به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کمیسیون انتخاباتی عراق اعلام نهایی نتایج انتخابات را به فردا پنج‌شنبه موکول کرد.

بعد از کشمکش‌های فراوان در نتایج انتخابات پارلمانی عراق، کمیسیون انتخاباتی این کشور اعلام نهایی را به فردا پنج‌شنبه موکول کرد.

 

طبق نتایج اعلام شده تا این لحظه “ائتلاف سائرون” به رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۵ کرسی، “ائتلاف النصر” به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر فعلی عراق با کسب ۵۱ کرسی و “ائتلاف الفتح” به رهبری هادی العامری نیز با کسب ۵۰ کرسی به ترتیب رتبه اول تا سوم این انتخابات را به دست آورده‌اند.

 

این در حالیست که در چندین شهر بخصوص کرکوک و سه استان اقلیم کردستان عراق اعتراضات به نتایج و تقلب در این انتخابات ادامه دارد.

بعد از اعلام ۹۱‎٪ نتایج انتخابات و کسب رتبه اول انتخابات توسط سائرون، مقتدی صدر در تویتی پرده از ترکیب دولت خود برداشت.

صدر در تویت خود اعلام کرده است؛ “ما (سائرون) با «حکمت» (الحکمه) و «ملی‌گرایی» (الوطنیه) اراده ملت (تجمع اراده الانتخابی) خواهیم بود و برای ایجاد (الجیل الجدید) نسلی جدید تلاش می‌کنیم تا «تغییر» (جنبش تغییر) به سوی اصلاحات را شاهد باشیم و «تصمیم» (القرار) ما عراقی خواهد بود تا «پرچم‌های» (البیارق) پیروزی (النصر) را بالا ببریم و بغداد (بغداد هویتنا) پایتخت ماست و حرکت ما (الدیمقراطی) «دموکراتیک» خواهد بود و دولتی تکنوکرات بدون حزب‌گرایی تشکیل می‌دهیم.”

 

در همین راستا و بعد از این توییت، نیچیروان و مسعود بارزانی که خبر شرکت نکردنش در انتخابات به دلیل حساسیت بالای این انتخابات زیاد به چشم نیامد، در تماسی تلفنی از اولین کسانی بودند که پیروزی سائرون را به مقتدی صدر تبریک گفتند.

 

به دلیل اختلاف کم کرسی های احزاب و ائتلاف های پیروز، و ضرورت ایجاد ائتلافی بزرگ از چند حزب، برای تضمین تشکیل فراکسیون پارلمانی بزرگ تر، موضوع تشکیل چنین ائتلافی سخت و پیچیده است.

 

سناریوهای احتمالی ائتلاف شکل دهنده دولت در عراق که برخی منابع به آن اشاره کرده‌اند به شرح زیر است:

۱- دولت قانون+فتح+نصر
۲- سائرون+نصر+فتح+حکمت
۳- سائرون+فتح+حکمت
۴- سائرون+نصر +حکمت
۵- سائرون+نصر+حکمت+اتحادیه میهنی+حزب دمکرات+القرار
۶- نصر+حکمت+فتح+قانون+الوطنیه
۷- نصر+حکمت+الوطنیه+سائرون
۸- نصر+دولت قانون+فتح+حکمت

 

“معرفی لیست‌های شرکت کننده در این انتخابات”

 

شیعیان:

 

– ائتلاف سائرون

مقتدی صدر با حزب کمونیست عراق و حزب الدوله العادله، حزب الشباب للتغییر، حزب الترقی و الاصلاح، حزب التجمع الجمهوری العراقی این ائتلاف را تشکیل می‌دهند.

 

– ائتلاف الفتح

فتح یا الفتح المبین عنوان ائتلاف انتخاباتی جناح‌های سیاسی وابسته به گروه‌های الحشد الشعبی است که با ثبت نام در کمیساریای عالی انتخابات عراق، اعلام موجودیت کردند.
سازمان بدر به رهبری هادی العامری، کتائب حزب ا…، عصائب اهل الحق، جند الامام، مجلس اعلای اسلامی عراق و برخی از گروه‌های دیگر وابسته به حشد، هسته‌های اصلی این پیمان را تشکیل می‌دهند.

 

– ائتلاف النصر

رئیس این ائتلاف، حیدر العبادی، نخست وزیر فعلی عراق است، برخی رهبران برجسته حزب الدعوه عراق و شخصیت های سنی از جمله خالد العبیدی، وزیر دفاع سابق عراق هم عضو این ائتلاف هستند.

 

– ائتلاف دولت قانون

رئیس این ائتلاف نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق و دبیر کل حزب اسلامی “الدعوه” است؛ که متشکل از تعدادی از جنبش‌ها و جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی عراق می‌باشد.

 

– جریان ملی حکمت

سید عمار حکیم بعد از خارج شدن از مجلس اعلی، اقدام به تاسیس این جریان کرده بود.

 

اهل سنت:

 

– ائتلاف الوطنیه

این ائتلاف شامل گروه‌های اهل تسنن عراق است که به ریاست ایاد علاوی و مشارکت سلیم الجبوری (رئیس تجمع مدنی اصلاح) و صالح المطلک (رئیس ائتلاف العربیه) و تعدادی دیگر از شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی تشکیل شده است.

 

– ائتلاف قرار العراقی

این ائتلاف به رهبری اسامه النجیفی معاون رئیس جمهور و رئیس سابق پارلمان عراق است. وی در این ائتلاف با خمیس خنجر رهبر جنبش پروژه عربی و همچنین سلمان الجمیلی و دیگر شخصیت‌های سنی عراق ائتلاف کرده است.

 

کردها:

حزب دموکرات کردستان و حزب اتحادیه میهنی.
ائتلاف احزاب تغییر، جماعت اسلامی و برهم صالح در مناطق مورد منازعه به نام وطن.

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. ناشناس پنجشنبه, ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

  اون چیزی که معلومه در دولت ائتلافی صدر نه از فتح خبری هست و نه از قانون مالکی
  واین کارهم با ائتلافهای دیگه شدنیه صددرصد

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.