کریدور زمینی آلمانی‌ها برای دور زدن تنگه باب المندب

یکشنبه 8 بهمن 1402 - 14:00
https://iswnews.com/?p=113273

شرکت حمل‌و‌نقل دریایی هاپاگ لوید آلمان با صدور بیانیه‌ای در ۲ بهمن ماه از ایجاد یک کریدور زمینی از بنادر امارات متحده عربی و عربستان سعودی در خلیج فارس به سمت بندر جده در غرب عربستان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس بیانیه شرکت آلمانی، این کریدور یک “راهکار اضطراری مناسب” است که در پی اوضاع متشنج دریای سرخ و تنگه باب المندب انجام می‌شود. در این کریدور کشتی‌های تجاری محموله‌های خود را در بندر جبل علی در امارات متحده عربی و بنادر دمام و جبیل در عربستان سعودی تخلیه کرده و تریلرها و کامیون‌های وابسته به شرکت هاپاگ لوید، محموله‌ها را به بندر جده در غرب عربستان رسانده و به کشتی‌های دیگری برای ادامه مسیر به سمت کانال سوئز تحویل می‌دهند.

لازم به ذکر است که با اجرای عملیات نیروهای مسلح یمن در دریای سرخ، همکاری شرکت حمل و نقل دریایی هاپاگ لوید با شرکت های اسرائیلی تحت شعاع قرار گرفت و در ۲۵ دی ماه، منجر به توقف عبورومرور کشتی‌های این شرکت آلمانی از این مسیر شد.

در نتیجه این طرح شرکت هاپاگ لوید، که بزرگترین شرکت حمل و نقل دریایی آلمان به شمار می‌رود، طرح جامع اسرائیل برای بی اثر کردن عملیات دریایی ارتش یمن در دریاهای عرب و سرخ جدید تقویت می‌شود و نیاز کشتی‌های اسرائیلی و کشتی‌های وابسته به آنها، به عبورومرور از تنگه باب المندب و دریای سرخ تا حدودی رفع می‌شود. پروژه “ایجاد کریدور زمینی از خلیج فارس به اسرائیل و دریای سرخ” با پیشتازی شرکت اسرائیلی تراک نت و همکاری کشورهای عربی به ویژه امارات و عربستان سعودی در حال اجراست. واکنش احتمالی گروه‌های مقاومت در شبه جزیره عربستان و اجرای عملیات‌های پهپادی و بمب گذاری جاده‌ای آنها علیه کاروان‌های لجستیکی در این کریدورها از جمله تهدیدات این پروژه به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: کریدور زمینی خلیج فارس-اسرائیل / خنثی سازی عملیات دریایی یمن

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.