شورای علمای شیعه خواستار استقرار نظام اسلامی در افغانستان شد

سه شنبه 2 شهریور 1400 - 15:22
https://iswnews.com/?p=52790

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ شورای علمای شیعه افغانستان در نشست امروز خود خواستار تشکیل حکومت فراگیر براساس نظام اسلامی شدند.

نشست شورای علمای شیعیان افغانستان امروز طی یک گردهمایی در حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) واقع در شهر کابل برگزار شد.
خلاصه بیانیه‌ی علمای شیعه افغانستان در این نشست که توسط سید حسین عالمی بلخی خوانده شد به شرح زیر می‌باشد:

«برای برون رفت از بحرا‌ن‌های کنونی، حکومت جدید باید هرچه زودتر ایجاد شود.
تشکیل حکومت همه‌شمول (فراگیر) در تفاهم با جناح‌های مختلف از یک سوء موجب رفع مشکلات در کشور شده و از سوی دیگر حضور نخبه‌های همه اقوام در تشکیل حکومت، زمینه را برای آبادانی و خدمت بهتر به مردم فراهم می‌سازند.
شورای علمای شیعه افغانستان آمادگی دارد تا در صورت برآورده شدن خواست‌های قانونی، با جنبش طالبان در تشکیل حکومت جدید همکاری کند.
جنبش طالبان باید مطابق دستور حضرت پیامبر (ص) در محافظت از جان، مال و کرامت انسانی شهروندان تلاش همه جانبه از خود به خرج دهد.
در شرایط کنونی که مردم از فقر رنج می‌برند، حکومت جدید باید در بخش اشتغال‌زایی و ایجاد زمینه کار تلاش کرده و مصیبت‌های کنونی را کاهش دهد.
از اعلام عفو عمومی طالبان استقبال می‌کنیم، اما برخی رفتارهای خلاف از سوی افراد غیرمسئول صورت گرفته و مسئولین جنبش‌ طالبان باید برای جلب اعتماد مردم با آنان برخورد جدی کنند.
بعد از ایجاد حکومت، باید برای برگزاری انتخابات تلاش شود تا همه شهروندان بدون تبعیض حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را داشته باشند.
بازسازی مناطقی که در زمان جنگ نابود شده، رشد اقتصادی و تطبیق پروژه‌های انکشافی، مبارزه با فساد اداری و جلوگیری از کشت مواد مخدر باید از اولویت‌های دولت باشد.
نباید هیچ قانونی مخالف اعتقادات مردم وجود داشته باشد. همچنین میثاق‌های حقوق بشری و بین‌المللی تا جایی رعایت شود که در تضاد با ارزش‌های دینی نباشد.
آزادی ادیان و مذاهب، در نظرگیری مذاهب در تشکیل شورای عالی قضاء، ایجاد محاکم ویژه برای فقه جعفری، حمایت از حقوق زنان و کودکان مطابق احکام شریعت، فراهم‌سازی زمینه تعلیمات و تحصیلات برای فرزندان کشور از دیگر خواست‌های شورای علمای شیعه افغانستان می‌باشد.
از شهروندان می‌خواهیم تا از مهاجرت‌های غیرقانونی و همچنین تجمع در اطراف فرودگاه کابل خودداری کرده و برای ساختن یک آینده خوب در کشور بمانند.»

محمد اکبری؛ معاون دوم شورای علمای شیعه نیز بر تشکیل نظام فراگیر اسلامی، همه جانبه با شرکت همه اقوام از مذاهب سنی و شیعه تاکید کرد.

شورای علمای شیعه افغانستان، شورایی است که در سال ۱۳۸۲ ه.ش به ابتکار و تلاش مرحوم آیت الله “محمد آصف‌محسنی” و چند نفر دیگر از عالمان افغانستان در شهر کابل ایجاد شد و هم‌اکنون دارای بیش از ۶۵ نمایندگی و عضویت بیش از ۲ هزار عالم دینی در سراسر کشور افغانستان است. این شورا در بخش‌های مختلف فرهنگی و تبلیغات، حوزه‌های علمیه، تحقیقات علمی، تقریب مذاهب اسلامی، زنان حوزوی، مناطق محروم و شورای صلح و حل اختلاف فعال است.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. رضا گفت:

    فقط حواستون باشه از این به بعد بالا منبر چیا میگید !

تبلیغات در تحولات جهان اسلام