پهپادهای بیرقدار از آسمان اوکراین ناپدید شدند!

دوشنبه 8 خرداد 1402 - 21:14
https://iswnews.com/?p=95334
بیرقدار

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” یک رسانه آمریکایی با اشاره به تغییر وضعیت به‌کارگیری پهپاد بیرقدار، مدعی شد که کیف تعداد زیادی از این نوع پهپاد را از دست داده است.

رسانه آمریکایی بیزنس اینسایدر طی گزارشی نوشت که پهپادهای بیرقدار ساخت ترکیه به عنوان سلاح‌های شگفت‌انگیز معرفی می‌شدند و مقام‌های کیف مدعی بودند آن‌ها به اوکراین در مقابل روسیه دست برتر می‌دهد اما پس از یک سال، تعداد کمی از آنها باقی مانده است.

پیش از آغاز جنگ مسکو و کیف، اوکراین ده‌ها فروند پهپاد تهاجمی بیرقدار را از ترکیه خریداری کرد و از آن‌ها دستکم یک بار برای حمله به منطقه دونباس در نقض توافق آتش‌بس حتی قبل از آغاز درگیری با روسیه در فوریه ۲۰۲۲، استفاده کرد. پس از آغاز درگیری‌ها نیز علی رغم اعلام بی‌طرفی ترکیه، کیف ادعا می‌کند تعداد بیشتری از پهپادهای ترکیه را در سال گذشته دریافت کرده است که تاکنون از تعداد آن اطلاعاتی منتشر نشده است.

بیزنس ایسنایدر به نقل از ساموئل بندت، کارشناس پرنده‌های بدون سرنشین و روباتیک گزارش داد ناوگان پهپادهای اوکراین تقریباً به طور کامل منهدم شده است.

این کارشناس ضمن بیان این که بیرقدار در ارتفاع پایین پرواز می‌کند، می‌تواند به هدف سامانه‌های دفاع هوایی تبدیل شود، افزود: زمانی که ارتش روسیه تصمیم به انهدام بیرقدار گرفت، موفق شد بسیاری از آن‌ها را منهدم کند. در همین رابطه، رئیس انجمن شرکت‌های دفاعی اوکراین نیز سال گذشته اعتراف کرد که بیرقدار کاربرد تهاجمی زیادی ندارد.

طبق اذعان برخی مقامات اوکراینی، اکنون کیف عمدتاً از پهپادهای بیرقدار نه برای عملیات‌های تهاجمی بلکه برای اهداف اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی استفاده می‌کند.

گفتنی است مدتی قبل نیز یکی از نظامیان اوکراینی گفته بود که ارتش اوکراین در استفاده از پهپادهای بیرقدار عقب‌نشینی کرده و تنها در موارد خاص این پهپادها را به کارگیری می‌کند. وی با اشاره به افزایش حضور سامانه‌های پدافندی ارتش روسیه در مناطق مختلف اوکراین گفت این پهپادها در ابتدای جنگ در متوقف کردن کاروان‌های زرهی روسیه در اطراف کیف مؤثر بودند، اما اکنون کارایی بسیار کمی دارند و ارتش اوکراین استفاده از پهپادهای بیرقدار را به “ماموریت‌های خاص” محدود کرده است.

بیشتر بخوانید: دانش نظامی: پهپاد شناسایی رزمی بایراکتار TB2

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.