شریک عقاب ۲۰۲۳؛ رزمایش مشترک نظامی ارمنستان و آمریکا

چهارشنبه 22 شهریور 1402 - 10:18
https://iswnews.com/?p=103189

رزمایش ۱۰ روزه شریک عقاب ۲۰۲۳ با شرکت ۸۵ نظامی آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنی جهت آماده‌سازی ارمنستان برای شرکت در ماموریت‌های بین‌المللی آغاز شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” رزمایش نظامی مشترک بین ارمنستان و آمریکا به نام “شریک عقاب ۲۰۲۳” از ۲۰ شهریور ماه در نزدیکی ایروان آغاز شد.

هدف از انجام این رزمایش، افزایش سطح قابلیت همکاری یگان‌های شرکت‌کننده در ماموریت‌های بین‌المللی حافظ صلح و افزایش هماهنگی نیروهای ارمنی با استانداردهای ناتو اعلام شده است.

در همین رابطه، کرملین هشدار داد که این رزمایش باعث “نگرانی” روسیه شده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در این خصوص اظهار داشت: البته چنین اخباری به‌ویژه در شرایط فعلی باعث نگرانی است. بنابراین ما این خبر را عمیقاً تحلیل و وضعیت را رصد خواهیم کرد.

در حال حاضر گروه‌هایی از نیروهای حافظ صلح روسیه در مناطق مرزی مورد مناقشه بین ارمنستان و آذربایجان حضور دارند. از زمان امضای آتش‌بس در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، حدود ۲۰۰۰ نیروی روسی در منطقه حاضر می‌باشند که وظیفه حفظ آرامش و صلح را برعهده دارند.

این رزمایش‌ در بحبوحه ناامیدی فزاینده ارمنی ها از شکست روسیه در تضمین و تامین برقراری توافق صلح و آتش بس قره باغ برگزار میشود. هم جمهوری آذربایجان و هم جمهوری ارمنستان از نحوه عملکرد نیروهای صلحبان روسیه در قره باغ ناراضی هستند و بیم آن میرود که این روند در نهایت موجب باز شدن پای بیگانگان به منطقه قفقاز شود.

با شعله ور شدن مجدد تنش‌ها با باکو، ارمنی‌ها از عدم حمایت نظامی و سیاسی روسیه ابراز ناامیدی کردند. همچنین نخست‌وزیر ارمنستان اخیراً گفته است که مسکو “نمی‌تواند یا نمی‌خواهد” گذرگاه لاچین را کنترل و مدیریت کند. پاشینیان بیان کرد که اتکای امنیتی تاریخی ارمنستان به روسیه یک “اشتباه استراتژیک” بوده است.

برخی تحلیلگران بر این باورند روسیه به دلیل جنگ اوکراین، تمام حواس خود را معطوف اوکراین کرده است و فاقد یک برنامه و استراتژی روشن در قفقاز است. همچنین شاید روسیه در صحنه بین المللی منزوی شده است و در حال از دست دادن نفوذ خود در حیاط خلوت دوران شوروی یعنی منطقه قفقاز است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.