آیا تحولات اخیر منطقه، زمینه آغاز جنگ جهانی سوم است؟ شماره اول

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
چهارشنبه 22 فروردین 97 - 13:26
https://iswnews.com/?p=10049

فارغ از بحث شمارش جنگ های جهانی از ابتدای تاریخ تابحال، روند تحولات اخیر بیانگر ورود بر عرصه ای جدید از تاریخ است. عرصه ای که جنگی جهانی آغازگر آن است. جنگی که دیگر تقابل دو قطب مانند «ایران_روم» یا «شوروی_آمریکا» نیست. تقابل ائتلاف هایی است که اختلافات آنها نه در صد سال، بلکه بیش از هزار سال ریشه دارد.

چند سالی ست که کشورهای دارای قدرت و نفوذ (به ویژه در منطقه غرب آسیا) برای رسیدن به اهداف خود به دنبال تشکیل ائتلاف اقتصادی، سیاسی و اخیرا نظامی هستند.

سازمان شانگهای، گروه بریکس، ناتو (برای تقابل با شوروی و حالا روسیه)، ائتلاف سعودی (برای تقابل با مقاومت اسلامی) و موارد دیگر در این راستا تشکیل شدند و حالا در غرب آسیا و در شرایط پسا تکفیریسم، غربیها به دنبال پیاده سازی طرحی جدید هستند.
طرحی که الکساندر دوگین (استراتژیست روس)، ترور سرگئی اسکریپال و حمله شیمیایی دوما را دستاویز و مقدمه غرب برای آغاز جنگ جهانی سوم می خواند و عبدالباری العطوان (تحلیل گر مشهور فلسطینی) می گوید: با توجه به اظهارات اخیر ترامپ، دامنه تجاوز غرب فراتر از حمله به پایگاه تیفور (تیاس) است و حتی مشترکات روسیه نیز زیر تهدیدهای آمریکا و متحدینش است!

برای روشن شدن جوانب تحولات اخیر پاسخ چند سوال مهم را از میان صدها سوال در این خصوص بررسی می کنیم:

 

۱- در صورت آغاز جنگ چه خواهد شد؟
در اولین سناریو آمریکا به همراهی رژیم صهیونیستی و سایر متحدین، حملات محدودی به پایگاههای سوریه (نظیر حمله موشکی به الشعیرات) انجام می دهند، که در این صورت پاسخ سوریه نیز سه حالت دارد: پایگاههای خارجی در اراضی اشغالی فلسطین مورد هدف قرار داده خواهند شد یا پایگاههای داخلی آمریکا نظیر التنف و عین عیسی و… هدف قرار خواهند گرفت و یا اصلا پاسخی نخواهند داد و از طریق مسیرهای دیپلماتیک جریان را دنبال می کنند.
حال اگر در این حملات نیروهای مقاومت هم هدف حمله قرار گیرند که متعاقبا پاسخی نزدیک به دو مورد اول در پی خواهد داشت و چنانچه آمریکا لایه بالاتر را پاسخ دهد مقاومت نیز لایه بالاتر را جواب خواهد داد و این روند همین طور ادامه دارد تا وقتی که یکی از طرفین کوتاه بیاید، در غیر این صورت جنگ تمام عیار رخ خواهد داد و عواقب آن نه تنها کل منطقه بلکه جهان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. بطوریکه همانند سالهای آخر دفاع مقدس، شاهد تهدید گلوگاه های اقتصادی جهان خواهیم بود. با این تفاوت که این بار علاوه بر تنگه هرمز، باب المندب و سوئز نیز مورد حمله قرار خواهند گرفت.

 

۲-آیا مقاومت توان کافی برای مقابله با حملات آمریکا و متحدین، یا پاسخ به حمله اخیر به تیفور را دارد؟
با احتساب شرایط فعلی، یعنی (ایرانِ درگیر با جنگ اقتصادی، عراقِ مشغول انتخابات و همچنان درگیر با داعش، سوریه درگیر جنگ و طرح تجزیه، انصارالله در بمباران و محاصره و مواضع نامشخص و پیچیده روسیه) تصمیم به پاسخگویی بسیار مشکل است؛ اما بی شک توان و آمادگی برای درگیری در همه سطوح وجود دارد. گذشته از این مسائل شمشیر داموکلس ایران یعنی «حزب الله» همچنان استوار زیر گلوی رژیم صهیونیستی است.

