رسانه اسرائیلی معاریو در گزارشی مدعی درخواست کمک احمد مسعود از رژیم صهیونیستی شد. جبهه مقاومت ملی افغانستان این ادعا را تکذیب کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” صفحه توییتری جبهه مقاومت ملی افغانستان (وابسته به احمد مسعود) در پیامی اعلام کرد که ادعای درخواست کمک احمد مسعود از رژیم صهیونیستی صحت ندارد و وی هیچ مصاحبه اختصاصی ای با رسانه اسرائیلی نداشته است.

لازم به ذکر است که رسانه اسرائیلی معاریو اخیرا در گزارشی احمد مسعود را “رهبر شورشیان افغانستان” خطاب کرده و مدعی درخواست کمک این نیروها از اسرائیل شده است. طبق این گزارش، احمد مسعود در این مصاحبه گفته است:

«ما به کمک هر طرفی که بخواهد از ما حمایت کند، از جمله اسرائیل نیاز داریم. من فکر می کنم همه باید با هم برای پیشرفت بشریت در برابر تاریکی، تروریسم و ​​جهل اقدام کنیم.»

معاریو در این گزارش به نقل از احمد مسعود گفته است که وی از مذاکرات آمریکا با طالبان ناامید شده و از بی توجهی اروپایی ها به افغانستان بخاطر جنگ اوکراین گله کرده است. مسعود همچنین گفته است:

«کسانی هستند که از این جنایات ناآرام هستند و به مذاکره برای وضعیت حقوق بشر فشار می آورند. آنها به افغانستان کمک های بشردوستانه می کنند و پناهندگان را می پذیرند، اما چند پناهنده دیگر را می توانیم بپذیریم؟ کمک کافی نیست. ما برای تغییر واقعی طالبان نیاز به فشار سیستماتیک بیشتری داریم، زیرا آنها تغییر نکرده اند. اما ما باید با آنها گفتگو کنیم.»

در صورت صحت این گزارش، احمد مسعود ابتدا از سیاست جهان در قبال افغانستان و سپس از کشورهای همسایه افغانستان مثل ایران و پاکستان و… که اقدام به پذیرش مهاجرین افغانی کرده اند، ابراز نارضایتی کرده است. این انتقاد ناشی از عدم حمایت ایران از بی ثباتی بیشتر در افغانستان و خواسته های تک بعدی احمد مسعود است. سوای از این موضوع احمد مسعود نماینده بخشی از مخالفین طالبان است و اکثر جناح ها و شخصیت های برجسته مخالف طالبان، چارچوب جبهه مقاومت ملی افغانستان را قبول ندارند.

علیرغم بزرگنمایی ها و گزارش های متعدد درباره روابط اسرائیل با جناح های مختلف افغانستان از طالبان تا احمد مسعود، اسرائیل در تحولات افغانستان “آنچنان” نقش موثر و مستقیمی ندارد و اقدامات آنها در این منطقه به کشورهای حوزه آسیای میانه (ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان) معطوف شده است. در شرایط فعلی به نظر نمی‌رسد اسرائیل نگاهی به نقش آفرینی در تحولات داخلی افغانستان داشته باشد و در این مسئله همچنان خود را تابع طرح های آمریکایی می‌داند.

بیشتر بخوانید:
کتاب احمد مسعود در فرانسه رونمایی شد
بررسی تحولات اخیر افغانستان (از پیدایش احمد مسعود تا مناقشات درون تشکیلاتی طالبان)

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.