جمهوری آذربایجان یک عملیات نظامی جدید در قره‌باغ آغاز کرد

سه شنبه 28 شهریور 1402 - 16:13
https://iswnews.com/?p=103598

ارتش جمهوری آذربایجان با استفاده از آتش توپخانه و پهپادها مواضع نظامی در منطقه قره‌باغ کوهستانی را مورد هدف قرار داد. بیانیه ارتش آذربایجان حاکی از آغاز یک عملیات نظامی جدید در منطقه قره باغ علیه ارامنه است.

ظهر امروز ارتش جمهوری آذربایجان با انتشار یک بیانیه، به‌صورت رسمی از آغاز یک “عملیات محلی ضد تروریسم” بر علیه دولت قره باغ کوهستانی خبر داد. دولت باکو هدف از انجام این عملیات را خلع سلاح و بیرون راندن نیروهای مسلح ارمنی حاضر در قره باغ کوهستانی و بازگرداندن امنیت به منطقه عنوان کرد. در این بیانیه آمده است که عملیات مذکور با هماهنگی و اطلاع روسیه و ترکیه انجام شده است.

عملیات نظامی جمهوری آذربایجان پس از آن انجام شد که صبح امروز ۷ تن از پرسنل نظامی جمهوری آذربایجان بر اثر انفجار مین‌هایی که گفته میشود توسط نیروهای آرتساخ در نزدیکی خطوط تماس کارگزاری شده بود جان خود را از دست دادند.

در صحنه میدانی و بر اساس اطلاعات تصویری موجود، توپخانه ارتش جمهوری آذربایجان با چند موشک لورا اسرائیلی سامانه پدافندی نیروهای قره‌باغ کوهستانی (آرتساخ) را در استپاناکرت (خانکندی) مرکز قره باغ کوهستانی مورد هدف قرار دادند.

هدف قرار گرفتن سامانه پدافندی نیروهای قره‌باغ کوهستانی در استپاناکرت توسط موشک لورا
شلیک موشک لورا توسط جمهوری آذربایجان به سمت قره باغ

هم‌زمان با این حمله، پهپادهای جمهوری آذربایجان نیز بر فراز منطقه رویت شدند؛ با توجه به شنیده شدن صدای ملخ پهپادهای انتحاری، به نظر می‌رسد ارتش آذربایجان با استفاده از پهپادهای اسرائیلی هاروپ، حملات دیگری را بر علیه مواضع ارامنه انجام داده باشند.

پهپادهای انتحاری بر فراز قره باغ کوهستانی

همچنین درگیریهای پراکنده در خطوط تماس بین طرفین ادامه دارد. اخباری مبنی بر زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان نیز وجود دارد.

جنگ جدید و نبردها در منطقه قره باغ واقعه ای واضح و قابل انتظار بود. پس از جنگ دوم قره باغ که با یک توافق آتش بس نیم بند و مبهم رها شد و به نوعی تبدیل به یک استخوان لای زخم شد، مشخص بود که وضعیت منطقه به سمت جنگی جدید پیش خواهد رفت. در طول سه سال گذشته ارمنستان درگیر تصمیمات اشتباه و هرج و مرج‌های مختلف داخلی بوده و از سوی دیگر، دولت باکو با تقویت هرچه بیشتر نظامی و سیاسی و برنامه ریزی منسجم خود را برای جنگی دیگر آماده میکرد.

با توجه به شرایط فعلی روسیه و جنگ اوکراین و اختلافاتی که در جبهه ارمنستان وجود دارد، بی شک ارامنه قره باغ کوهستانی حرفی برای گفتن نخواهند داشت و پس از حل و فصل موضوع این منطقه و تصرف آن توسط آذربایجان، طرح و نقشه زنگزور و رویای اشغال مناطق جنوبی ارمنستان بیش از پیش در دستور کار دولت باکو قرار خواهد گرفت.

نقشه آخرین وضعیت نظامی در قره باغ کوهستانی – برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. فرزند ایران سه شنبه, ۲۸ شهریور, ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰

    هر کجای دنیا بود، ارتش یا ملتی این ابله پاشینیان را سرنگون می کردند. بزرگترین خطر برای ارمنستان نه الیف است و نه اردوغان بلکه خود این کوتوله احمق است. دوستان نزدیک را از خود دور کرد. اگر وجود داشت باید استعفا میداد. آذربایجان کارت هایش را فعلا خوب بازی می کند نه ایران و نه روسیه تا زمانی که خاک اصلی ارمنستان مورد حمله قرار نگرفته واکنشی نشان نخواهند داد. قره باغ کاملا آزاد خواهد شد و باکو منتظر فرصت دیگر خواهد بود تا کریدور جعلی زنگزور را نیز تصرف کند.

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.