تحولات آسیای میانه، ۷ اسفند ۱۴۰۱

یکشنبه 7 اسفند 1401 - 11:20
https://iswnews.com/?p=89543

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در افغانستان و یوی شیایونگ، نماینده ویژه چین در افغانستان در کابل دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های مشترک گفت‌وگو کردند.

افغانستان:
۱- تخار:
– در ۲۶ بهمن ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل مسلحین طالبان در نزدیکی مدرسه ابوعثمان در منطقه چهارم شهر تالقان، سه نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۲۷ بهمن ماه، بر اثر کمین نیروهای احمد مسعود به مسلحین طالبان در روستای بیشکند واقع در شهرستان رستاق، شش نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۴ اسفند ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل مسلحین اداره اطلاعات طالبان، در محله بندر سرای سنگ واقع در شهر تالقان، هشت نفر از اعضای طالبان کشته و زخمی شدند.

۲- بدخشان:
در ۶ بهمن ماه، مسلحین طالبان یک عامل انتحاری ناشناس را که قصد انجام عملیات در ورودی بانک کابل نو در شهر فیض آباد را داشت، شناسایی و به قتل رساندند.

۳- ننگرهار:
در ۱ اسفند ماه، بر اثر درگیری مسلحین طالبان و نیروهای مرزبانی پاکستان در گذرگاه مرزی تورخم واقع در شهرستان مهمند دره، یک سرباز پاکستانی زخمی شد. در پی این درگیری فعالیت گذرگاه تورخم متوقف شده است.

۴- کابل:
– در ۳۰ بهمن ماه، حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در افغانستان و یوی شیایونگ، نماینده ویژه چین برای افغانستان در کابل دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های طرفین با هدف ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان و راهکارهای اجرایی شدن همکاری‌ها در این امر، گفت‌وگو کردند.

– در ۳ اسفند ماه، بر اثر انفجار بمب جا سازی شده در پاسگاه مسلحین طالبان در محله تپه‌ی کارته نو واقع در منطقه هشتم شهر کابل، سه نفر از مسلحین طالبان از جمله قاری سمیع الله، فرمانده این پاسگاه کشته شدند.
– در ۳ اسفند ماه، مسلحین اداره اطلاعات طالبان یکی از محافظین ملا محمدحسن آخُند، رئیس الوزرای طالبان به نام مطیع الله مطمئن، را به اتهام بمب گذاری در یک خودروی نظامی، در منطقه دوم شهر کابل بازداشت کردند. گفتنی است مطیع الله مطمئن شناسنامه پاکستانی نیز دارد.

۵- زابل:
در ۲۷ بهمن ماه، بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی حامل مسلحین طالبان در جاده زابل-قندهار دو نفر از اعضای طالبان از جمله مولوی خان محمد، فرماندار طالبان برای شهرستان سیوری کشته شدند. گروه تحریک ملی و اسلامی افغانستان با نشر بیانیه‌ای مسئولیت این بمب گذاری را به عهده گرفته است.

۶- بادغیس:
در ۲۶ بهمن ماه، مسلحین اطلاعاتی طالبان پهلوان اسحاق تاجیک، فرمانده امنیتی شهرستان سنگ آتش را به اتهام همکاری با گروه تروریستی داعش بازداشت کردند. پهلوان اسحاق تاجیک، از فرماندهان کلیدی مسلحین طالبان در منطقه غرب افغانستان است و در درگیری‌های طالبان با حکومت پیشین نقش مهمی داشته است.

۷- بامیان:
در ۳ اسفند ماه، بر اثر درگیری داخلی مسلحین طالبان در ساختمان فرماندهی امنیتی طالبان در شهر بامیان، سه نفر از مسلحین طالبان از جمله مسئول انرژی هسته‌ای طالبان در استان بامیان کشته و زخمی شدند. ریاست انرژی هسته‌ای یک واحد اداری در حکومت طالبان است که اخیرا در تمامی استان‌های افغانستان ایجاد شده است.

۸- در ۴ اسفند ماه، عبدالسلام الترکستانی، معاون حزب اسلامی ترکستان (TIP) در مصاحبه با یک اندیشکده بریتانیایی، به پیامد گسترش روابط چین و حکومت طالبان هشدار داد و گفت “حزب کمونیست چین، اشغال هر کشوری را با بستن قراردادهای اقتصادی آغاز می‌کند”.
عبدالسلام الترکستانی معاون حزب اسلامی ترکستان (TIP) یک سازمان جدایی‌طلب متشکل از شبه‌نظامیان اویغور است. بنابر ادعای شورای امنیت سازمان ملل متحد، او در حال حاضر در شمال افغانستان به سر می‌برد.

