جبهه داعش در موزامبیک دوباره فعال شد؟

چهارشنبه 25 مرداد 1402 - 18:21
https://iswnews.com/?p=101342
حمله داعش به ارتش موزامبیک در ایالت کابودلگادو

خبرگزاری اعماق از یورش عناصر ولایت موزامبیک داعش به نیروهای ارتش موزامبیک در هفته گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” تروریست‌های داعش در روز سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، یورشی را در منطقه ماکومیا در نزدیکی جنگل‌های کاتوبا واقع در ایالت کابودلگادو علیه یک پاسگاه نیروهای ارتش موزامبیک ترتیب داده و دستکم هفت تن از آنها را کشته و ۱۰ تن دیگر را زخمی کردند. عناصر داعش همچنین تعداد ۵۰ قبضه سلاح و چند راکت انداز و یک قبضه خمپاره انداز را از این پاسگاه به غنیمت بردند.

ولایت موزامبیک پس از انجام این عملیات یک گزارش تصویری نیز از تحرکات مسلحانه خود در منطقه ماکومیا و تصاویری از اجساد سربازان کشته شده و اسلحه به غنیمت برده شده و به آتش کشیدن پاسگاه ارتش منتشر کرد.

این یورش در حالی صورت گرفت که حدود یک ماه هیچ خبری از تحرکات داعش در موزامبیک منتشر نشده بود. حدود یک ماه پیش و در ۱۹ تیرماه بود که دواعش خبر کشتن سه تن از نیروهای ارتش موزامبیک را در منطقه ماکومیا مخابره کرده بودند.

گفتنی است که پس از انتشار خبر کشته شدن ابوالحسین الحسینی، خلیفه مقتول داعش و انتصاب ابوحفص الهاشمی به جای او، ولایت موزامبیک تصاویری نیز از بیعت عناصر خود با ابوحفص الهاشمی منتشر کرد.

لازم به ذکر است که چند سالی است که دواعش در منطقه کابودلگادو (کیپ دلگادو) در شمال شرق موزامبیک و در مرز تانزانیا توانستند از بقایای جریان های نزدیک به الشباب المجاهدین سومالی استفاده کرده و با دمیدن در اختلافات مسلمانان و مسیحیان دست به تحرکاتی در آن منطقه تحت عنوان “ولایه موزمبیق” بزنند. پیش از این عمده تحرکات داعش در کابودلگادو (کیپ دلگادو) حمله به روستاهای مسیحی نشین و آتش زدن خانه مسیحیان و کشتن آنها بود، اما عمده حملات اخیر عناصر داعش به نیروهای ارتش موزامبیک متمرکز شده است.

حمله به شهر “پالما” در فروردین سال ۱۴۰۰ یکی از مهمترین عملیات های داعش در منطقه کابودلگادو (کیپ دلگادو) بود که باعث تعطیل شدن تأسیسات گازی شرکت توتال در آن منطقه شد.

بیشتر بخوانید:
آخرین اخبار از حمله داعش به موزامبیک، ۹ فروردین ۱۴۰۰
آخرین اخبار از موزامبیک، ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

همچنین باید یادآور شد که فعالیت های داعش در کابودلگادو (کیپ دلگادو) در شمال شرق موزامبیک، پیش از اعلام خلافت “ابوالحسن الهاشمی” خلیفه دوم داعش، در قالب “ولایه وسط افریقیه” و با تحرکات داعش در کنگو یک کاسه تلقی می شد، اما بعد از اعلام خلافت ابوالحسن الهاشمی، شاهد تغییراتی در تقسیمات منطقه ای داعش بودیم که یکی از آنها شکل گیری “ولایه موزمبیق” بود.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.