تحولات آسیای میانه، ۱۵ تیر ۱۴۰۲

پنجشنبه 15 تیر 1402 - 18:48
https://iswnews.com/?p=97969

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان با رابرت چترتون دیکسون، کاردار موقت سفارت بریتانیا در افغانستان، در کابل دیدار و پیرامون به رسمیت شناخته شدن طالبان، مشکلات مهاجرین افغان در انگلیس و عدم حمایت این کشور از مخالفان طالبان گفتگو کرد.

افغانستان:
۱- ننگرهار:
در ۱۳ تیر ماه، مجید صادقی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ننگرهار و مولوی عبدالستار محمد، رئیس کشاورزی و دامداری طالبان در ننگرهار، دیدار و پیرامون تغییرات اقلیمی و همکاری های دوجانبه‌ای کشاورزی و دامداری گفت‌وگو کردند. سرکنسول ایران، طی این دیدار به رئیس کشاورزی و دامداری ننگرهار قول داد که ایران همکاری همه جانبه‌ای را با این اداره انجام دهد.

۲- کاپیسا:
در ۱۳ تیر ماه، ملا ظریف، از مسئولین ارشد اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در شهر محمود راقی، در حمله مسلحین گروه جبهه آزادی افغانستان کشته شد. وی امام جماعت نماز میت اکمل امیر، از فرماندهان نیروهای جبهه آزادی بود که چندی پیش توسط طالبان کشته شد. طبق اظهارات منابع محلی او نماز میت اکمل امیر را غیراسلامی ادا کرده بود.

بیشتر بخوانید: جبهه آزادی کشته شدن اکمل امیر را تایید کرد

۳- قندوز:
در ۱۴ تیر ماه، مولوی یعقوب عمری، از فرمانده برجسته طالبان در شهرستان علی آباد توسط نیروهای احمد مسعود به قتل رسید.

۴- کابل:
در ۱۴ تیر ماه، امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان با رابرت چترتون دیکسون، کاردار موقت سفارت بریتانیا در افغانستان، در کابل دیدار کرد. متقی در این دیدار از موضع بریتانیا مبنی بر حمایت نکردن از مخالفانین طالبان قدردانی کرده و گفته است: «بریتانیا باید با اطمینان و جرأت به تعامل گام بگذارد. امارت اسلامی حرکتی مردمی است و خط‌مشی تعامل و صلاحیت حکومتی مسئول را دارد.» وی همچنین خواستار آغاز خدمات‌رسانی کنسولی طالبان در لندن و رفع مشکلات افغان‌های مقیم بریتانیا شده است.

۵- اعضای سازمان همکاری شانگهای پس از برگزاری اجلاس سران این سازمان به میزبانی هند، در بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند که از یک افغانستان دموکراتیک، متحد، صلح‌آمیز و بی‌طرف حمایت می‌کنند. این سازمان همچنین بر ادامه ارائه کمک‌های خود به مردم افغانستان تاکید کردند‌.

هند:
۱- در ۱۰ تیر ماه، سوبرامانیام جایشانکار وزیر خارجه هند، طی نشستی در مرکز بین‌المللی هند در دهلی نو گفت: “پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شماری از کشورها به افغانستان سفیر فرستادند اما هند فقط سفارت خود را در کابل بدون حضور سفیر حفظ کرد و ما هیچ قصدی برای فرستادن سفیر به افغانستان نداریم.”

پاکستان:
۱- خیبرپختونخوا:
– در ۱۰ تیر ماه، بر اثر درگیری مسلحین تحریک طالبان پاکستان (TTP) و نیروهای ارتش پاکستان در منطقه تانک واقع در ناحیه وزیرستان شمالی، پنج نفر از مسلحین تحریک طالبان کشته شدند.

– در ۱۳ تیر ماه، بر اثر درگیری مسلحین تحریک طالبان پاکستان (TTP) و نیروهای پلیس پاکستان در شهر پیشاور، یک نفر از مسلحین تحریک کشته و سه نیروی پلیس پاکستانی زخمی شدند.
– در ۱۳ تیر ماه، بر اثر حمله مسلحین گروه جبهه آزادیبخش بلوچستان (BLF) به کاروان نیروهای ارتش پاکستان در روستای هوشاب در منطقه کچ از توابع ایالت بلوچستان، چهار سرباز پاکستانی از جمله یک افسر عالی رتبه (FC) کشته و زخمی شدند.
– در ۱۴ تیر ماه، بر اثر حمله انتحاری به یک پاسگاه (ایست بازرسی) نیروهای ارتش پاکستان در جاده میان میرانشاه-میر علی تحصیل در ناحیه وزیرستان شمالی، ۱۶ سرباز پاکستانی کشته و زخمی شدند. این حمله توسط یکی از مسلحین استشهادی گروه “حافظ گل بهادر” از زیر مجموعه های تحریک طالبان پاکستان (TTP) به نام محمد سجاد مشهور به ناصر انجام شده است.

۲- بلوچستان:
– در ۱۰ تیر ماه، بر اثر انفجار بمب در یک مرکز پلیس پاکستان در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان، یک نیروی پلیس زخمی شد. این حمله به احتمال زیاد توسط گروه های تجزیه طلب بلوچ انجام شده است.

– در ۱۱ تیر ماه، بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس به پاسگاه نیروهای پلیس پاکستان در روستای داناسار واقع در شهرستان شیرانی در ایالت بلوچستان یک نفر از مسلحین و چهار سرباز پاکستانی کشته و دو نفر از مسلحین زخمی شدند. این حمله احتمالا از سوی مسلحین گروه تحریک جهاد پاکستان (TJP) از زیر مجموعه های تحریک طالبان پاکستان انجام شده است.

۳- در ۱۳ تیر ماه، خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان با شیر علی میرزا، وزیر دفاع تاجیکستان دیدار و پیرامون تهدیدات امنیتی دو کشور از خاک افغانستان گفت‌وگو کردند. وزیر دفاع پاکستان در این دیدار خواستار افزایش همکاری‌های اطلاعاتی و تکنیکی با نیروهای مسلح تاجیکستان، جهت مبارزه با تهدیدها و چالش‌های امنیتی از ناحیه افغانستان شد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.