الهام علی اف: آذربایجان و آسیای میانه بیشتر یکپارچه می‌شوند

یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 - 15:40
https://iswnews.com/?p=93546

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” الهام علی اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در آخرین اظهارات خود، هدف از سفرهای اخیر به تاجیکستان و قزاقستان را یکپارچگی منطقه آسیای میانه با آذربایجان عنوان کرد.

بنا بر گزارش رسانه AZERTAC (وابسته به دولت جمهوری آذربایجان) الهام علی اف، رئیس جمهور این کشور در جریان چهارمین کنفرانس بین المللی “ژئوپلیتیک اوراسیای بزرگ، از گذشته تا حال و آینده” در شهر شوشا به سخنرانی درباره آینده روابط آسیای میانه و آذربایجان پرداخته است. علی اف در این باره گفت: “صرف نظر از اینکه چه اتفاقی می افتد، و چه تحولاتی رخ خواهد داد، فکر می کنم آسیای مرکزی و آذربایجان در آینده بیشتر یکپارچه خواهند شد.”

از جمله موضوعاتی که روابط جمهوری آذربایجان با کشورهای آسیای میانه را دربرمی‌گیرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- تاثیرگذاری و تخریب روابط ایران با کشورهای آسیای میانه و افزایش نفوذ آذربایجان در این منطقه
۲- تقویت کریدور میانی (مسیر ترانزیتی چین به ترکیه و اروپا)
۳- صادرات انرژی جمهوری آذربایجان به منطقه آسیای میانه
۴- تقویت روابط با سازمان کشورهای ترک زبان (شورای ترک)
۵- تسهیل و تشویق کشورهای آسیای میانه به توسعه روابط دریایی از طریق دریای کاسپین

در این راستا الهام علی اف چندی پیش نیز در رأس یک هیئت بلند پایه به شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان و قزاقستان سفر کرده بود. علاوه بر توافقات همکاری دوجانبه، نکته‌ای که در این سفرها توسط کارشناسان و رسانه‌های آذری برجسته شده بود، تناسب و تفاوت روابط آذربایجان و کشورهای آسیای میانه به ویژه تاجیکستان با روابط کشورهای این منطقه با ایران بود.

روابط ایران و تاجیکستان در طول دهه گذشته، با تنش های بسیاری مواجه شد که این مسئله در رسانه های رسمی تاجیکستان با اتهامات و هجمه‌های بسیار سنگینی نسبت به ایران همراه بود. و از جمله اتفاقات عجیبی که همزمان با سفر الهام علی اف به تاجیکستان صورت گرفت، بازنشر برخی از این تولیدات رسانه ای تاجیک در صفحات آذری بود. در واقع رئیس‌جمهور آذربایجان با هدف تخریب روابط ایران و کشورهای آسیای میانه پا به میدان گذاشته است.

از جمله مسائل دیگری که روابط باکو با آسیای مرکزی را تقویت می کند، مسئله همکاری برای تقویت ظرفیت “کریدور میانی” به عنوان مسیری ترانزیتی عبوری از آسیای میانه و منطقه قفقاز است.

علیرغم اینکه دولت ایران سیاست تنش زدایی در منطقه را مدنظر قرار داده است، دولت جمهوری آذربایجان همچنان در حال گسترش نفوذ در مناطق مختلف به ویژه منطقه آسیای میانه است و این نفوذ همگام با تعارض با ایران پیش می‌رود. منطقه آسیای میانه از جمله مناطق مهمی است که در بی اثر کردن تحریم های غرب علیه ایران و توسعه بازارهای اقتصادی و فروش محصولات صادراتی ایران موثر است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.