تاجیکستان:
۱- در ۲۶ بهمن ماه، مانوئل پی میکالر جونیور، به عنوان سفیر جدید آمریکا در تاجیکستان منصوب شد. میکالر یکی از اعضای سرویس خارجی آمریکا و دارای رتبه مشاور وزیر می باشد و پیش از این سمت های معاون سفارت آمریکا در نپال و همچنین کاردار سفارت آمریکا در مغولستان را داشته است.

۲- در ۲۸ بهمن ماه، مظفر حسین‌زاده، معاون وزیر امورخارجه تاجیکستان با ایزابل کلمن، معاون سازمان توسعه بین‌المللی آمریکا “USAID” دیدار و پیرامون گسترش همکاری‌های تاجیکستان و آمریکا در زمینه‌هایی اقتصاد، کشاورزی، پزشکی، آموزش و‌پروش و حفاظت از محیط‌زیست گفت‌وگو کردند.

۳- در ۲۶ بهمن ماه، امامعلی رحمان، رئیس‌ جمهور تاجیکستان به مقامات نظامی این کشور دستور داد ۷۰ تأسیسات زیربنایی در مرز با افغانستان از جمله پاسگاه‌های در حال ساخت را با تمام تجهیزات مورد نیاز در سال جاری به بهره‌ برداری برسانند. رئیس جمهور تاجیکستان همچنین بر تشدید مبارزه با تروریسم تاکید کرده است.

۴- در ۲۶ بهمن ماه، ترهی هاکالا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی و نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی، در بروکسل دیدار و پیرامون همکاری در زمینه های مبارزه با تروریسم و جلوگیری از رشد افراط گرایی در آسیای میانه گفت‌وگو کردند.

پاکستان:
۱- خیبرپختونخوا:
– در ۲۶ بهمن ماه، بر اثر حمله مسلحین تحریک طالبان پاکستان (TTP) به کاروان ارتش پاکستان در شهر میران شاه واقع در ناحیه وزیرستان شمالی، هفت نفر از مسلحین تحریک طالبان کشته و دو سرباز پاکستانی زخمی شدند. این کاروان در حال انتقال زندانیان تحریک طالبان به سمت شهر بنو بود که مورد کمین مسلحین این گروه قرار گرفت.
– بر اثر انفجار عامل انتحاری تحریک طالبان پاکستان (TTP) به نام نیک رحمان محسود، در نزدیکی نیروهای اداره ضد تروریسم پاکستان در منطقه سپینکی در ناحیه وزیرستان جنوبی، چندین سرباز پاکستانی کشته و زخمی شدند. نیک رحمان محسود اهل استان لوگر در شرق افغانستان است.
– در ۳ اسفند ماه، بر اثر درگیری مسلحین تحریک طالبان پاکستان (TTP) و نیروهای پلیس و اداره مبارزه با تروریسم پاکستان (CTD) در روستای دادیواله واقع در ناحیه لکی مروت، شش نفر از مسلحین تحریک طالبان کشته شدند.

۲- پنجاب:
در ۲۶ بهمن ماه، بر اثر انفجار یک بمب جا سازی شده در یکی از واگن های قطار کویته-لاهور در منطقه چچن واتانی، ده نفر کشته و زخمی شدند. گروه تروریستی ارتش ملی بلوچ (BNA) با نشر بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

۳- بلوچستان:
در ۳ اسفند ماه، بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس به پاسگاه نیروهای پلیس مرزی پاکستان (FC) در روستای ببری واقع در شهرستان مستونگ، دو سرباز پاکستانی کشته شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

۴- در ۲۵ بهمن ماه، دومین دور مذاکرات دفاعی پاکستان و آمریکا با هدف گسترش روابط نظامی بین دو کشور، تقویت هماهنگی در مورد مسائل استراتژیک و بررسی گزینه‌های مختلف جهت افزایش روابط نظامی و امنیتی در واشنگتن برگزار شد. رهبری هیئت پاکستانی در این دور گفت‌وگو ها را ژنرال محمد سعید، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پاکستان به عهده داشته است.

۵- در ۵ اسفند ماه، وزارت دفاع آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد، دو زندانی پاکستانی که از ۲۱ سال پیش در زندان گوانتانامو محبوس بودند را به پاکستان منتقل کرده است. این دو برادر پاکستانی به اتهام مشارکت با گروه تروریستی القاعده در سال ۲۰۰۲ میلادی بازداشت و در زندان گوانتانامو در کوبا بودند که اخیرا از طرف وزارت دفاع آمریکا به پاکستان منتقل شدند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.