حمله موشکی انصارالله به کشتی های آمریکایی و انگلیسی

سه شنبه 17 بهمن 1402 - 12:28
https://iswnews.com/?p=113754

سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن جزئیات حملات موشکی نیروی دریایی ارتش یمن به دو کشتی آمریکایی و انگلیسی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس بیانیه سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن، نیروی دریایی ارتش این کشور در دو عملیات جداگانه در دریای سرخ، کشتی آمریکایی استار ناسیا (Star nasia) و کشتی مورنینگ تاید (Morning Tide) را با چند فروند موشک دریایی مورد حمله قرار دادند. طبق اظهارات سرتیپ سریع، این حملات دقیق و با اصابت مستقیم همراه بوده است.

نیروهای مسلح یمن در این بیانیه تاکید کردند که این حملات در چارچوب حق مشروع یمن در پاسخگویی به تجاوز و دفاع از این کشور انجام شده و عملیات نظامی با کیفیت تری علیه تمامی اهداف متخاصم آمریکایی و انگلیسی در دریای سرخ و عرب انجام خواهد شد. این نیروها همچنین بر تداوم عملیات علیه کشتی‌های اسرائیلی و یا کشتی‌های عازم به سمت بنادر فلسطین اشغالی تا رفع محاصره و توقف تجاوزات به مردم فلسطین در نوار غزه تاکید کردند.

جزئیات کشتی هایی که مورد حمله انصارالله قرار گرفته‌اند به شرح زیر است:

کشتی استار ناسیا (Star nasia) یک کشتی فله بر است که از سال ۲۰۰۶ میلادی با پرچم جزایر مارشال در حال فعالیت است. این کشتی از مبدأ بندر پورت سعید در مصر به سمت بندر ویساخاپاتنام در هند در حال حرکت بوده است.

کشتی مورنینگ تاید (Morning Tide) نیز یک کشتی باری عمومی است که از سال ۲۰۰۶ میلادی با پرچم باربادوس در حال فعالیت می‌کرده و از مبدأ بندر پورت سعید در مصر به سمت چین در حال حرکت بوده است.

فرماندهی ارتش آمریکا در تشریح جزئیات این حمله در بیانیه‌ای نوشته است: نیروهای حوثی‌ها (انصارالله) در ساعت ۱:۴۵ تا ۴:۳۰ دقیقه بامداد ۱۷ بهمن ماه، (به وقت محلی) شش فروند موشک بالستیک ضد کشتی (ASBM) را از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سمت جنوب دریای سرخ و خلیج عدن شلیک کردند. سه فروند موشک برای ضربه زدن به کشتی استار ناسیا، کشتی فله‌بر متعلق به یونان با پرچم جزایر مارشال، در خلیج عدن شلیک شد. تقریبا در ساعت ۳:۲۰ بامداد، اصابت اولین موشک باعث خسارت جزئی در این کشتی شد. ساعت ۲ بعدازظهر یک موشک دیگر به نزدیکی این کشتی اصابت کرد اما خسارتی در پی نداشت. در ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر، ناوشکن یو اس اس لابون که در نزدیکی کشتی استار ناسیا فعالیت می کرد، سومین موشک بالستیک ضد کشتی شلیک شده توسط حوثی ها را رهگیری و سرنگون کرد. سه فروند موشک بالستیک ضد کشتی نیز کشتی مورنینگ تاید، کشتی باری متعلق به بریتانیا با پرچم باربادوس را در جنوب دریای سرخ هدف قرار دادند. این سه موشک بدون خسارت به نزدیکی کشتی برخورد کردند.

طبق بررسی های تحولات جهان اسلام، کشتی‌های استار ناسیا و مورنینگ تاید ۲۸ و ۲۹مین کشتی هایی هستند که توسط نیروهای مسلح یمن مورد حمله موشکی، پهپادی و یا توقیف قرار گرفته‌اند. یمنی‌ها اعلام کرده‌اند که این عملیات دریایی، در راستای پشتیبانی از مقاومت فلسطین و توقف جنگ در نوار غزه است و تنها علیه کشتی‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل و یا کشتی‌های وابسته به آنها انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: حمله موشکی ارتش یمن به کشتی انگلیسی در دریای سرخ

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.