دانش نظامی: رونمایی مقاومت اسلامی عراق از موشکی صارم

سه شنبه 23 آبان 1402 - 10:36
https://iswnews.com/?p=108966

مقاومت اسلامی عراق با انتشار بیانیه‌ای از یک فروند موشک جدید به نام “صارم” رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” مقاومت اسلامی عراق در ۲۳ آبان ماه با انتشار بیانیه و تصویری، از یک فروند موشک جدید به نام “صارم” رونمایی کرد.

در این بیانه آمده است: مقاومت اسلامی عراق در چارچوب پاسخگویی به جنایات رژیم صهیونیستی در تجاوز علیه غزه با هدایت و مدیریت آمریکا، امروز برای اولین بار از موشک کوتاه‌برد “صارم” رونمایی کرد.

با انتشار تصاویر موشک صارم مشخص می‌شود که قطر و طول دو موشک الاقصی۱ و صارم به یکدیگر نزدیک است. همچنین این دو موشک از سر جنگی شبیه به هم بهره می‌برند. هر دو نمونه رونمایی شده، از ترکیب باله و شکل مشابه با خانواده فاتح استفاده می‌کنند.

موشک صارم و الاقصی۱‍

با توجه به عدم اعلام مشخصات دو موشک به صورت رسمی، حدس زدن نوع موشک ها سخت خواهد بود اما با توجه به قطر ۳۶۸ میلیمتری موشک فتح ۳۶۰ هیچ کدام از دو نمونه نمیتواند فتح ۳۶۰ باشد.

اما سه احتمال برای دو موشک الاقصی۱ و صارم میتوان مطرح کرد:
در احتمال اول استفاده از موشک BM45 با نام الاقصی ١ است که با احتمال وجود الاقصی٢ باید به دنبال گزینه ای دیگر نیز در میان موشک‌های خانواده فاتح گشت. در این احتمال موشک صارم باید موشک BM250 باشد.

اما در احتمال دوم، موشک الاقصی١ موشک فاتح ۱۱۰ خواهد بود و موشک صارم باید موشک فاتح ۳۱۳ باشد. البته شکل باله‌های موشک صارم شبیه به موشک ذوالفقار نیز می‌باشد.

احتمال سوم، تولید موشک‌های اختصاصی برای مقاومت عراق است که بسته به اقتضای زمان نام‌گذاری و رونمایی شده باشند. در این حالت صرفا موشک‌ها از نظر ظاهری به نمونه های ایرانی شبیه هستند و تغییرات زیادی می‌توانند داشته باشند که برای کاهش هزینه از موتور یکسان نیز می‌توانند بهره ببرند.

شایان ذکر است مقاومت اسلامی عراق در ۱۵ آبان ماه نیز با انتشار تصویری، از یک فروند موشک جدید به نام “الاقصی۱” رونمایی کرده بود.

بیشتر بخوانید: رونمایی از موشک الاقصی۱ توسط مقاومت اسلامی عراق؛ پایگاه های آمریکا در هم کوبیده خواهد شد!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.