به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” پس از دستور آغاز عملیات پنجه شمشیر توسط وزیر دفاع ترکیه، هواگردهای ارتش این کشور، مواضع متعلق به شبه نظامیان کُرد در مناطق شمالی عراق و سوریه را مورد هدف قرار دادند.

در بامداد ۲۹ آبان ماه، حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به همراه ژنرال یاشار گولر، رئیس ستاد کل ارتش، ژنرال موسی آوسور، فرمانده نیروی زمینی و چند تن دیگر از فرماندهان نظامی ترکیه در مرکز عملیات نیروی هوایی ارتش ترکیه حضور یافتند و دقایقی بعد، عملیاتی با نام “پنجه شمشیر” با دستور وزیر دفاع ترکیه آغاز شد.

در جریان این عملیات، هواگردهای ترکیه به طور همزمان اهدافی در مناطق المالکیه، منغ، عین دقنه، عین العرب، عین عیسى، تل رفعت، مرعناز و البیلونه در شمال سوریه را مورد حمله قرار دادند. در عراق نیز جنگنده‌های ارتش ترکیه مناطقی شامل سنکسار واقع در شرق اربیل و کوهستان قندیل را بمباران کردند.

اگرچه تاکنون اطلاعاتی از میزان دقیق تلفات و خسارات این حملات از سوی منابع رسمی منتشر نشده است، اما منابع محلی از کشته شدن ۱۱ تن در نتیجه حملات هوایی ترکیه به مناطق شمالی سوریه خبر دادند. همچنین بر اساس اعلام وزارت دفاع سوریه، تعدادی از نظامیان سوری نیز در پی این حملات به شهادت رسیدند.

ساعاتی پس از آغاز عملیات “پنجه شمشیر”، حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه خطاب به نظامیان ترکیه بیان داشت “شما عملیات پنجه شمشیر را با موفقیت انجام دادید.”

مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) در واکنش به حملات ترکیه به شمال سوریه اظهار داشت “بمباران این مناطق، امنیت کل منطقه را تهدید می‌کند و این حملات به نفع هیچ طرفی نیست.”

ساعاتی قبل از آغاز حملات هوایی ترکیه به شمال عراق و سوریه، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه طی سخنرانی در صحن پارلمان این کشور، حزب کارگران کردستان (PKK) را متعلق به سازمان جاسوسی سیا دانست و بیان داشت که آمریکا از این گروه حمایت می‌کند.

شایان ذکر است مقامات ترکیه، شبه نظامیان کُرد را عامل حادثه انفجار در خیابان استقلال در مرکز شهر استانبول که طی آن ۶ نفر کشته و ۸۱ تن زخمی شدند، معرفی کردند. بر اساس ادعای مقامات ارشد ترکیه، دستورات حادثه بمب گذاری در استانبول، از شهر عین العرب واقع در استان حلب سوریه صادر شد. همین موضوع باعث شد تا نظامیان ترکیه در پاسخ به این اقدام، مناطقی در شمال سوریه و عراق را مورد حمله هوایی قرار دهند.

بیشتر بخوانید: وقوع انفجار در استانبول + ویدیو

ویدیوی منتشر شده از سوی وزارت دفاع ترکیه از عملیات پنجه شمشیر

تصویری از یکی از نیروهای ارتش سوریه به نام ” شهید محمد یونس الرفاعی” که در حمله هوایی ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه به شهادت رسید.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.