گزارش ماهانه تحولات یمن ۸ خرداد ۹۷ – شماره سوم | شرح وضعیت جبهات بهمراه نقشه

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
سه‌شنبه 8 خرداد 97 - 17:47
https://iswnews.com/?p=11606

در حال حاضر پس از گذشت حدود سه سال و دو ماه از تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، عملیات نظامی در قریب ده محور مختلف از سوی نیروهای اماراتی و تحت حمایت امارات اعم از جنوبی ها_طارق صالح، نیروهای تحت حمایت عربستان سعودی اعم از نظامیان منصور هادی و نیروهای ائتلاف و از سویی دیگر القاعده و داعش علیه مواضع انصارالله و ارتش یمن جریان دارد.

محورهای عملیاتی ائتلاف سعودی:
۱- محور جنوب الحدیده
۲- محور غرب تعز (الکدحه و المقبنة و هجدة) و شرق تعز (الراهدة)
۳- محور جنوب البیضاء (ذی ناعم و مکیراس) و محور شمال البیضاء (الملاجم و قانیه)
۴- محور شمال شرقی صنعاء (نهم) و برط العنان در الجوف
۵- محور شرق صعدة (البقع و کتاف) و محور شمال صعدة (علب و باقم) و محور شمال غربی صعدة (الظاهر و حیدان و…)
۶- محور شمال الحجة (حرض و میدی)

محور الحدیده و محور تعز در هفته اخیر زیر شدیدترین حملات هوایی و زمینی واقع شده است که هدف ائتلاف همان طور که در گزارشهای ماهانه قبلی اشاره شد، تسلط بر ساحل غربی و قطع دسترسی انصارالله با دریاست.

الحدیده:

براساس آخرین اخبار از جبهات الحدیده، نیروهای تحت حمایت امارات در جنوب الحدیده با کمک قبایل مخالف انصارالله نظیر قبیله الزرانیق به حومه جنوبی الحدیده رسیده اند.
درگیری در جنوب الحدیده به ترتیب از الجراحی، زبید، التحیتا، الحسینیه، الدریهمی و حالا حومه جنوبی شهر الحدیده جریان دارد.
خط درگیری ای که اتاق عملیات ائتلاف در جنوب الحدیده باز کرده بشدت آسیب پذیر و شکننده است و می تواند تحت حملات ایذایی انصارالله قرار گیرد مگر اینکه در جبهه تعز پیشروی هایی رخ دهد که حضور انصارالله در حومه ساحل غربی را دشوار و یا غیر ممکن کند.

برای مشاهده نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

تعز:
در این راستا، جبهه غرب تعز به ترتیب الکدحه، هجده، الکمب، مقبنه و البرح تحت حملات شدید هوایی و زمینی قرار گرفته است.

در این محور نیروهای ائتلاف (با محوریت طارق صالح و تحت حمایت امارات) قصد دارند ابتدا جاده هجده_البرح را تسخیر و سپس به سمت المقبنه حرکت کنند تا ضمن کاهش قدرت مانور انصارالله در جنوب الحدیده، برای سیطره بر نقاط دیگر نظیر الجراحی و… آماده شوند.
در شرق تعز و لحج هم مناطق کرش و الحویمی زیر آتش قرار گرفته و الراهده هدف اصلی در این محور است تا خط دفاعی انصارالله در شرق تعز شکسته و در نهایت به شمال تعز پیشروی شود.

برای مشاهده نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

البیضاء:
پس از سقوط بیحان در استان شبوه و باز شدن جبهه درگیری در شمال البیضاء نیروهای منصور هادی در ناطع و الملاجم متوقف شده و قانیه (جنوب مأرب و شمال البیضاء) نیز درگیری استمرار دارد.
القاعده نیز از محور ذی ناعم قصد قطع مسیر شهر البیضاء را دارد و از سویی در جبهه مکیراس و الصومعه در غرب البیضاء دست به حمله و پیشروی زده است.
نکته جالب تر در البیضاء حضور داعش است. عناصر داعش در یمن که تا این زمان حضور آنچنان پررنگی نداشتند حالا موفق به تصرف مواضعی در شمال البیضاء شده اند که تطمیع و تقویت آنان بی ربط با حملات اخیر علیه انصارالله و دفاع سنگین آنها در البیضاء نیست.

برای مشاهده نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

صنعاء و مأرب:
جبهه صرواح در مأرب سد شکست ناپذیر انصارالله در دفاع از پایتخت همچنان باقی مانده است و جبهه نهم آخرین پیشروی های ائتلاف سعودی مربوط به ماه گذشته است و ارتفاعات الاسود و یام در خط مقدم درگیری اند.

