آخرین وضعیت میدانی در نوار غزه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۳

یکشنبه 13 خرداد 1403 - 01:33
https://iswnews.com/?p=119034

نیروهای اشغالگر اسرائیلی پس از گذشت حدود دو هفته از عملیات نظامی و نفوذ به عمق جبالیا در شمال نوار غزه، از این منطقه به‌طور کامل عقب نشینی کردند. همانطور که پیش‌تر گفته شد، ارتش رژیم اسرائیل هیچگاه توانایی پاکسازی، تثبیت و استقرار بلند مدت در این مناطق را ندارد و عملیات اخیر رژیم اسرائیل در جبالیا هم فاقد هرگونه هدف استراتژیک بود. تنها هدفی که شاید محقق شد، ویرانی و کشتار بیشتر در جبالیا بود.

اما در جنوب نوار غزه در محور رفح، نیروهای اسرائیلی به آهستگی در حال گسترش مناطق تحت اشغال خود در امتداد مرز مصر هستند. طی هفته اخیر، نیروهای اسرائیلی وارد تل زعرب، مرتفع ترین بلندی در غرب شهر رفح شدند. در هجوم به رفح، ارتش اسرائیل استراتژی مشابه حمله به شهر غزه از سمت شمال را اتخاذ کرده است. در شمال غزه ارتش اسرائیل با استفاده از خط ساحلی به آهستگی شهر غزه را دور زد و در مراحل بعدی از سمت شرق نیروهای فلسطینی را در عمق غزه قیچی کرد. در شهر رفح، خط ساحلی جای خود را به خط مرزی داده است و نیروهای اسرائیلی به آهستگی در حال افزایش خطوط تماس در امتداد مرز هستند و احتمالا در مراحل بعدی با اضافه شدن نیروها از محورهای شرقی، نیروهای فلسطینی در مرکز رفح قیچی خواهند شد.

از سوی دیگر زمزمه هایی از احتمال برقراری یک آتش بس فراگیر در نوار غزه وجود دارد، اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست و باید صبر کرد.

آخرین وضعیت نظامی در نوار غزه
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.