دستگیری قاتلان ابوماریه القحطانی؛ واقعی یا ساختگی؟

جمعه 11 خرداد 1403 - 10:58
https://iswnews.com/?p=118944

محمد عبدالرحمن وزیر کشور دولت خود خوانده نجات وابسته به هیئت تحریر الشام در شمال سوریه پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه از دستگیری عناصری که در قتل ابوماریه القطانی  از رهبران هیئت تحریر الشام دست داشتند خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری «تحولات جهان اسلام» رسانه‌های وابسته به تحریر الشام پیش از سخنرانی محمد عبدالرحمن با انتشار تصاویری مدعی شدند که نیروهای ویژه وزارت کشور توانستند در منطقه حارم واقع در شمال سوریه یک گروه از اعضای داعش را دستگیر کنند. این رسانه‌ها هیچ اشاره‌ای به ارتباط این گروه با ترور القحطانی نکردند.

بیانیه وزارت کشور دولت نجات

رسانه‌های وابسته به تحریر الشام در حالی از کشته شدن چند تن از اعضای این گروه در درگیری با عناصر ویژه وزارت کشور خبر دادند که محمد عبدالرحمن بدون ذکر نام داعش تنها از کشته شدن یک تن از اعضای این گروه و خنثی کردن یک خودروی بمب گذاری شده و یک موتورسیکلت بمب گذاری شده و همچنین کشف چند بمب آماده انفجار و چند کمربند انتحاری خبر داد.

این در حالی است که یکی از عناصر وزارت کشور که از محل عملیات گزارش داد از وجود دو موتورسیکلت بمب گذاری شده و نه یک موتورسیکلت خبر داد.

گفتنی است که ابو ماریه القحطانی نفر دوم هیئت تحریر الشام در روز ۱۶ فروردین ماه ۲۸ روز پس از آزادی از زندان شش ماهه‌اش به اتهام جاسوسی علیه تحریر الشام در محل اقامتش در سرمدا واقع در شمال سوریه در حالی که از چند میهمان استقبال می‌کرد در اثر یک انفجار که به نظر می‌رسد توسط یک عامل انتحاری انجام شده بود کشته شد.

هیئت تحریر الشام رسما انگشت اتهام را در این ترور به سوی داعش نشانه رفت، این در حالی بود که داعش هیچگاه مسئولیت انجام این عملیات را بر عهده نگرفت، معارضان جولانی و تحریر الشام نیز هیچگاه روایت رسمی جولانی را نپذیرفتند.

 رسانه‌های معارضان جولانی در شمال سوریه با توجه به تناقضات موجود در روایت‌های متعدد رسانه‌های نزدیک به جولانی و روایت وزیر کشور، خبر دستگیری قاتلان قحطانی را به استهزاء گرفتند.

تمیزی لباس عناصر وزارت کشور، تمیزی موتورسیکلتی که ادعا می‌شود بمب گذاری شده، شباهت خودروی ادعایی به خودروهای مورد استفاده دولت خود خوانده و عدم برخورداری خودرو از پلاک، و همچنین شباهت مکان عملیات با ساختمان‌های وزارت کشور و وجود نشانه‌هایی از مصنوعی بودن صحنه عملیات مسائلی هستند که از سوی معارضان جولانی برای نفی روایت تحریر الشام مطرح شده‌اند.

بدون پلاک بودن سانتافه بمب گذاری شده که شباهت کامل به خودروی های بدون پلاک مورد استفاده وزارت کشور دارد
تمیزی موتورسیکلت بمب گذاری شده از سوی معارضان موردی مشکوک تلقی می‌شود
شباهت محل عملیات با ساختمان‌های وابسته به وزارت کشور

معارضان جولانی همچنین زمانبندی این عملیات با اعتراض سفارت ایالات متحده در دمشق به سرکوب تظاهرات مردمی از سوی جولانی و جوابیه ضعیف تحریر الشام را مشکوک تلقی کردند. از نظر معارضان، جولانی با ادعای انجام این عملیات علیه داعش می‌خواهد به تطهیر چهره خود در برابر آمریکایی‌ها بپردازد.

تویت سفارت آمریکا در دفاع از تظاهرات شمال سوریه

برخی دیگر از معارضان نیز انجام این عملیات پیش از تظاهرات روز جمعه را در جهت سرکوب تظاهرات مردمی تلقی کردند.

لازم به ذکر است که تظاهرات اعتراضی علیه تحریر الشام که از مرداد ماه سال گذشته آغاز شده‌است در هفته‌های اخیر به صورت گسترده‌تری پیگیری شده و از سوی عناصر تحریر الشام با خشونت سرکوب می‌شوند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.