 

۳- در صورت آغاز جنگ واکنش ائتلاف سعودی چه خواهد بود؟
دو حالت وجود دارد:

حالت اول اینکه درگیر جنگ می شوند، که در این صورت شدیدترین حملات مقاومت بعد از اراضی فلسطین اشغالی، متوجه ریاض و سایر پایگاههای سعودی خواهد بود و اصطلاحا کتک خور معرکه خواهند شد. از طرفی با توجه به اوضاع ناآرام داخلی (سرکوب های العوامیه و قطیف و…)، درگیری با یمانی ها، قطع روابط با قطری ها شرایط حذف آنها از معادلات آینده منطقه فراهم خواهد شد.
در حالت دوم ائتلاف سعودی درگیر جنگ نخواهند شد تا منبع اقتصادی غربی ها در جنگ باشند و همچنان هزینه های نظامی آنان را سیراب کند. برای این منظور به اظهارات چند روز اخیر ولیعهد سعودی مراجعه می کنیم که احتمال درگیری با ایران را در طول ده تا پانزده سال آینده می دید و قطعا شرایط فعلی برایش غافلگیر کننده بوده است. وی در حال حاضر در سفر به اروپا و رایزنی با قدرتهایی مانند فرانسه است. (کمااینکه «ماکرون» رئیس جمهور فرانسه همواره بر ادامه مذاکرات تاکید داشته و دارد و خواستار محدود شدن توان موشکی ایران و خروج ایران از منطقه است.)

 

۴-محورهای درگیری چه مناطقی خواهد بود؟
ساده ترین نقاطی که می تواند مورد هدف قرار گیرد پایگاههای آمریکا در شمال سوریه ست. اراضی فلسطین اشغالی و سایر پایگاههای آمریکا در منطقه از بحرین تا عراق در سطح لایه های بالاتر پاسخ به حملات قرار دارد. کشتی های نظامی و نفتکش های غربی نیز بی نصیب نخواهند بود…

 

۵-نتیجه جنگ چه خواهد شد؟
طبق برآیندهای قبلی اندیشکده های آمریکایی در دوران جورج بوش (پس از جنگ افغانستان و طی رزمایش بیست روزه چالش هزاره) هزینه های نبرد با ایران بسیار بالاست و شامل افزایش شدید قیمت نفت تا تلفات بیست هزار نفری نظامیان آمریکا و متحدین می شود.
اما اینکه ایران چه ضررهایی خواهد دید برآوردی نشده و بی شک ضرر سنگین خواهد بود؛ اما باید گفت آمریکایی که بعد از انقلاب بارها قصد حمله به ایران را کرده اند، قطعا می دانند اوضاع الان با سالهای اول انقلاب یا دفاع مقدس و حتی دوره پس از سقوط صدام متفاوت است، و ضرر آنها از افزایش قیمت نفت و تلفات بیست هزار نفری فراتر رفته و حتی می تواند منجر به نابودی آل سعود و رژیم صهیونیستی شود…

«قطعا این مساله شعار نیست و با توجه به بررسی های تحولات اخیر، عربستان سعودی (بدلایل ذکر شده در سوال سوم) و رژیم صهیونیستی (بدلیل آمادگی نیروهای مقاومت در فلسطین و شرایط جغرافیایی نظیر عرض کم این کشور تا دریای مدیترانه و…) شدیداً مستعد نابودی هستند.»

 

بنابراین تقابل مقاومت با غربی ها امری انکار ناپذیر است، و با توجه به فعالیت ها و تلاش روسیه در جلوگیری از تنش بیشتر، اظهارات مجهول و سکوت مقامات سیاسی و نظامی بعید بنظر نمی رسد که جنگ تمام عیار در روزهای اخیر آغاز شود.

مطمئنا تهدیدهای ترامپ و حملات محدود و همچنین ارسال پیام از طریق روسها و سایر فشارها؛ برای عقب نشینی ایران از پیروزی و مواضع خود در منطقه بویژه در سوریه ست، چون گام بعدی مقاومت قطعا پایان دادن به کار رژیم اسرائیل در فلسطین اشغالی است و آنها در طول سالهای اخیر هیچگاه خود را اینقدر به نابودی نزدیک نمی دیدند!

در پایان باید گفت در حال حاضر احتمال حملات مجدد و محدود آمریکا و یا اسرائیل به مواضع سوریه و مقاومت شدیدا قوی است. آنها در کنار حملات نظامی محدود یا گسترده، به فشارهای دیپلماتیک برای باز کردن مجدد باب مذاکرات ادامه می دهند و همین تنشها یا «عقب نشینی_مذاکرات موشکی_سرنوشت لیبی» را در پی دارد یا می تواند منجر به درگیری سنگینی شود که الکساندر دوگین آن را جنگ جهانی سوم و العطوان آنرا جنگ داغ می نامند و پیروز آن کسی است که استقامت بیشتری را دارد…

 


