یکی از مقامات پیشین امنیتی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با تلویزیون اسرائیل، تهدیدات موشکی و دریایی یمن را مشکل بزرگی برای این رژیم دانست و خواستار ارزیابی و چاره اندیشی رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل برای حل این موضوع شد.

گیورا ایلند رئیس پیشین شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل در تبیین وضعیت فعلی جنگ گفت: “اسرائیل با مشکلات متعددی در غزه، جبهه شمال، بسته شدن دریای سرخ به روی کشتی هایمان و تنش در کرانه باختری روبرو شده است.”

وی در ادامه به بررسی تهدیدات یمن علیه اسرائیل پرداخت و افزود: “مشکل ما با یمن، موقعیت آنها در گلوگاه جنوب دریای سرخ است و این مشکلی بزرگتر از تهدید موشک های آنهاست. اگر آنها کشتی های بیشتری از اسرائیل توقیف کنند این مشکل بزرگتر خواهد شد. یمن برای اسرائیل، واقعا یک تهدید استراتژیک است و به نظر می رسد آمریکایی ها آنقدر که لازم است به این موضوع اهمیت نمی دهند و ترجیح می دهند با آنها وارد جنگ نشوند.”

نیروهای مسلح یمن از ۲۷ مهر ماه در حمایت از مردم و گروه های مقاومت فلسطین، به طور مستقیم وارد نبرد با اسرائیل شدند. آنها در این مدت قریب ۱۰ عملیات موشکی و پهپادی علیه اسرائیل اجرا کرده‌اند و یک پهپاد MQ-9 آمریکایی را ساقط کرده‌اند. اما اوج اقدامات یمن علیه اسرائیل، توقیف کشتی اسرائیلی گلکسی لیدر در دریای سرخ بود که ناتوانی اسرائیل را عیان تر کرد و واکنش های زیادی را در فضای رسانه ای اسرائیل در پی داشت. برخی از رسانه های آنها تحمل این شکست را نداشته و این اقدام را به سردار عبدالرضا شهلایی، فرمانده نیروی قدس سپاه در یمن منتسب کردند. ناتوانی اسرائیل در پاسخگویی به ضربات متعدد ارتش یمن باعث شده تا صهیونیست‌ها خواستار مداخله آمریکا برای کنترل اقدامات یمن شوند.

بیشتر بخوانید:
جنگ یمن و اسرائیل؛ اقدامات و محدودیت‌ها
پیام جدید سخنگوی نیروهای مسلح یمن؛ گمانه زنی ها درباره توقیف کشتی دوم اسرائیل

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.