به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در نتیجه حمله مسلحین ناشناس به پاسگاه نیروهای مرزبانی ایران در شهرستان سراوان واقع در استان سیستان و بلوچستان، پنج مرزبان شهید و دو نفر دیگر زخمی شدند.

در شامگاه ۳۰ اردیبهشت ماه، مسلحین ناشناس به پاسگاه نیروهای مرزبانی ایران در منطقه مزه سر در شهرستان سراوان حمله کردند. در جریان این حمله پنج مرزبان از جمله سه سرباز وظیفه شهید شدند. دو مرزبان دیگر نیز در این حمله به شدت مجروح شدند.

طبق گزارش مقامات محلی، این حمله توسط عوامل گروه تروریستی جیش العدل انجام شده است و مسلحین پس از حمله به داخل خاک پاکستان گریختند. رسانه های وابسته به این گروه تاکنون اطلاعیه یا خبری در این مورد منتشر نکرده‌اند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران و فرمانده نیروهای مرزبانی برای بررسی این حادثه از منطقه بازدید کردند.

بنابر اظهارات مهدی شمس آبادی دادستان استان سیستان و بلوچستان، دستورات قضایی برای دستگیری عوامل این حمله تروریستی صادر شده است.

اسامی شهدا عبارتند از “گروهبان یکم حسین بادامکی، گروهبان یکم علی غنی با تدبیر، سرباز وظیفه محمد جمالزاده، سرباز وظیفه یونس سیفی نژاد و سرباز وظیفه ناصر حیدری. همچنین یکی از مجروحین این حمله به نام گروهبان یکم رضا برجی با تلاش کادر درمانی و عملیات احیا به زندگی بازگشت.

شهدای حمله تروریستی پاسگاه مک سوخته در شهرستان سراوان

سیستان و بلوچستان در چند سال اخیر چندین دور درگیری بین نیروهای امنیتی ایران و گروه های تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر را تجربه کرده است.

این حمله در حالی صورت گرفت که چندی پیش در ۱۰ اردیبهشت ماه سرهنگ علیرضا شهرکی، رئیس پلیس آگاهی شهرستان سراوان و همچنین در ۲۴ اردیبهشت ماه سروان قربانعلی پیری، فرمانده پاسگاه ساسولی هنگ مرزی شهرستان زابل نیز توسط گروه‌های تروریستی و باندهای قاچاقچی یا مسلحین طالبان به شهادت رسیدند.

تحولات اخیر به روشنی نشان دهنده افزایش تحرکات و اقدامات گروه‌های تروریستی و باندهای قاچاقچی مواد مخدر در استان سیستان و بلوچستان است.

لازم به ذکر است، این حمله مرگبار در بحبوحه بهبود روابط ایران و پاکستان رخ داده است. هفته گذشته، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان، یک بازارچه مرزی و یک خط انتقال برق را افتتاح کردند که برق برخی از مناطق دورافتاده پاکستان را از ایران تامین می‌کند.

مشخصا اجرای عملیات‌های تروریستی علیه نیروهای امنیتی و نیروهای مرزبانی ایران در استان سیستان و بلوچستان، با هدف ناامن سازی مناطق جنوب شرقی انجام می‌شود. در سالهای اخیر، ناامن سازی مناطق مذکور، در رأس برنامه‌های سازمانهای امنیتی غربی و اسرائیل قرار گرفته است.

از سوی دیگر، مشاهده می‌شود که نهادهای امنیتی نیز برای مقابله با این دست از حملات و همچنین آموزش و تجهیز نیروهای مرزبانی برنامه مدونی را اجرا نکرده‌اند. این منطقه به سبب همسایگی با کشورهای پاکستان و افغانستان با تهدیدات خارجی مختلفی روبروست که نیازمند توجه بیشتری نسبت به سایر مناطق مرزی ایران است. انتظار می‌رود که مسئولان دولتی در کنار اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی، نگاهی هم به مسائل امنیتی این منطقه به ویژه آموزش و تجهیز نیروهای مرزبانی داشته باشند تا از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: حمله گروه‌های تروریستی به مرزهای استان سیستان و بلوچستان ناکام ماند

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.