پوستر در اندازه اصلی: دانلود

آیا تحولات اخیر منطقه، زمینه آغاز جنگ جهانی سوم است؟ شماره دوم

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  اگر شیطان بزرگ به سوریه حمله کند در همان بلمشور و همان موقع زمان خوبی است که با شلیک ۱۰۰ موشک غیبی به فلسطین اشغالی انتقام ۷ شهید و چند زخمی ایرانی را از صهیونیسم جهانی گرفت. ۷۰ موشک بخاطر ۷ شهید و ۳۰ موشک هم برای زخمی ها.یک روز هم نباید تاخیر کرد که بگویند چرا زمانی که حمله تمام شده شما پاسخ دادید.باید ثابت کنیم زمان بزن و در رو تمام شده. زیرا همان موقع یخه تان را می گیریم و با سر تو صورتتان می کوبیم.
  اگر پاسخی باشد مردم اروپا و آمریکا که نه حال جنگ و نه پول جنگ دارند و نه حقی در این میان برای خود می بینند به خیابانها خواهند ریخت و علیه دولتهای جنگ طلب و صهیونیستشان تظاهرات خواهند کرد.

  1. محمد گفت:

   100 تا موشک بزنیم و همه از سیستم ضد موشکی پاتریوت عبور کنه تخیل نه واقعیت.
   در این مواقع باید خویشتن دار بود
   تفکر و تامل کرد و در جایی مناسب پاسخی مناسب داد به رژیم ماسونی که الان سازمان ملل در دستان این شیاطین.

   راستی ادمین گرامی برخی منابع میگن حمله توسط هواپیما بوده و برخی هم میگن 8 موشک
   از طرفی روسیه این اخبار رو گزارش کرده!
   آیا میتوان به روسیه و منابع روسی که فقط منافع خودشون رو در سوریه دنبال میکنن اعتماد کرد؟
   شاید موشک ها از ناوهای جنگی اطراف شهر طرطوس شلیک شده و جهت دادن روحیه یا … به صهیون ها با اطلاع قبلی و چراغ سبز روسیه انجام پذیرفته!

  2. ناشناس گفت:

   دوست عزیز کمی آرام تر . دیر رسیدن بهتر است تا هرگز نرسیدن

   1. ابو دلف گفت:

    جنگی فکر نکنم در بگیره

 2. ناشناس گفت:

  چقد هیجان انگیزبود این مقاله ولی حیف که به دور از واقعیت بود

  انشاء الله که جنگ نمیشه چون ملت ایران دیگه تحمل یه جنگ دیگه که معلوم نیست اگه تمام عیار بشه دشمنان ازچه سلاحهایی استفاده میکنن برضد ما رو ندارن

  از موشکهای اتمی و بمبهای هیدروژنی که از زمین وزیردریاییهای اسراییل ممکنه شلیک بشن غافل نشیم

  مااول جواب این چندتاحمله اسراییل رو‌بدیم بعد با کل قدرتهای جهان ومنطقه بجنگیم وپیروز بشیم

  1. ناشناس گفت:

   مدافع وطن

  2. ناشناس گفت:

   مدافع ایران
   دوست بزرگوار من هیچ کشور دوست نداره بجنگی
   ولی بعضی اوقات غیرت انسان بالاتره
   مثال شما تا کی وارد جنگ نمیشی
   اگر همه چیزمون رو گرفتن- اگر جزایر سه گانه رو گرفتن- اگر خوزستان رو گرفتن
   تخرش که میاین دفاع کنید
   ما از 5000 سال پیش دشمن داشتیم
   اخرش یجا باید ایستاد

 3. ناشناس گفت:

  با در نظر گرفتن اینکه امروز ۱۱ آوریل است و ماسونهای صهیونیست معمولا روز یازدهم حملاتشان را انجام می دهند مثل ۱۱ سپتامبر نیویورک و ۱۱ مارچ در مادرید حمله به قطارهای مسافرتی و غیره. لذا امکان حمله آنها همین امروز دور از انتظار نیست.و در ضمن ممکن است عوامل منافقین هم در داخل فعال شوند پس از جلسه ممدسلمان با منافقین در پاریس(پایگاه تروریستها در جهان).

 4. محمد گفت:

  جواب سر خبر شما
  خیر جنگ جهانی سوم نخواهد بود.
  روسیه جرات و توان حمله به ناتو رو نداره.

