همانطور که روز گذشته اعلام کرده بودیم که رژیم اسرائیل در حال عقب نشینی از مناطق بیشتری از شمال نوار غزه است؛ امروز با انتشار ویدیوها و تصاویر میدانی از شمال غزه این موضوع تایید شد. همچنین بعدظهر امروز اسامه حمدان، عضو ارشد جنبش حماس نیز تاکید کرد که اسرائیل از شمال نوار غزه عقب نشینی کرده است.

البته ذکر این نکته ضروری است که نیروهای ارتش رژیم اسرائیل در بخش‌های کوچکی از غرب بیت لاهیا و در غرب خیابان التوام حضور دارند، ولی احتمالا به زودی از آنها هم عقب نشینی می‌کنند. نیروهای اسرائیلی در روزهای اول جنگ از همین مناطق وارد شمال نوار غزه شده بودند و اکنون نیز در مرحله آخر عقب نشینی از آنها خارج خواهند شد.

در جنوب شهر غزه، بر اساس اطلاعات موجود، فعلا خیابان دهم به‌عنوان آخرین خط عقب نشینی ارتش رژیم اسرائیل تعیین شده است. به‌عبارت دیگر نیروهای اسرائیلی از محله‌های الزیتون، تل الهوا، الشیخ عجلین و … تا پشت خیابان دهم عقب نشینی کرده اند. به نظر می‌رسد این مناطق تا منطقه وادی غزه، تا زمان پایان عملیات رژیم اسرائیل در وسط نوار غزه، در اشغال نیروهای اسرائیلی باقی بماند.

و اما رژیم اسرائیل در شمال نوار غزه چه دستاوردی داشت؟
روز گذشته سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل برای آماده سازی فضای افکار عمومی برای خروج و یا همان عقب نشینی از شمال نوار غزه و در تشریح عملیات نظامی رژیم اسرائیل ادعا کرد که “ما برچیدن چارچوب نظامی حماس در شمال نوار غزه را تکمیل کرده‌ایم!” و چه و چه ها کرده ایم و ده‌ها نیرو و فرمانده کشته ایم و چندین شبکه تونل تخریب کرده ایم و … و اکنون تمرکز ارتش بر عملیات در وسط و جنوب نوار غزه است.
اما بر خلاف ادعای رژیم اسرائیل، واقعیت آن است که رژیم اسرائیل به هدف اصلی که جنگ را بر اساس آن هدف‌گذاری و آغاز کرده بود، یعنی نابودی حماس، حتی یک لحظه هم نزدیک نشد و تنها دستاورد رژیم اسرائیل در شمال نوار غزه چیزی نبود جز ویرانی و قتل عام. مطمعنا رژیم اسرائیل در وسط و جنوب نوار غزه هم موفق به دستیابی به هدف خود نمی‌شود.
از سوی دیگر، درست است که تا اینجای کار، شمال غزه و یا مناطق مختلف نوار غزه شاهد ویرانی‌های بی سابقه است و یا تعدادی از فرماندهان و نیروها به شهادت رسیده اند و یا شبکه ای از تونلها نابود شده اند؛ اما تمامی اینها قابل ترمیم است. تونل‌ها و ساختمانها ساخته خواهند شد و نیروها جایگزین خواهند شد. نکته بسیار مهم آن است که در طول این سه ماه، رژیم اسرائیل هیچگاه نتوانست کنترل کامل شمال نوار غزه را در دست بگیرد و اکنون پس از خروج نیروهای اشغالگر از این منطقه، مبارزان فلسطینی همچنان در غزه حضور دارند و کنترل مناطق را در اختیار دارند.

در وسط نوار غزه، درگیریها همچنان در البریج و المغازی و در اطراف النصیرات ادامه دارد. نیروهای اسرائیلی موفق به پیشرویهای جزئی در منطقه جحرالدیک شده اند. همچنین نیروهای اسرائیلی بین البریج و المغازی پیشروی کرده اند و به جاده صلاح الدین رسیده اند. با توجه به اینکه نیروهای اسرائیلی از شمال نوار غزه به محورهای میانی و جنوبی نوار غزه ارسال شده اند، نبردهای زمینی در این محور به معنای واقعی کلمه نابرابر است و مبارزان فلسطینی برای حفظ مناطق مذکور کار بسیاری سختی را در پیش رو دارند.

در جنوب نوار غزه، درگیریها همچنان در محلات مرکزی شهر خان یونس ادامه دارد و ارتش رژیم اسرائیل برای پیشروی به سختی تلاش می‌کند. پایداری و استقامت مبارزان فلسطینی در شهر خان یونس مثال زدنی است. بر اساس آخرین اطلاعات میدانی، نیروهای رژیم اسرائیل چندین بلاک در امتداد خیابان جمال عبدالناصر و اسامه النجار پیشروی کرده اند.
شهر خان یونس نیز مانند سایر نقاط دیگر شاهد ویرانی‌های بسیار است. نظامیان جانی رژیم صهیونیست پس از پیشروی در هر منطقه، تا جای ممکن اقدام به انفجار و تخریب ساختمانها و منازل میکنند. تاکنون بخشهای زیادی از شرق خان یونس به طور کامل منهدم شده است.

بیشتر بخوانید: آخرین وضعیت نظامی در نوار غزه، روز ۹۰ام نبردها (نقشه میدانی)

آخرین وضعیت نظامی نوار غزه پس از ۹۳ روز نبرد – برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. فرزند ایران دوشنبه, ۱۸ دی, ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷

  زور شیطان تمام شده. غزه لقمه ای بود که از مدتها پیش خیال بلعیدنش را داشت و حمله ۷ اکتبر بالاخره بهانه اش را داد. اما کوچکترین لقمه برای اسرائیل هم از دهانش بزرگتر بود. جای تاسف برای افرادیست که مشتاقانه خیال نابودی حماس و پیروزی اسرائیل را در ذهن می پروراندن

  پاسخ
 2. احمد دوشنبه, ۱۸ دی, ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۶

  هدف اسرائیل اصلا از بین بردن حماس نیست. هدفشون فقط تخریب و کشتار به منظور ایجاد بازدارندگیه

  پاسخ
 3. فرزند ایران سه شنبه, ۱۹ دی, ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰

  به قدری پیدا کردن نقشه های آنلاین در مورد نزاع های جهان مخصوصا جنگ غزه کم است آن هم از نوع با دقتش که پای نقشه های جهان اسلام به توئیت جکسون هینکل آمریکایی هم رسیده است

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.