سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه به مناسب سالروز میلاد پیامبر اسلام(ص) به سخنرانی پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سید حسن در ابتدای سخنرانی، به مراسم باشکوهی که در یمن به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اسلام برگزار شد اشاره کرد و گفت: این مراسم تحت شرایطی برگزار شد که یمنی‌ها در شرایط بسیار سختی قرار دارند. مسلمانان در دو عید سعید فطر و قربان تجمع می‌کنند و تمام مسلمانان در این مناسبت‌ها خوشحال هستند و از جمله روزهایی که مسلمانان به آن افتخار می‌کنند، سالروز میلاد پیامبر و مبعث نبوی است. امام خمینی روز بعثت پیامبر را بزرگترین روز در تمام جهان می‌دانستند.

وی در ادامه بیان داشت: امت اسلام باید مسئولیت آن چیزی را که برای ملت فداکار فلسطین و برای مسجد الاقصی روی می‌دهد، بپذیرد و صهیونیست‌ها باید صدای جهان اسلام را در خصوص قبله نخست مسلمانان بشنوند. هر کشوری که به سوی عادی سازی روابط می‌رود باید محکوم شود چون این اقدام، رها کردن فلسطین و تقویت دشمن به شمار می‌آید که نباید با آن کنار آمد.

دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: مقاومت آماده است در هر گامی که در آزادسازی سرزمین‌ها نقش داشته باشد، به دولت لبنان در تحقق آن کمک کند. موضوعی که به صورت ملی درباره آن اجماع وجود دارد، پرونده پناهجویان سوری است که می‌تواند ما را برای حل بحران به نتیجه برساند. یکی کردن نیروی کار سوریه و پناهجویان سوریه، اشتباه بوده و در آمارها باید به آن توجه کرد. مسئول نخست سرازیر شدن آوارگان به لبنان کسی است که جنگ را در سوریه شعله ور کرد و آن دولت آمریکا بوده است!

سیدحسن به مداخله‌های آمریکا در امور لبنان اشاره کرد و گفت: من می‌دانم که سفیر آمریکا در لبنان زمانی که مطلع می‌شود سازمان امنیتی یا وزارتخانه‌ای به دلیل قانونی اقدام به بازگرداندن برخی از سوری‌ها به سوریه کرده‌ است، شخصا نزد آنها رفته و با آنها جلسه برگزار می‌کند و از آنها تحقیق می‌کند یک تحقیق قضایی و امنیتی؛ او از شمشیر تحریم‌ها علیه افراد و نهادها استفاده می‌کند.

وی در پایان افزود: دو ملت سوریه و لبنان، دو ملتی هستند که در کنار هم زندگی می‌کنیم و به حکم جغرافیا و تاریخ در کنار هم نیز باقی خواهیم ماند و دو میلیون سوریه‌ای که در حال حاضر در لبنان حضور دارند نباید فضای تعامل با آنها به فضای برخورد تبدیل شود و کسی نباید به مرزهای قانون تعدی کند و کسی نباید ظلم کند. نباید اینگونه برداشت شود که خون پناهجویان سوری در لبنان مباح است و می‌توان اموال آنها را مصادره کرد. ظلم هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.