تصاویر جدید داعش از عملیات‌های ولایت خراسان

جمعه 4 اسفند 1402 - 14:35
https://iswnews.com/?p=114370

اخیرا ولایت خراسان داعش بعد از مدت‌ها فیلمی رسمی و یک ساعته منتشر کرد. در این گزارش برآنیم تا به این فیلم یک ساعته بپردازیم.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «تحولات جهان اسلام» ولایت خراسان داعش، اخیرا فیلمی یک ساعته تحت عنوان «وقاتلوا المشرکین کافه» منتشر کرده است.

مسائل ایدئولوژیک مطرح شده در این فیلم از جمله «تکفیر دوره جمهوری» و «مرتد تلقی کردن طالبان» مسئله‌‍‌ای است که در رسانه‌های غیر رسمی داعش از جمله «العزائم» و «الحدید» پیش از این نیز به طور تفصیلی مورد توجه بوده ‌است.

آنچه این فیلم یک ساعته را منحصر به فرد می‌سازد، تصاویری جدید از عملیات‌های مختلف داعش در دوره جمهوری و دوره تسلط طالبان می‌باشد.

در این فیلم تصاویر جدیدی از بیعت برخی عاملان عملیات‌های داعش در دوره جمهوری برای نخستین بار منتشر می‌شود، همچنین سخنان «ابو محمد تاجیکی» عامل انفجار انتحاری معبد سیک‌ها در کابل برای نخستین بار منتشر می‌شود.

پس از انجام عملیات انتحاری علیه معبد سیک‌ها، خبرگزاری اعماق تنها تصویری پوشیده از «ابومحمد تاجیکی» را منتشر کرده‌ بود، اما مجله “Voice of Khorasan” که از سوی مؤسسه العزائم منتشر می‌شود، تصاویر رو باز ابومحمد تاجیکی و شرحی از زندگی او و برخی پیام‌های رد و بدل شده بین او و برخی اعضای داعش را منتشر کرده بود.

داعش در فیلم تازه منتشر شده خود، تصاویری مفصلی از سخنان ابومحمد تاجیکی را پیش از انجام عملیات در معبد سیک‌ها را منتشر کرد.

تصاویر تازه منتشر شده از ابومحمد تاجیکی عامل انتحاری انفجار معبد سیک‌ها در کابل

انتشار تصاویر جدیدی از عملیات دو تاجیک عضو داعش یعنی «ابوعمر تاجیکی» و «عبدالجبار تاجیکی» در هتل محل سکونت چینی‌ها در شهر جدید کابل شاید از مهمترین بخش‌های این فیلم باشد.

در این تصاویر، رصد ساکنان هتل از سوی دو عضو داعش و همچنین چگونگی منفجر کردن درب اتاق‌های هتل و حمله به ساکنان هتل در اتاق‌های خودشان به نمایش در می‌آید. پیش از این و پس از انجام این عملیات، داعش توضیحاتی پیرامون شیوه عملیات خود داده بود که در این تصاویر جدید که از سوی «عبدالجبار» و یا «عمر تاجیکی» گرفته شده‌اند، تصاویر این شیوه نیز ارائه می‌شود.

عبدالجبار تاجیکی که از عملیات هتل محل اقامت چینی‌ها جان سالم به در برده بود، در این فیلم سخنانی پیرامون عملیات ایراد می‌کند که برای نخستین بار است که از سوی داعش منتشر می‌شود. گفتنی است که عبدالجبار تاجیکی چندی بعد در عملیات انتحاری دیگری به هلاکت رسید.

تصاویری جدید از عملیات هتل محل اقامت چینی‌ها

تصاویر مختلفی از عملیات‌های انفجار بمب جاده‌ای در مسیر خودروهای حامل مسئولان طالبان و همچنین تصاویر متعددی از ترور مسئولان طالبان و برخی عالمان منتسب به طالبان و منتقد داعش در نقاط مختلف افغانستان از دیگر تصاویر مندرج در این فیلم یک ساعته می‌باشد.

سر بریدن برخی از اعضای طالبان توسط داعشی‌ها پایان بخش این فیلم است که بی‌شک داعش از انتشار این تصاویر بر آن است تا در دل اعضای طالبان رعب ایجاد کند. داعشی‌ها تلاش می‌کنند برخی از الگوهای رعب‌ انگیز اعدام را که در روزگار اوج خود مورد استفاده قرار می‌دادند را علیه برخی اعضای طالبان پیاده کنند.

به نظر می‌رسد پس از تضعیف بیش از پیش داعش در افغانستان و در زمانی که طالبان قدرت بالایی در افغانستان پیدا کرده و با عدم حضور در نشست دوحه تلاش می‌کند خود را منتقد عملکرد نهادهای بین‌المللی جلوه دهد، داعش با انتشار این فیلم قصد دارد تا با پیش کشیدن روابط طالبان و آمریکا و نیروهای بین المللی و منطقه‌ای بیش از پیش از طالبان مشروعیت‌زدایی کند.

تصاویر برخی ترورهایی که داعش پس از تسلط طالبان در افغانستان انجام داده‌است
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.