افزایش ساخت و ساز در پایگاه آمریکایی التنف

دوشنبه 3 مهر 1402 - 11:31
https://iswnews.com/?p=104034

بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که فعالیت‌های ساخت و ساز در پایگاه آمریکایی التنف واقع در منطقه مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن نسبت به گذشته افزایش داشته است.

پس از آنکه در ماه گذشته، چند فروند هواپیمای حامل نظامیان و مشاوران نظامی وارد پایگاه هوایی عین الاسد واقع در استان الانبار شد، تحرکات نظامیان آمریکایی در مناطق مختلف عراق از جمله در غرب این کشور نیز افزایش یافت. همزمان با این تحرکات، منابع رسانه‌ای عراق اعلام کردند که گشت‌های زمینی نظامیان آمریکایی در نزدیکی پایگاه‌های خود در غرب استان الانبار و در نزدیکی مرزهای مشترک با سوریه پس از چندین سال مجدداً از سرگرفته شده است.

بیشتر بخوانید: افزایش تحرکات زمینی و هوایی آمریکا در مناطق مختلف عراق

بررسی تصاویر ماهواره‌ای و مقایسه تصاویر گرفته شده از پایگاه التنف در جنوب شرق سوریه در بازه‌های زمانی مختلف نشان می‌دهد که این پایگاه شاهد اضافه شدن استحکامات جدید، تجهیزات و زیرساخت‌های جدید بوده است.

در تصاویر ماهواره‌ای که که در ژوئن ۲۰۲۲ ثبت شده است، مساحت پایگاه التنف ۱.۴۵ کیلومتر مربع و محیط آن ۵.۱۵ کیلومتر مربع بوده است، اما این در حالی است که تصاویر ماهواره‌ای اخیر شرکت Maxar، مساحت این پایگاه را ۱.۸۶ کیلومتر مربع و محیط آن را ۵.۹۱ کیلومتر مربع نشام می‌دهد. یعنی مساحت پایگاه التنف ۰.۴۱ کیلومتر مربع و محیط آن ۰.۷۶ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

لازم به ذکر است، علاوه بر افزایش موانع، عمق خاکریز‌های اطراف پایگاه نیز افزایش داشته است که این موضوع نشان دهنده تلاش آمریکایی‌ها برای افزایش حفاظت بیرونی پایگاه است. بررسی تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که واشنگتن، تجهیزات جدیدی از جمله یک بالن سفید رنگ به عنوان سیستم نظارتی پیشرفته (سیستم تشخیص تهدید مداوم) را در پایگاه التنف مستقر کرده است.

مقایسه بین تصاویر ماهواره‌ای بیان‌گر آن است که واشنگتن استفاده از استتار و شبکه‌های حفاظتی را بر روی چند ساختمان و تجهیزات، به ویژه پایگاه‌های مسلحین جیش سوریه الحره (مغاویر الثوره سابق) افزایش داده است.

همچنین تغییرات متعددی در زیرساخت های پایگاه از جمله ساخت یک ورودی جدید در محدوده شمال غربی پایگاه مشاهده می‌شود. بنابراین، پایگاه التنف اکنون دارای دو ورودی است. چهار ساختمان بزرگ به مساحت ۲۴۰۰ متر مربع نیز در مرکز پایگاه ساخته شد که به نظر می‌رسد انبار تجهیزات یا مکان اسکان نظامیان باشد؛ این موضوع می‌تواند بیان‌گر حضور نیروهای نظامی جدید در پایگاه باشد. در شمال پایگاه نیز ساختمان‌های بزرگ از جمله سه ساختمان دیگر به ترتیب با مساحت ۲۵۰ متر مربع، ۲۰۰ متر مربع و ۱۵۰ متر مربع بنا شده است که هنوز هدف از ساخت آنها مشخص نیست.

این تحرکات و تغییرات، گمانه‌زنی‌های تحلیلگران منطقه‌ای در خصوص برنامه‌ریزی آمریکا علیه امنیت کشورهای منطقه و نیت شوم واشنگتن جهت عملیاتی‌ کردن طرح‌های مخرب خود را تقویت می‌کند. همچنین احتمال می‌رود آمریکایی‌ها با تقویت پایگاه التنف، سعی در افزایش فعالیت‌های نظامی در مرزهای عراق و سوریه داشته باشند تا در جریان این اقدامات، نقش حشد الشعبی در استان الانبار را محدودتر و کمرنگ‌تر سازند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.