تجهیز ناو موشک‌انداز سپر به دو پرتابگر چهارتایی موشک کروز

یکشنبه 19 تیر 1 - 12:49
https://iswnews.com/?p=74571

ناو موشک‌انداز سپر در سال ۱۳۹۶ به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش جهوری اسلامی ایران ملحق شد. اکنون با تجهیز این شناور به دو پرتابگر چهارتایی موشک کروز که قابلیت شلیک هشت موشک کروز ضدسطحی را به آن می‌افزاید؛ ناو سپر را به اولین ناو ایرانیِ مجهز به این قابلیت تبدیل کرده است.

در جریان برگزاری تمرین دریایی اقتدار دریادلان ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان “امنیت پایدار 1401” که در دریای کاسپین برگزار شد، برای اولین بار در ایران پرتابگر چهارتایی موشک کروز بر روی شناور موشک‌انداز سپر به کارگیری شد.

پرتابگر به‌کار گرفته شده در این شناور مشابه پرتابگرهای قبلی موجود در سازمان رزم نیروی دریایی ایران می‌باشد. این پرتابگر امکان نصب بر روی دیگر شناورهای موجود در سازمان رزم ارتش و سپاه را دارد. با توجه به ضعف شناورهای ایرانی در توان تهاجمی، این ارتقاء می‌تواند توان تهاجمی را برای شناورهای ایرانی مانند کلاس الوند و موج را دو برابر کند.

برای اتصال این تعداد پرتابگر نیاز به تقویت پایه نگهدارنده می‌باشد. برای تقویت پایه نگهدارنده باید اتصالات پرتابگر به پایه افزایش یابد. اما پرتابگر هم باید تقویت شود تا وزن پرتابگرهای بالایی را نیز تحمل کند که این اتفاق با افزودن تسمه هایی در سه نقطه ابتدا، انتها و میانه، تحمل سازه پرتابگر را افزایش داده است.

موشک به‌کار گرفته شده در این نوع پرتابگر مشخص نیست اما تمام موشک‌های موجود در سازمان رزم در صورت نداشتن محدودیت وزنی از این پرتابگرها می‌توانند استفاده کنند.

نویسنده: سید محمد حسین موسوی ایرائی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. عرفان عدالت گفت:

    خسته نباشید به اقای نویسنده:)

  2. صاد گفت:

    مدت ها این سوال برام مطرح بود که چرا حداقل در نبود سیلوهای عمود پرتاب در شناورهای ایرانی از کنیسترهای چهارتایی استفاده نمیشه. در حالی که نصب اونها نیاز به هیچ فضای بیشتری نداره. همونطور که در متن هم اشاره شد با همین اقدام کوچک قدرت تهاجمی ناوچه‌های ایرانی ۲ برابر میشه.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام