امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دستور خروج سفیر و نیروهای نظامی فرانسوی از نیجر را صادر کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در پی کودتای نظامیان در نیجر و بی اعتنایی آنها به درخواست های مکرر برای بازگرداندن قدرت به محمد بازوم، رئیس جمهور مخلوع، دستور بازگشت سیلوان ایتی، سفیر فرانسه از نیامی و تخلیه پایگاه‌های نظامی در نیجر تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی را صادر کرد.

مکرون در اظهارات خود در این باره گفته است که نیجر دیگر علاقه ای به مبارزه با تروریسم ندارد! بنابراین پایان عملیات نظامی در این کشور را اعلام می‌کنم.

همزمان با این تصمیم، سازمان هواپیمایی نیجر نیز به دستور شورای ملی حفاظت از میهن از روز یکشنبه ۲ مهر ماه پرواز هواپیماهای فرانسوی بر فراز حریم هوایی این کشور را ممنوع اعلام کرد.

فرانسه پیش از عقب نشینی از نیجر، در واکنش به اقدامات ضدفرانسوی شورای ملی حفاظت از میهن نیجر اعلام کرده بود که این شورا را به رسمیت نمی‌شناسد و درخواست آنها مبنی بر خروج سفیر خود از شهر نیامی را اجرا نمی‌کند.

نیجر پس از مالی و بورکینافاسو، سومین کشور در قاره آفریقا است که خواستار خروج نظامیان فرانسه از خاک خود می‌شود. فرانسه در دهه گذشته با ادعای مبارزه با تروریسم، اقدام به ساخت پایگاه‌های نظامی مختلفی در کشورهای منطقه ساحل آفریقا کرده و امتیاز منابع نفتی و معادن این کشورها را کسب کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اتفاقات اخیر در غرب آفریقا، آغاز یک دوره جدید ضد استعماری است و در آینده، کشورهای آفریقایی بیشتری به این روند خواهند پیوست.

بیشتر بخوانید:
کودتا در نیجر؛ عزای فرانسه و عروسی واگنر
ویدیو: کودتا در نیجر
پایان ضرب الاجل اکواس؛ انتصاب نخست وزیر جدید نیجر

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.