باند فرود آمریکایی‌ها در ضلع شمالی سفارت ایتالیا در بغداد

رفت و آمد هواگردهای نظامی به سفارت آمریکا، فرودگاه بغداد و هلی‌پد آمریکایی‌ها در ضلع شمالی سفارت ایتالیا در بغداد این سوال را ایجاد می‌کند که آیا سفارتخانه‌های کشورهای غربی پوششی برای استفاده ابزاری جهت اهداف نظامی و جاسوسی می‌باشند؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” چند وقتی است که آسمان بغداد شاهد پرواز بالگردهای آمریکایی از مبدا مرکز حمایت دیپلماتیک یا پایگاه هوایی آمریکا در فرودگاه بغداد به مقصد سفارت آمریکا در عراق و هلی‌پد آمریکایی‌ها در ضلع شمالی سفارت ایتالیا در بغداد می‌باشد.

بررسی پرواز هواگردها نشان می‌دهد که علاوه بر بالگردهای مختلف آمریکایی از جمله Sikorsky UH-60M Black Hawk، باند فرود آمریکایی‌ها در ضلع شمالی سفارت ایتالیا در بغداد پذیرای هواپیماهای سبک از جمله Beech A36 Bonanza نیز می‌باشد. به نوعی می‌توان گفت این مکان به فرودگاه کوچک دیگری برای آمریکایی‌ها در پایتخت عراق تبدیل شده است.

پرواز هواپیمای Beech A36 Bonanza آمریکایی از این مکان به سوی فرودگاه بغداد

بر اساس اعلام منبع میدانی تحولات جهان اسلام، طی ماه‌های اخیر، مسئولان ارشد و نیروهای آمریکا از فرودگاه بغداد به‌صورت زمینی و با خودرو به سفارت آمریکا منتقل می‌شدند اما در هفته‌های گذشته، این روند تغییر یافته و به دلیل ترس آمریکایی‌ها از ترور نیروها، شناسایی آنها و… عملیات انتقال آنها از سفارت آمریکا به فرودگاه بغداد و بالعکس، با استفاده از بالگردها صورت می‌گیرد و رفت و آمدهای خودرویی آمریکایی‌ها نسبت به گذشته کاهش یافته است. تاکنون مشخص نشده است که چرا آمریکایی‌ها روش انتقال نیروها به سفارت آمریکا در بغداد را تغییر دادند.

علاوه بر رفت و آمد بالگردهای آمریکایی به داخل سفارت آمریکا و یک هلی‌پد دیگر در قسمت شرقی سفارت، فرودگاه کوچک آمریکایی‌ها در ضلع شمالی سفارت ایتالیا یکی از اصلی‌ترین مسیر نقل و انتقال هوایی افراد و تجهیزات از/به سفارت واشنگتن و فرودگاه بغداد محسوب می‌شود.

تصاویر ماهواره‌ای در بازه زمانی مختلف نیز نشان می‌دهد که انواع بالگردهای آمریکایی در این مکان مستقر شده‌اند. تاکنون مقامات دولت و فرماندهان گروه‌های مقاومت عراق واکنشی نسبت به این تحرکات آمریکایی‌ها نشان نداده‌اند.

استمرار این اقدامات و عدم خروج نظامیان آمریکایی از عراق باعث شده است که بسیاری از مردم این کشور به مقامات خود در خصوص ادامه حضور آمریکایی‌ها معترض شوند اما مقامات عراقی علاوه بر با بی‌توجهی نسبت به این موضوعات، از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درخواست کردند تا دامنه فعالیت‌های نظامی خود را در عراق افزایش دهد!

بیشتر بخوانید: ناتو فعالیت نظامی در عراق را افزایش می‌دهد

این در حالی است که در قوانین بین‌المللی به هیچ کشوری اجازه اقدامات و فعل و انفعالات نظامی در محدوده سفارت خود در دیگر کشورها داده نشده است؛ پاسخ به این سؤال بسیار ضروری است که در چنین وضعیتی آیا سفارت امریکا در بغداد مشمول مصونیت دیپلماتیک می‌شود یا خیر؟

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.