حمله شب گذشته ارتش اسرائیل به نوار غزه در سه محور شمالی، شرقی و جنوب شرقی این منطقه انجام گرفت. این حملات در محور شمالی به منطقه بیت حانون، در محور شرقی به منطقه البریج و حومه‌ی شرقی شهر خان یونس متمرکز شده بود.

طبق بیانیه های کتائب القسام و سرایا القدس، تلاش ارتش اسرائیل در محور البریج و بیت حانون بیشتر از سایر محورها بود و تمامی تلاش‌های آنها برای ورود به نوار غزه ناکام ماند. اخباری مبنی بر پیشروی نیروهای اسرائیلی در محور البریج منتشر شد که توسط هیچ یک از منابع رسمی گروه‌های فلسطینی تایید نشده است. در صورت صحت این خبر نیز به نظر می‌رسد که مقاومت بخش هایی از اراضی نوار غزه را به عنوان تله برای اسرائیلی‌ها باز گذاشته‌اند تا بتوانند از شدت تهاجم اسرائیل بکاهند و حملات را با وارد کردن خسارت بیشتری به دشمن دفع کنند.

در مجموع اولین حمله زمینی اسرائیل نتیجه خاصی در پی نداشته است و عمده تحرکات زمینی تانک ها و خودروهای زرهی در این محورها با واکنش محکم واحدهای ضد زرهی مقاومت فلسطین روبرو شده است. در این راستا گفته می‌شود نیروهای مقاومت در محور بیت حانون و البریج شش موشک ضد زره به سمت تانک های اسرائیلی شلیک کرده‌اند.

به طور کلی ارتش اسرائیل برای تسلط بر نوار غزه از طریق حمله زمینی، مسیر ساده اما دشواری در پیش دارد. آنها می‌دانند که برای از بین بردن مقاومت فلسطینی‌ها باید نوار غزه را قیچی کرده و شهرهای اصلی نوار غزه را به محاصره درآورند و پس از آن به تدریج وارد جنگ شهری سخت و پرهزینه‌ای شوند. در کنار این راهکار، پشتیبانی هوایی و دریایی، جنگ رسانه‌ای و ایجاد آشوب در نوار غزه، پشتیبانی سیاسی آمریکا و کشورهای اروپایی در عرصه بین الملل و موارد مختلف دیگری در زمینه های نظامی، اقتصادی و… ضروری است. علاوه بر این موارد، اسرائیل در این جنگ با حملات خارجی محور مقاومت از چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب مواجه است. آنها برای خنثی سازی این حملات علاوه بر حضور میدانی و گسترده آمریکا، به مشارکت کشورهای مهم منطقه نظیر عربستان، مصر و ترکیه نیاز دارند. کما اینکه پدافند عربستان و ایستگاه راداری ناتو در ترکیه در مقابله با عملیات اول انصارالله علیه اسرائیل به کمک ناوشکن یو اس اس کارنی آمریکایی شتافتند و ارتش مصر نیز در اعمال محاصره نوار غزه و جلوگیری از حملات پهپادی همکاری های گسترده‌ای با اسرائیل دارد.

در کل احتمال موفقیت حمله زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه با کنترل فشار خارجی محور مقاومت، همکاری آمریکا و کشورهای منطقه با اسرائیل و دیگر موارد یادشده بیشتر خواهد شد. بنابراین در این مرحله از جنگ، نقش حزب الله و نیروهای ایران در سوریه برجسته تر می‌شود و انتظار می‌رود که حملات از این محورها در سطوح بالاتری انجام شوند.

بیشتر بخوانید:
آخرین اخبار از وضعیت نظامی در غزه و شمال فلسطین، ۵ آبان ۱۴۰۲ (نقشه میدانی)
درگیری پراکنده در اطراف نوار غزه ادامه دارد (ویدیو)

نقشه: جهت حملات زمینی و هوایی ارتش اسرائیل به نوار غزه / برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. amir یکشنبه, ۷ آبان, ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰

  در کل احتمال موفقیت حمله زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه با کنترل فشار خارجی محور مقاومت، همکاری آمریکا و کشورهای منطقه با اسرائیل و دیگر موارد یادشده بیشتر خواهد شد. بنابراین در این مرحله از جنگ، نقش حزب الله و نیروهای ایران در سوریه برجسته تر می‌شود و انتظار می‌رود که حملات از این محورها در سطوح بالاتری انجام شوند.
  ((از سوریه هیچ بخاری بلند نمیشه بیخودی روش حساب نکنید سال هاست کشورش توسط یه مشت داعشی در شمال و جنوب یعنی ترکیه و امریکا اشغال شده ولی هیچ اقدامی برای ضربه به این دو انجام نداده ارتش سوریه با حملات گاه بیگاه به این مراکز خوب می تونست از خجالت ترکیه و امریکا دربیاد اسرائیل هم که سالهاست داره سوریه رو میکوبه)))

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی