وزارت امور خارجه آمریکا، قرارداد ۱۴۰ میلیون دلاری پشتیبانی لجستیک هواپیماها و آموزش نیروی هوایی عراق را تصویب کرد.

آمریکا قرارداد پشتیبانی لجستیک هواپیماها و آموزش نیروی هوایی عراق را تصویب کرد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که وزارت خارجه ایالات متحده، قرارداد ۱۴۰ میلیون دلاری فروش پشتیبانی لجستیک هواپیماها و آموزش نیروی هوایی عراق را تصویب کرده است. بر اساس اعلام پنتاگون، این آموزش و پشتیبانی لجستیکی شامل ناوگان هوایی سی-۱۷۲ و ای‌سی/آرسی-۲۰۸ عراق می‌شود. پیمانکار اصلی این قرارداد شرکت نورثروپ گرومن خواهد بود.

این خبر، پس از دیدار محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا منتشر شده است. محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در راس هیئتی سیاسی و نظامی از ۲۷ فروردین وارد آمریکا شده است و روز گذشته با رئیس جمهور آمریکا دیدار کرده است.

نیروی هوایی عراق با اجرای این طرح و قرارداد وابستگی بیشتری به آمریکا پیدا خواهد کرد و به تبع آن، نفوذ آمریکا در عراق نیز افزایش خواهد یافت. آمریکا می‌تواند از این قرارداد یا قراردادهای مشابه که ارتش عراق را به‌طور کامل به آمریکا وابسته میکند، در آینده به عنوان اهرم فشار بر دولت عراق استفاده کند.

اگرچه آمریکا به عنوان یک قدرت جدی در زمینه تسلیحات و جنگ‌افزارهای هوایی به شمار می‌رود اما تجربه نشان داده است که این کشور هرگز هم‌پیمان قابل اتکایی برای عراق نبوده است. واشنگتن در بحبوحه پیشروی گروه تروریستی داعش در عراق و خطر سقوط بغداد و قتل و عام تعداد قابل توجهی از مردم عراق، درخواست کمک نوری المالکی، نخست وزیر وقت را رد کرده و از انجام مداخله هوایی و نظامی خودداری کرد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.