پس از افزایش فعالیت‌های زمینی و هوایی نظامیان آمریکایی در عراق و شرق سوریه، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال آغاز عملیاتی در شرق سوریه علیه نیروهای ارتش سوریه و متحدان صورت گرفته است؛ این احتمالات، سوالی را ایجاد می‌کند که آیا کُردها در این عملیات به آمریکایی‌ها کمک خواهند کرد و به صورت آشکار حضور خواهند یافت؟

با افزایش فعالیت و پرواز هواگردهای آمریکایی بر فراز عراق و سوریه، شدت نقل و انتقالات نظامیان آمریکایی و نیروهای وابسته به آن نیز طی هفته‌های اخیر در شرق سوریه رشد چشم‌گیری داشته است. هرچند که مقامات رسمی عراقی و آمریکایی ها این تحرکات را عادی قلمداد میکنند؛ اما تحولات میدانی حاکی از طرحی عمیق و جدی است.

پس از افزایش تحرکات نیروهای آمریکایی در شرق سوریه، تحرکاتی از گروه‌های مسلح محلی و برخی عشایر سوری نیز مورد رصد قرار گرفت. برخی تحلیلگران و رسانه‌های منطقه‌ای با اشاره به این تحرکات مدعی شدند: احتمال می‌رود برخی قبایل محلی سوری که ارتباط خوبی با نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف آمریکایی دارند، به مواضع ارتش سوریه و محور مقاومت در غرب فرات با محوریت منطقه البوکمال حمله کنند و با پشتیبانی هوایی آمریکا، کنترل برخی مناطق را به‌دست گیرند.

بعد از این گمانه‌زنی‌ها، فرهاد شامی، مسئول مرکز رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) طی مصاحبه‌ای با شبکه الیوم اظهار داشت که نیروهای SDF، در هیچ عملیات نظامی علیه ایران و محور مقاومت در سوریه مشارکت نخواهد کرد و ماموریت اصلی آن‌ها حفظ امنیت و ثبات در سوریه است. شایعه‌هایی که در خصوص عملیات نظامی ائتلاف بین‌المللی علیه ایران منتشر شده، مطرح نیست و نیروهای ما آتش هیچ جبهه‌ای را شعله‌ور نخواهند کرد و ماموریت ما تمرکز بر روی مبارزه با بقایای گروهک داعش و فعالیت آن‌ها در منطقه است.

سخنان مسئول مرکز رسانه‌ای نیروهای دموکراتیک سوریه نشان می‌دهد که آنها در عملیات‌های احتمالی آمریکا علیه محور مقاومت در شرق سوریه، “مشارکت آشکار” نخواهند داشت. با این وجود، در صورت آغاز عملیات آمریکا در شرق سوریه، نیروهای SDF به دلیل وابستگی به آمریکا و همچنین جلب رضایت آمریکا، مجبور هستند تعدادی از مقرها و پایگاه‌های خود را در اختیار نظامیان آمریکایی و متحدان قرار دهند تا این مکان‌ها به عنوان عقبه جبهه، جهت پشتیبانی از نیروهای عمل‌کننده مورد استفاده قرار گیرند.

علی‌رغم این اخبار و سخنان مطرح شده، همچنان احتمالاتی در خصوص اقدامات مخرب آمریکایی‌ها در عراق و شرق سوریه به دلیل تحرکات بیش از اندازه‌ها وجود دارد. همچنین به نظر می‌رسد به دلیل مخالفت نیروهای دموکراتیک سوریه با عملیات‌های احتمالی آمریکا علیه محور مقاومت در شرق سوریه، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با سرمایه‌گذاری بر عشایر سوری و حمایت از گروه‌های کوچک محلی، حملاتی را علیه مواضع و کاروان‌های ارتش سوریه و محور مقاومت به ویژه نبردهای پارتیزانی در شرق سوریه پیاده سازی کنند.

تحولات جهان اسلام
تحولات جهان اسلام
"تحولات جهان اسلام" اولین و تنها رسانه تخصصی پوشش اخبار و تحولات منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا با ارائه دقیق ترین و بروزترین نقشه های میدانی. رویکرد "مجموعه تحولات"، رصد دقیق درگیریهای منطقه و بصورت ویژه جهان اسلام و ارائه بروزترین نقشه های میدانی و تحلیل ها از مسائل جاری و فرا روی منطقه است.
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.