  1. sarbaz2 گفت:

   جرات رو کاری ندارم ولی دوطرف با وجود موشک های ضد هسته ای و … باز هم به خاطر موشک های هسته به هم حمله نمیکنن

  2. من گفت:

   روسیه مغرور و خودسره ازش بعید نیست. آمریکا هم گرفتار احمقی وحشی به اسم ترامپ شده و از احمقم هرکاری برمیاد. اون جوونک سعودی هم باد در دماغ داره. ترکیه هم خیلی داره زیاده خواهی میکنه. ما هم که بخاطر سیاستهای باحالمون سوریه و عراق رو به هیچ وجه ول نمیکنیم. پس شرایط محیاست و فقط یه جرقه لازمه. پس انالله‌واناالیه‌راجعون

   1. Mirza گفت:

    خدا بیامرزد .

  3. m.a گفت:

   در جواب شما همین کافیه که بگم همین ناتو برای مقابله با روسیه یا شوروی سابق تشکیل شد این همه ائتلاف برای مقابله با یک کشور…فی امان الله.

   1. ناشناس گفت:

    این همه ائتلاف برای مقابله با شوروی و اقمارش و کشورهای کمونیستی در سرتاسر دنیا و ایده هاش تشکیل شد!یعنی روسیه + حدود 15 تا جمهوری که هر کدوم یه کشورن الان و منابع نفت و گاز عظیمی داشتن!و همین طور کشورهایی که همراهی میکردن باهاش از کوبا گرفته تا…!

    1. ناشناس گفت:

     بگیرم بخوابیم ساعت ده شب هست فردا صبح باید بلند شویم بریم کار کنیم

 5. ناشناس گفت:

  سلام
  از نظر اقتصادی بهترین نتیجه این صف آرایی برای طرفین، ورود به جنگ سرد و عدم درگیری نظامیه، با جنگ سرد اقتصاد سلاح به گردشی اساسی می افته

 6. عبدی گفت:

  در بخش اول تحلیلتون: فرار روسیه و تسلیم شدن رو اضافه کنید

 7. عبدی گفت:

  نویسنده محترم مقاله: مقاومت شدید در برابر حملات امریکا در سوریه رویایی بیش نیست. شاهنامه نیست که. ما هم باید مثل روسیه تمام نیروهامونو خارج کنیم

  1. سامان کریم گفت:

   اقای عبدی شما کجا داری سیر میکنی. فرار روسیه کجا بود عزیز اگر کوتاه اومده بود که الان زده بودند تمام .
   بعد جدا ز تحلیل خود غربی ها از عواقب حمله و مقاومت

   1. ناشناس گفت:

    روسیه اگر میخواست فرار کنه دیگه لازم نبود در سوریه بجنگه .روسیه جدید با سابق متفاوته منافعش را با ایران بودن میبینه

 8. علي گفت:

  ما عهدي با خدا داريم و سر عهد خود هستيم. ما اگر قرار بود از بمب هيدروژني بترسيم شيعه نميشديم. ما را از بمب هيدروژني نترسانيد.

 9. ناشناس گفت:

  در طول تاریخ فقط روسیه بوده که توسط هیچ نژادی تصرف نشده پس در صورت جنگ جهانی پیروزی روس گرا ها محتمل می باشد .
  در ضمن روس ها طبق سنت خود سلاح ۲۰ سال قبل را رو نمایی می کند و آمریکا ۲۰ سال بعد

  1. عبدی گفت:

   کدوم سنت؟ تنها سنتی که در مورد روسیه در طول تاریخش ثابت بوده اینه که قابل اعتماد نیست و هم پیمانانش رو در کثری از ثانیه تنها میزاره

 10. نیما گفت:

  واقعا عالی بود

 11. ناشناس گفت:

  خوب خیالبافی میکنیم

 12. ناصر گفت:

  جنگ اصلی روی زمین اتفاق می افته و عملیات تخریب فقط از هوا ممکنه . پس نگران نباشید . آمریکا چند سالی هست با همه قوا در سوریه می جنگه ولی کاری از پیش نبرده . برای اثبات گفته ها وضعیت یمن رو نگاه کنید . اونها با همه جنگنده هاشون از پس یمن بر نیومدند . بیشتر دارند تبلیغات می کنند و اگر با همه توان هم حمله کنند تغییر خاصی روی زمین اتفاق نمی افته چون روی زمین چند سالی هست که حمله می کنند و جوابی نمی گیرند (آنها در همه این سالهای جنگ سوریه از نظر عملیات زمینی همه جور پشت تروریست ها بوده اند وکاری نمونده که انجام نداده باشند )

  1. ناشناس گفت:

   من میگم امریکایی اگر جنگ جو بود نیروهاش با دو تا یمنی با برهنه که بیچارهها از بی غذایی همه مثل یک تیکه چوب شدن رو تو چند هفته میکشت یا اسیر میکرد

تبلیغات در تحولات جهان اسلام