نخست وزیر موقت دولت نجات یمن حمله موشکی و پهپادی نیروهای مسلح این کشور به مواضع اسرائیل را تایید کرد. بنابر اظهارات رسانه ها و مقامات نظامی ترکیه، عربستان و پایگاه ناتو در ترکیه در دفع این حمله با آمریکا همکاری کرده‌اند.

عبدالعزیز بن حبتور نخست وزیر موقت دولت نجات یمن در جریان مصاحبه ای با اعلام حمایت از فلسطین و تلاش برای جلوگیری از کشتار مردم نوار غزه اعلام کرد، که نیروهای مسلح یمن مواضع اسرائیل در اراضی اشغالی را مورد حمله قرار داده‌اند. وی در این خصوص گفت: «آمریکایی‌ها برخی از موشک‌ها و پهپادهایی که در راه اراضی اشغالی بودند را ساقط کردند اما برخی دیگر توانستند به اهداف خود برسند.»

بن حبتور در ادامه افزود: «اگر حملات اسرائیل به غزه ادامه پیدا کند، کشتی های آنها در دریای سرخ هدف قرار خواهد گرفت.»

ویدیو: اظهارات عبدالعزیز بن حبتور درباره حمله موشکی و پهپادی از یمن به اسرائیل

این اظهارات نخست وزیر موقت دولت نجات یمن در حالی است که مقامات انصارالله و وزارت دفاع یمن در روزهای هیچ واکنش رسمی‌ای درباره اخبار مربوط به ادعای آمریکا درباره دفع حمله موشکی و پهپادی انصارالله به اسرائیل نداشته‌اند. علاوه بر این، محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی و برخی از مقامات وزارت دفاع دولت نجات نیز به طور تلویحی این ادعا را رد کرده بودند.

لازم به ذکر است که رسانه های غربی در ۲۷ مهر ماه مدعی دفع حمله سه فروند موشک و چند فروند پهپاد یمنی توسط ناوشکن یو اس اس کارنی ارتش آمریکا در دریای سرخ شدند. برخی منابع غربی ناوگروه آمریکایی در دریای سرخ را هدف این حمله و برخی دیگر مواضع اسرائیل در فلسطین اشغالی را هدف حمله دانسته بودند.

درباره چگونگی این عملیات انصارالله اطلاعات مستندی دردست نیست و رسانه های خارجی روایت های مختلفی درباره نحوه مقابله آمریکا با این حمله مطرح کرده‌اند. برخی می‌گویند که پدافند ارتش عربستان در دفع موشک ها به ناوشکن آمریکایی کمک کرده است و برخی دیگر از مشارکت نیروهای ناتو صحبت کرده‌اند. در این راستا ژنرال اسماعیل حقی پکین، رئیس پیشین اداره اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه، در گفتگو با سی ان ان ترک گفته است که سه موشک یمنی با کمک ایستگاه رادار ناتو در پایگاه کوره جیک (استان ملطیه ترکیه) و یک رادار اسرائیلی، در دریای سرخ ساقط شده است.

بیشتر بخوانید:
حمله یمنی ها به کشتی نظامی آمریکا در سواحل دریای سرخ
تحولات یمن، ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.