وزیر خارجه ایران: طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم

جمعه 5 خرداد 1402 - 11:52
https://iswnews.com/?p=95045

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران، در تبیین مواضع ایران درباره افغانستان گفت که این کشور حکومت طالبان در افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد و تنها از تشکیل دولت فراگیر حمایت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران، در دیدار مقامات وزارت خارجه و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی ایران در خارج از کشور با سید حسن خمینی، تولیت حرم امام خمینی (ره) در ۴ خرداد ماه گفت: “ما از این که در افغانستان دولت فراگیر تشکیل نشده ناخرسندیم و این موضوع را به حاکمان کنونی افغانستان نیز اعلام کرده‌ایم. ما هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم، همچنین طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است نه همه آن.”

وزیر خارجه ایران با اشاره به همسایگی ایران و افغانستان و وجود مرزهای طولانی بین دو کشور گفت: “درگیری‌های مرزی پراکنده‌ای که در ماه‌های گذشته بعضا در مرز ایران و افغانستان رخ داده باعث نگرانی است. راهی جز تعامل بین دو کشور وجود ندارد. ما نمی‌خواهیم حادثه تلخ مزار شریف تکرار شود. ما می خواهیم به روند تحقق صلح و امنیت در افغانستان کمک کنیم و انتظارات متقابلی را نیز از حاکمان کنونی افغانستان داریم.”

امیرعبداللهیان در مورد حقابه ایران از رود هیرمند گفت، ما در ارتباط با این موضوع، گفت‌وگوهایی با مقامات افغانستان داشته‌ایم و معتقدیم که بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ ه.ش باید در این ارتباط مسیر حقوقی مورد توجه قرار بگیرد. به مقامات افغانستان گفته‌ایم که مشکل حقآبه از طریق بیانیه‌ای سیاسی حل نمی‌شود و باید در چارچوب اقدامات حقوقی این موضوع پی گیری شود.

وزیر خارجه ایران در ادامه سیاست حکومت طالبان در مورد زنان و دختران را ضدانسانی دانست و تاکید کرد که ایران این سیاست را رفتاری برخلاف تعالیم پیامبر اسلام (ص) می‌داند.

تنش های لفظی میان طالبان و ایران پس از آن بالا گرفت که حکومت طالبان به درخواست های مکرر دیپلماتیک ایران مبنی بر اجرایی شدن معاهده ۱۳۵۱ ه.ش در مورد حقابه ایران از رود هیرمند به بهانه بروز خشکسالی و عدم موجودیت آب در سد کجکی پاسخ منفی دادند و همچنین درخواست ایران برای فرستادن هیئت فنی با هدف راستی‌آزمایی موجودیت آب در سد کجکی را رد کردند.

بیشتر بخوانید:
ساخت کانال های سد بخش آباد در افغانستان؛ لحظه شماری برای مرگ هامون (تصاویر)
ویدیو: طالبان و چالش حقابه ایران از رود هیرمند

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.