برای مشاهده نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

الجوف و صعده و حجه:
به ترتیب مدیریت های(بخش های) المتون، خب و الشعف و برط العنان (الجوف)، و مدیریت کتاف و البقع در شرق صعده درگیری جریان دارد.
هدف از شدت حملات در شرق صعده، هدف بعدی ائتلاف سعودی یعنی تسخیر صعده است.
در شمال صعده نیز خبر محاصره باقم از سوی رسانه های سعودی صحت نداشت و پس از سقوط گذرگاه علب پیشرویهایی بسمت باقم شکل گرفته اما تا سقوط این منطقه راه زیادی برای ائتلاف نمانده است.
در جهت شرقی صعده، سقوط الملاحیط و ارتفاعات النار پس از تخلیه الخوبه در جیزان (بخاطر بمباران سنگین این منطقه) رخ داد و به این علت جاده صعده_حجه از سمت حرض، مسدود شده است.

در جبهه شمال الحجه نیز پس از سقوط میدی، «حرض» هدف ائتلاف است تا پایه ای برای حمله به شمال الحدیده شده و قطع دسترسی انصارالله به دریا را تحقق بخشد.

علیرغم این تغییرات گذرگاه طوال هنوز زیر آتش انصارالله است.

برای مشاهده نقشه در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.

نتیجه گیری:
همان طور که در گزارشهای قبلی اشاره شد «قطع دسترسی به سواحل غربی، تسخیر صنعاء و صعده» سه هدف اصلی ائتلاف سعودی است و در صورت سقوط احتمالی الحدیده در روزهای اخیر، دو هدف دیگر کلید خواهد خورد.

آنچه مقابل انصارالله است دو راه سخت و مبهم است:

۱- ادامه مقاومت و جنگ نابرابر در محاصره

۲- قبول شروط ائتلاف سعودی و آغاز مذاکرات

قطعا ادامه جنگ در اوضاع وخیم فعلی برای مردم یمن و انصارالله و انقلاب جوانان یمن شایسته نیست.
از طرفی دیگر هر یک از طرح های ائتلاف سعودی نظیر طرح شش اقلیمی و طرح های مشابه، به ضرر کل مردم یمن است و نهایتی جزء تجزیه این کشور نخواهد داشت.
و براین اساس بعید است انصارالله بدون پیش شرط حاضر به قعود و عقب نشینی از دستاوردهای باقیمانده شود.

فریب خوردگان یمن روزی معنای تجزیه و نتیجه استعمار عربستان سعودی و امارات را خواهند فهمید که القاعده و داعش بر آنان حکم جاری می کنند و جنگنده های آمریکا خانه هایشان را به بهانه مبارزه با تروریسم مورد نوازش بمبارانهای سهمگین قرار می دهند…

لینک گزارش شماره دوم_ ۲ اردیبهشت ۹۷

لینک گزارش شماره اول_۱۹ اسفند۹۶

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  سلام می شه لطف کنید موقعیت برط العنان در استان جوف روی نقشه مشخص کنید.

 2. رضا تواضعی گفت:

  ای که دستت می رسد کاری بکن

 3. فاضل گفت:

  اینطور که معلوم است تمام شده کار درسته یا نه؟

  1. mostafa گفت:

   متسفانه یمن از دست رفته و امیدی به پیروزی ارتش و انصارالله نیست متسفانه…مگر خدا رحم کنه و معجزه ای رخ بده

 4. mostafa گفت:

  ای وای یمن از دست رفت انا لله وانا الیه راجعون…خدا از سره تقصیرات ما بگذره که در حق یمن واقعا کوتاهی کردیم و حمایت درست و حسابی از شون نکردیم متاسفانه……….هیییییییییییییی

 5. ناصر گفت:

  اگه حوادث سوریه رو دنبال کرده باشید می دونید که از دیوار های کار ریاست جمهوری دمشق سد تروریست ها را شکستیم و امروز کمرشان شکستیم . اوضاع در یمن خیلی بهتر است .

 6. ناشناس گفت:

  به احتمال زیاد حوثیها مجبور به مذاکره با سعودیا بشن

 7. ناشناس گفت:

  به نظر می رسه اگر فشار انصار الله از روی باب المندب از دست بره غرب از اونجا خاطر جمع میشه و فشار رو ایران زیاد میشه…نوبت بعدی ما هستیم…….

 8. بهزاد گفت:

  شکست انصارالله در یمن مساوی است با قلدر شدن عربستان در خاورمیانه و نیز افزایش فشار بر ایران
  واقعا نمی دانم چرا ایران نسبت به یمن اینقدر سستی میکنه
  خدا رحمت کند آیت الله بهجت موقعی که هیچ خبری در یمن نبود قبل از فوتشان گفتند مراقب اوضاع یمن باشید من اون موقع گفتم که خبری در یمن نیست که ایشان این رو میگن ولی حالا می فهمم چی می گفتن فکر نکنم اهمیت یمن کمتر از سوریه باشه فکر کنم که خیلی با اهمیتتر از سوریه هم هستش

تبلیغات در تحولات جهان اسلام