ارتش آمریکا مدعی شد که در جریان عملیات اخیر ایران و همچنین حملات دو روز اخیر انصارالله یمن علیه اسرائیل، ۸۰ فروند پهپاد انتحاری و هفت فروند موشک بالستیک را منهدم کرده است.

دفاع تمام قد ارتش آمریکا از اسرائیل / ارتش آمریکا چند فروند موشک و پهپاد را سرنگون کرد؟

روز گذشته رسانه‌های غربی با انتشار گزارشی به جزئیات مشارکت ارتش آمریکا در مقابله با موشک‌ها و پهپادهای ایرانی پرداختند. در این گزارش به نقل از یک مقام ارشد دفاعی آمریکا آمده است، در جریان حمله اخیر ایران به اسرائیل، هیچ جنگنده آمریکایی مستقر در منطقه عراق و سوریه و همچنین دریای سرخ با موشک‌ها و پهپادهای ایران درگیر نشد. اما ناوشکن یو اس اس کارنی (USS Carney) از شرق مدیترانه وارد درگیری شده و یک فروند موشک بالستیک را ساقط کرد. ناوچه یو اس اس آرلی بورک (Arleigh Burke) نیز سه فروند موشک بالستیک را قبل از اینکه بتوانند وارد آسمان فلسطین اشغالی شود، سرنگون کرد.

ستاد فرماندهی ارتش تروریستی آمریکا در غرب آسیا (سنتکام) نیز ساعتی قبل با انتشار بیانیه‌ای درباره جزئیات مقابله با حملات ایران و یمن پرداخته و مدعی شد که در جریان درگیری‌های روز ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه، نیروهای سنتکام با پشتیبانی ناوشکن‌های اروپایی، بیش از ۸۰ فروند پهپاد انتحاری و دستکم شش فروند موشک بالستیک را سرنگون و منهدم کردند. طبق بیانیه سنتکام، از این تعداد، یک موشک بالستیک و هفت پهپاد از مناطق تحت کنترل انصارالله در یمن شلیک شدند.

بیشتر بخوانید:
آغاز تهاجم سنگین نیروهای مسلح ایران به اسرائیل (ویدیو)
عملیات وعده صادق؛ کدام یک از مواضع رژیم اسرائیل در حمله تلافی‌جویانه ایران مورد هدف قرار گرفتند؟

علیرغم انتشار آمارهای مختلف از سوی رسانه‌های صهیونیستی و ارتش آمریکا، نیروهای مسلح ایران تاکنون به جزئیات این حمله اشاره‌ای نکرده‌اند. برخی رسانه‌های غربی مدعی هستند که سپاه در جریان این حمله دستکم ۱۵۰ فروند موشک بالستیک، ۱۵۰ فروند موشک کروز و ۱۰۰ فروند پهپاد انتحاری استفاده کرده‌اند. برخی رسانه‌های ایرانی نیز گمانه‌زنی کرده‌اند که ایران در جریان عملیات “وعده صادق” دهها فروند پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶، موشک بالستیک عماد و موشک کروز پاوه را به کار گرفته است. همچنین ادعاهایی درباره شلیک موشک هایپرسونیک فتاح مطرح شده که این موضوع صحت ندارد.

با توجه به مستندات تصویری منتشر شده، ایران در این حمله از موشک‌های بالستیک میان‌برد ساخت دهه ۸۰ و ۹۰ ه.ش با کلاهک‌های بارشی (خوشه‌ای) استفاده کرده و تسلیحات جدیدتر همانند موشک هایپرسونیک فتاح در این عملیات به کار نرفته‌اند. عدد ۴۰۰ فروند موشک و پهپاد برای عملیات اخیر ایران علیه اسرائیل از لحاظ فنی و تحلیلی عدد بزرگی است و قابل استناد نیست. شاید استفاده از کلاهک بارشی علت مطرح کردن این دست آمارها باشد. کلاهک بارشی بهترین راهکار برای درگیر کردن پدافند اسرائیل و حمله به تسلیحات نظامی صهیونیست‌ها در پایگاه های نظامی است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.