بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و اظهارات رسانه‌های غربی، کشتی روبیمار همچنان بر روی آب‌های خلیج عدن متوقف شده و موتورخانه آن به زیر سطح آب رفته است.

طبق بیانیه ستاد فرماندهی ارتش تروریستی آمریکا در غرب آسیا (سنتکام)، در بین ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۲:۴۰ دقیقه به وقت صنعا، نیروهای انصارالله به کشتی روبیمار (Rubymar)، یک کشتی فله‌بر متعلق به انگلیس با پرچم بلیز حمله کردند. پس از این حمله، کشتی متوقف شده و لنگر می اندازد.

سنتکام مدعی است که خسارت قابل توجهی به کشتی وارد شده و اصابت موشک انصارالله منجر به رهاشدن سوخت کشتی و ایجاد یک لکه نفتی به اندازه ۱۸ مایل (حدود ۲۹ کیلومتر) در محل توقف آن شده است. کشتی حامل ۴۱ هزار تن کود بوده که با غرق شدن کامل کشتی می‌تواند به دریای سرخ سرازیر شود و اثرات زیست محیطی غرق شدن آن را بیشتر کند.

پیش از این نیروهای مسلح یمن اعلام کرده بودند که خدمه کشتی روبیمار با کمک ناوگان ائتلاف آمریکایی تخلیه شده و این کشتی غرق شده است اما آن‌طور که از تصاویر ماهواره‌ای و آخرین وضعیت کشتی پیداست، موتورخانه کشتی پر آب شده و از کار افتاده است. در چنین وضعیتی قسمت انتهای کشتی زیر آب می‌رود و کشتی توان حرکت نخواهد داشت و جابجایی با کمک کشتی یدک کش میسر خواهد بود.

گزارش های غیررسمی حاکی از آن است که مالک کشتی به شرکت های یدک کش دریایی مراجعه کرده و عملیات انتقال کشتی به ساحل بزودی انجام خواهد شد.

در مجموع با زیر آب رفتن موتورخانه کشتی، کشتی از نظر فنی غرق شده است و در صورتی عملیات یدک کشی سریعتر انجام نشود احتمال غرق شدن کامل آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:
موشک های ارتش یمن کشتی انگلیسی را به آتش کشیدند
کشتی انگلیسی روبیمار توسط ارتش یمن غرق شد (ویدیو)

ویدیو: وضعیت نیمه غرق کشتی انگلیسی به روایت رسانه های عربی

همان طور که عنوان شد، کشتی روبیمار همچنان بر روی آب‌های خلیج عدن قرار دارد اما پس از اصابت موشک انصارالله به طور کامل از کار افتاده است. موتورخانه و محل استقرار سرنشینان کشتی های فله بر در قسمت انتهایی کشتی قرار دارد. بنابراین احتمال می‌رود موشک انصارالله به قسمت انتهایی کشتی اصابت کرده باشد. به همین علت علاوه بر از کار انداختن موتورخانه منجر به تخلیه سریع خدمه کشتی نیز شده است.

اینطور که به نظر می‌رسد شرکت های یدک کش از حملات بعدی نیروهای مسلح یمن و تهدیدات جدی آنها هراس دارند و به همین علت عملیات یدک کشی این کشتی تا این لحظه به تعویق افتاده است. با تداوم این وضعیت، کشتی انگلیسی تا چند روز دیگر در مقابل دیدگان ناوگان پرادعای ائتلاف آمریکایی به طور کامل غرق خواهد شد!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.