNRCCA)، اتحادیه اروپا، عربستان سعودی و قطر از روز ۲۶ مهر ماه و به مدت دو روز در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در جریان سخنرانی خود در اولین روز از این نشست با ابراز نگرانی از تجمع تروریست‌های خارجی در مرزهای جنوبی تاجیکستان، خواستار ایجاد یک کمربند امنیتی برای پیشگیری از ورود خطرات تروریسم در افغانستان به منطقه آسیای میانه شد. رحمان در این نشست اعلام کرد که بر اساس اطلاعات دولت تاجیکستان، بیش از ۴۰ پایگاه و مرکز آموزشی تروریستی در استان‌های شمال‌ شرقی افغانستان وجود دارد و در این پایگاهها هزاران تروریست تجمع کرده‌اند.

رسلان میرزایف، رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای نیز در این نشست به ارائه‌ی اطلاعات تکمیلی در این حوزه پرداخته و از استقرار ۱۳۵۰۰ تروریست انتحاری و جهادی در استان‌های شمالی افغانستان و هم مرز با تاجیکستان توسط طالبان خبر داد و آن را تهدید بزرگی برای منطقه آسیای میانه دانست. رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان نیز مدعی است که طالبان برای بیش از سه هزار نفر از این افراد، گذرنامه افغانی صادر کرده و آنها را تحت پوشش مهاجرین در مناطق شمالی اسکان داده است.

پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، تاجیکستان تنها کشور آسیای میانه است که با این گروه هیچگونه رابطه‌ای برقرار نکرده است. تاجیکستان علاوه بر این، از مخالفان سیاسی و گروه های مسلح ضد طالبان حمایت کرده و نشست های مختلفی را ضد آنها برگزار کرده است. از سوی دیگر طالبان همپیمانان خارجی خود را در مناطق مرزی با این کشور مستقر کرده و به طور غیرمستقیم تاجیکستان را تهدید کرده است.

بیشتر بخوانید: طالبان تروریست‌های آسیای میانه را در شمال افغانستان مستقر می‌کند!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.