ارتش یمن پایگاه های موشکی زیرزمینی می‌سازد

چهارشنبه 12 اردیبهشت 1403 - 13:04
https://iswnews.com/?p=117636

تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای یک موسسه مطالعاتی غربی نشان می دهد که ارتش یمن در حال ایجاد چند پایگاه موشکی زیرزمینی در استان‌های صنعا و صعده است.

تصاویر ماهواره ای بررسی شده توسط مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) نشان می دهد که ارتش یمن در راستای توسعه گسترده تأسیسات نظامی زیرزمینی خود اقدام به ایجاد چند پایگاه در استان‌های صنعا و صعده کرده است.

انصارالله در گذشته نیز از غارهای طبیعی و تونل‌های ساده و کوچک برای در امان ماندن از حملات هوایی نیروهای علی عبدالله صالح و حتی استقرار نیروهای مسلح خود استفاده می‌کردند، اما در سالهای اخیر این شیوه توسعه یافته و تأسیسات موشکی زیرزمینی کاملاً جدیدی در ساخت هستند. این تأسیسات زیرزمینی پیش از رویارویی انصارالله با ائتلاف آمریکایی-انگلیسی شکل گرفته و نشان می‌دهد که یمنی‌ها از سالها پیش خود را برای درگیری‌های آینده با آمریکا و غرب آماده می‌کردند.

طبق تصاویر ماهواره‌ای این گزارش، انصارالله در منطقه الحفا در جنوب شرقی صنعا و منطقه عطان در جنوب غربی صنعا در حال توسعه پایگاه های زیرزمینی دوره حکومت علی عبدالله صالح و در ارتفاعات شرق صعده در حال ساخت پایگاه‌های زیرزمینی است.

مقایسه آخرین تصاویر ماهواره‌ای با تصاویر سال‌ها و ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که آوارها از ورودی‌های تونل‌ها پاکسازی شده‌اند و مسیرهایی برای عبورومرور خودروهای جدید و خودروهای سنگین منتهی به داخل تونل‌ها ایجاد شده است. تصاویر منطقه الحفا در ابتدای سال ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۲۲ میلادی گویای توسعه یکی دیگر از زیرساخت های زیرزمینی قدیمی ارتش یمن است.

مشاهده موقعیت پایگاه زیرزمینی انصارالله در منطقه الحفا، جنوب شرق شهر صنعا در نقشه آنلاین

در منطقه جبل عطان شهر صنعا، انصارالله در واقع دست به توسعه پایگاه موشکی اسکاد سابق ارتش یمن (در زمان حکومت علی عبدالله صالح) زده و در نیمه اول سال ۲۰۲۳ شروع به ساخت یک تونل بزرگ کرده که نشان دهنده کار بر روی یک تاسیسات بزرگ زیرزمینی است.

پایگاه زیرزمینی انصارالله در منطقه عطان، جنوب غرب شهر صنعا

مشاهده موقعیت پایگاه زیرزمینی انصارالله در منطقه جبل عطان، جنوب غرب شهر صنعا در نقشه آنلاین

انصارالله در اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی، کار بر روی تاسیسات جدیدی را در دره ای در شرق شهر صعده آغاز کرده است. تصاویر ماهواره‌ای در فوریه ۲۰۲۴، سه ورودی تونل را نشان می‌دهد که عرض زیادی دارند و وسایل نقلیه سنگین و انبوهی از خاک‌های حفاری در کنار آن ریخته شده است. دو سایت دیگر در نزدیکی صعده دارای همین ویژگی‌ها هستند که با ساخت و ساز تأسیسات نظامی-زیرزمینی سازگار است، اما نمی‌توان آنها را به طور قطعی شناسایی کرد.

مشاهده موقعیت پایگاه زیرزمینی انصارالله در شرق شهر صعده در نقشه آنلاین

پس از توافق اولیه و برقراری آتش بس بین انصارالله و عربستان سعودی در ۱۳ فروردین ماه، یمنی‌ها تلاش‌های گسترده‌ای را برای نوسازی و توسعه تأسیسات نظامی به ویژه پایگاه‌های موشکی و هوایی آغاز کردند. تسلیحات موشکی و پهپادی انصارالله و همچنین جنگنده‌ها و بالگردهای بجامانده از دوران حکومت علی عبدالله صالح نیاز به محل استقرار امن‌تری دارند و در این راستا پایگاه‌های نظامی یمن در حال توسعه بیشتری هستند.

حملات هوایی ائتلاف سعودی در سال‌های اول جنگ یمن و انهدام بخش زیادی از تسلیحات نیروی هوایی یمن نشان داد که ارتش این کشور برای حفظ توانایی‌های خود نیاز مبرمی به پایگاه‌های امن دارد و ایده ایجاد پایگاه‌های زیرزمینی بهترین راهکار برای این موضوع است. گستردگی این پایگاه‌های زیرزمینی، اندازه ورودی‌ها و حجم جابجایی‌ها نشان می‌دهد که انصارالله از لو رفتن موقعیت این اماکن واهمه‌ای ندارد و از این لحاظ آمادگی‌های لازم امنیتی را ایجاد کرده است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. فرزند ایران چهارشنبه, ۱۲ اردیبهشت, ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰

    اراده برادران یمنی ستودنیست

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.